• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Briti, ktorí majú za susedov migrantov, sú nešťastnejší a izolovanejší

    21-2-2016 Proti Prúdu 311 654 slov zprávy
     

    Briti, susedia ktorých sa zmenili kvôli prílivu migrantov sú nešťastnejší a cítia sa izolovanejší, zistila dlhodobá štúdia.


    17-ročná štúdia na vzorke viac než 10 000 ľudí zistila, že Briti sa cítia menej naviazaní na svoje susedstvo potom, ako sa ich komunity stanú multikultúrnejšími.


    Avšak tí, ktorí sa presťahovali do oblastí v ktorých boli obkolesení sebe podobnými boli šťastnejší, zistila štúdia Manchesterskej univerzity.


    To isté však neplatí o Britoch, ktorí sa presťahovali na už zmiešané miesta, keďže presťahovanie sa do týchto oblastí nemalo žiadny škodlivý účinok na to, ako sa ľudia pozerali na svoje okolie, ani na úroveň šťastia.


    Štúdia zistila, že hoci imigrácia prinajmenšom krátkodobo ovplyvňuje sociálnu súdržnosť, nezvyšuje predsudky alebo konflikty medzi skupinami.


    Sociológ Dr. James Laurence povedal: „Dlho sa ‘predpokladalo’, že zvyšovanie etnickej diverzity v nejakej oblasti oslabuje sociálnu súdržnosť obyvateľov.


    „Na jednej strane naša štúdia podporuje tento názor – napríklad, ľudia sa cítia šťastnejší keď sa presťahujú z diverzných oblastí do susedstiev, kde sú obklopení ľuďmi ako oni sami.


    „Zistili sme však, že existujú ľudia sťahujúci sa do diverzných oblastí, ktorí nie sú ovplyvnení prítomnosťou rôznych etník a sociálnych skupín.


    „Diverzita má tiež v skutočnosti relatívne slabší efekt na ľudí zostávajúcich v komunite, v ktorej sa diverzita okolo nich zvyšuje.“


    Je to prvá štúdia svojho druhu skúmajúca vzťah medzi etnickou diverzitou a miestnou súdržnosťou v priebehu času a identifikovala ešte komplexnejšiu súvislosť než predtým, medzi tým, ako sa mení susedstvo a ako sa cítia obyvatelia.


    Výskum predpovedá, že bieli Briti budú v menšine do roku 2066 a to kvôli labouristickej imigračnej politike otvorených dverí medzi rokmi 1997 a 2010.

    Počet cudzincov a nebielych Britov tu žijúcich sa podľa očakávaní zdvojnásobí do roku 2040 a budú tvoriť jednu tretinu populácie Spojeného kráľovstva.

    Dr. Laurence a kolegovia si vytýčili za cieľ rázne otestovať myšlienku, že etnická diverzita má škodlivý efekt na komunity, pričom chceli preskúmať spôsob, akým ľudia reagujú na susedstvá v ktorých zostávajú v porovnaní s ľuďmi, ktorí sa z nich presťahujú.


    Podľa štúdie zverejnenej v European Sociology Review a financovanej Radou ekonomického a sociálneho výskumu, skupina ľudí ktorí sa presťahovali je spokojnejšia.


    S využitím rozhovorov s dospelými v Anglicku a Walese, podieľajúcich sa na prieskume British Household Panel medzi rokmi 1991 a 2008 zistili, že ľudia ktorí zostali v diverzifikovaných susedstvách uviedli zníženú úroveň pocitu náklonnosti voči svojej komunite.


    Ale šťastie vzrástlo medzi tými, ktorí sa presťahovali do menej multikultúrnej oblasti.


    Dr. Laurence povedal: „Je mnoho dôvodov, prečo sa miestna súdržnosť môže znížiť s rastúcou diverzitou: rapídne sociálne zmeny v okolí ľudí im môžu navodiť pocit menšej istoty ohľadom oblasti okolo nich, a pocit úzkosti kvôli tomu, čo by táto zmena mohla znamenať pre budúcnosť.


    „Ale ľudia majú vo všeobecnosti tendenciu tráviť čas s ostatnými, ktorých vnímajú ako podobnejších.


    „Vzrastajúca diverzita môže znížiť súdržnosť, lebo ľudia jednoducho považujú svojich susedov za odlišnejších než sú oni; môžu mať odlišné hodnoty, odlišné záujmy a odlišné normy, čo môže pozastaviť kontakt.


    „Tieto efekty diverzity sú však len krátkodobé.


    „Spoznanie susedov z odlišných skupín v priebehu času môže stačiť na opätovné naplnenie krátkodobých poklesov v súdržnosti.“


    Povedal, že neexistuje jednoznačné pravidlo, podľa ktorého by etnická diverzita poškodzovala sociálnu súdržnosti a medzi susedstvami sa vyskytuje množstvo rýchlych zmien, čo môže viesť ku stabilným, súdržným a diverzným komunitám.


    Dr. Laurence povedal: „Dôležitý bod na ktorý treba poukázať je, že oslabenie súdržnosti susedstva kvôli etnickej diverzite neznamená nevyhnutnú predpojatosť ľudí alebo že rastúca diverzita spôsobuje konflikty medzi skupinami.“


    Podľa údajov asi pätina ľudí v Spojenom kráľovstve je nebiela alebo nebritská.


    Ale očakáva sa nárast tohto čísla na štvrtinu do roku 2025, tretinu do roku 2040 a do roku 2050 by malo dosiahnuť 38 percent.


    Nárast od roku 2010 do roku 2050 v Spojenom kráľovstve – o 22 percentuálnych bodov – je najvyšší z hlavných západných krajín.


    Preklad: zet, www.protiprudu.org

    Zdroj: Daily Express


    Poznámka redakcie

    Aj jasné výsledky sa dajú prezentovať rôzne. A keď výsledok nie je presne taký, ako chceme, platí staré dobré “zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať.”


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑