Turecký prezident Erdogan se začíná dostávat mimo kontrolu nejen EU, ale i NATO. Prohlásil totiž v emocionálním a plamenném projevu, že turecká armáda má právo vést operace nejen v Sýrii, ale v jakékoliv zemi, která představuje hrozbu pro Turecko. Mezitím Sýrie poslala protestní nótu do OSN za ostřelování syrského území tureckou armádou. Rada bezpečnosti OSN vetovala zásluhou USA a Francie rezoluci navrženou Ruskem, která by odsoudila Ankaru za útok na suverenitu Sýrie a označila by krok za agresi. Americký velvyslanec v OSN to označil za pokus Moskvy, jak odvést pozornost od svého angažmá v Sýrii.
Samotné vrcholné špičky EU a USA však vyzvaly Ankaru, aby okamžitě přestala s přeshraničním ostřelováním syrského území. Ankaru však na to odpověděla právě zmíněným Erdoganovým výrokem. Uvnitř NATO vzniká rozkol. Členské země NATO se bojí zavlečení celé aliance do války v Sýrii proti syrské armádě, Kurdům a také Rusku. Na straně druhé je Turecko strategicky důležitý člen NATO, o kterého aliance nesmí přijít, pokud se nemá celá postupně rozpadnout. Turecko zřejmě pochopilo hru západních elit, které chtějí zorchestrovat rozpad Turecka a vytvoření Kurdistánu na části jeho území. Roztržka mezi USA a Tureckem propukla už na začátku měsíce, kdy Ankara dokonce uvažovala o vyhoštění amerického velvyslance poté, co turecké jednotky našly u zabitých kurdských bojovníků na východě Turecka americké zbraně, protiletadlové střely a munici.
Současné bezvládí v USA, kdy Barack Obama byl národními elitami internován a odstaven od výkonu moci, způsobuje nebezpečnou situaci, kdy rozklad v USA může navodit i rozklad uvnitř NATO. Zatímco část aliance už nechce spoléhat na dominantní úlohu USA, tak Polsko chce naopak posílení svazku s USA na vojenské i politické úrovni. Kroky Turecka za zavlečení aliance do války v Sýrii by mohly rozpad NATO urychlit.
-VK-
Šéfredaktor AE News