• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Oplotení

    25-2-2016 Proti Prúdu 254 740 slov zprávy
     

    Benjamin Netanjahu chce celú krajinu obkolesiť „hraničnými zariadeniami“


    Na hraniciach Izraela nie je útulne. Či na severe, alebo na juhu – za líniami číha nebezpečie. Obzvlášť neustále sa meniaca situácia na Blízkom Východe v uplynulých rokoch vystavuje izraelské bezpečnostné sily tvrdým skúškam. Predseda vlády Benjamin Netanjahu teraz zamýšľa zosilniť hranice. Chce nechať postaviť plot, ktorý obopne kompletne celú krajinu: »Aby sme sa ochránili pred divokými zvieratami v susedstve«, nechal sa počuť.


    Pri návšteve jedného už dokončeného úseku na juhu sa vyjadril, že jeho vláda pripravuje viacročný projekt, ktorým sa bude možné v dnešnom a budúcom Blízkom Východe obrániť. Pred reportérmi už Netanjahu špekuloval, ako budú reagovať na jeho vyjadrenia politickí protivníci: »Zasa budú hovoriť: ›Čo, ty chceš ochraňovať svoju vilu?‹ A odpoveď je: áno! A oni budú hovoriť: ›Ty chceš obkolesiť celý Izrael bariérami?‹ A odpoveď je: áno!« Stavba plotu je ale extrémne drahá. Výstavba zhltne mnoho miliárd a bude trvať roky, pripustil predseda vlády.


    Avšak Izrael s tým nezačína len odo dnes. Kvôli občianskej vojne v Sýrii, teroru na Sinaji, Hamasu v Gaze a iránskeho vplyvu v Libanone sa už roky pracuje na zosilnení hraníc. 240 kilometrov dlhý plot na juhu je už dokončený a je v súčasnosti predlžovaný v smere na Jordánsko. Tento prebieha od prechodu Kerem Schalom v Eilate pozdĺž hranice k Egyptu. Táto 5 metrov vysoká bariéra je vybavená elektronickým zabezpečením a disponuje úzkym pásom pre armádne patroly. Viac ako 100 km bolo k tomu vystavaných na Golanských výšinách medzi Izraelom a Sýriou, naviac 500 km na Západnom brehu Jordánu.


    Teror


    Yossi Shain, vedúci Ústavu pre politické vedy a program diplomacie na Univerzite Tel Aviv, opísal stavbu plota ako ochranu a zároveň ako odstrašujúce opatrenie. Pripomenul, za ktorými hranicami už teraz prihorieva, alebo v budúcnosti môže byť nebezpečne.


    V tieto dni sa v politike predovšetkým diskutuje o hranici k Západnému brehu Jordánu, uvádza Shain. Pretože skoro denné teroristické útoky Palestíncov formálne volajú po jej zosilnení. »Avšak veľkou otázkou je Jeruzalem s arabskými časťami mesta. Ja, úprimne povedané, neviem ako sa to dá zrealizovať.« Aj Netanjahu sa tejto téme vyhýba a vyjadruje sa len, že sa vypracováva plán, ktorý má uzavrieť medzery v plote okolo Západného brehu Jordánu. Údajne existuje „masterplan“ , ktorý má oplotiť veľké židovské bloky osídlenia Maale Adumim pri Jeruzaleme, Ariel a Gusch Etzion. »Jasné však je«, myslí si politológ, »že táto hranica bude v prípade riešenia dvoch štátov demarkačnou líniou.«


    Hranice k Sýrii na Golanských výšinách sú ešte dnes relatívne deravé. Shain pripomína: »Keď začali povstania v susednej krajine, prišli naraz Sýrčania cez hranicu a pohybovali sa hore dole v Izraeli. Oni jednoducho preliezli plot a vliezli dnu. Je nepochybné, že táto hranica vzhľadom na občiansku vojnu, ISIS a El-Nusra-Frontu musí byť na Golanoch nevyhnutne posilnená.«


    Hizbaláh


    Avšak je to hranica k Libanonu, ktorá robí expertom najčastejšie hlavy bolenie. »Dlhodobo je to určite najnebezpečnejšia situácia. Síce je Hizbaláh momentálne involvovaný v Sýrii, a preto sú jeho jednotky zapojené inde. Avšak táto teroristická organizácia je zameraná na napadnutie Izraela a možno dokonca obsadiť časti Galilei.« Pretože Hizbaláh však disponuje raketami a tieto už proti Izraelu nasadili, poskytuje preto plot len obmedzenú ochranu.


    Hranica na juhu k Egyptu je »extrémne problematická«, hodnotí Shain. Tamojšie teroristické skupiny, inšpirované IS v Iraku a El-Nusra-Frontom v Sýrii, spôsobia chaos v Egypte a predstavujú aj pre Izrael veľké ohrozenie. »Ostatne existujú už mnohé pokusy zo strany teroristov, prelomiť hranice, z ktorých boli dva úspešné.« Tam je tento expert istý, že silné hraničné zariadenie poskytne definitívne dobré služby. Potom je tu ešte Pásmo Gazy na juhu. »Tuná číha Hamas, a jeho cieľom je ešte stále zničenie židovského štátu. Samozrejme je to reálne ohrozenie.«


    Netanjahu reaguje vyhýbavo na otázku, čo by sa malo stať, ak pod plotmi budú vyhrabané tunely – ako dnes už medzi Gazou a Izraelom: »My robíme aj iné, ako staviame ploty. Ale čo, to nebudem tu ani teraz vysvetľovať.«


    Yossi Shain vysvetľuje, že sa ploty stavajú na celom svete a posilňujú sa hranice. »A hoci ploty nemôžu ochrániť pred všetkými nebezpečiami, predstavujú predsa akýsi bezpečnostný val. Je rozumné svoju krajinu, tak dobre ako to len ide, pred hrozbami uzavrieť. A práve tu na Blízkom Východe to tak nevyzerá, že sa veci v nasledujúcich dobách zlepšia.«


    Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org

    Zdroj: Juedische-allgemeine


    Poznámka redakcie:

    Článok by mohol mať názov – s ohľadom na dianie v Európe a Maďarsku – aj názov “Keď dvaja robia to isté…” Samozrejme, Izrael môže chudákov utečencov nechať za plotom. Európa však nie.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑