V sídle libanonského řecko-melchitského patriarchátu v Rabwehu se sešli syrští katoličtí biskupové. Jak pro agenturu Fides vysvětlil chaldejský biskup Aleppa Antoine Audo, byli pozváni biskupové všech katolických obřadů přítomných v Sýrii. Není však jisté, zda se celkem dvaceti pozvaným biskupům podaří dorazit, dodává syrský jezuita a zároveň předseda místní Charity.
Sýrie vstupuje do čtvrtého roku války. Humanitární pomoc potřebuje téměř deset milionů (9,6) syrských uprchlíků, z toho čtyři miliony dětí. Mnohé z nich žijí v uprchlických táborech v sousedním Jordánsku. Jeden z nich navštívil aktivista nevládní organizace Save the Children, Michele Prosperi:
„Více než polovina obyvatel tábora jsou děti – je jich 50 tisíc. A více než polovina těchto dětí je mladší pěti let. Mnohé přišly do tábora úplně malé a nepoznaly nic než bílé stany a kameny v poušti. Jiné barvy neznají. Lidé v táboře jsou šokovaní – Sýrie byla zemí s výbornými životními podmínkami, zcela výkonným zdravotním systémem, dokonce vyvážela léky a očkovací vakcíny. Tito lidé najednou přišli o všechno a hlavně ztratili svou důstojnost. Jejich myšlenky se stále upírají k drahým, kteří zůstali ve vlasti. Jedna stará žena vzpomínala na čtyři dcery, které zůstaly v Sýrii. Jedna z jejích vnuček se ve 14 letech provdala, měsíc na to ji zasáhla střelba. Tato babička nebyla ani na svatbě, ani na pohřbu své vnučky. Obyvatelé tábora zpočátku doufali v rychlé vyřešení konfliktu, nyní se jen obávají, kolik času uplyne do jejich návratu domů. Zejména mladé lidi nicméně neopustila touha vybudovat novou Sýrii. Všichni lidé v táboře žádají o přístup humanitární pomoci. Už se neobracejí na vlády, ale na mezinárodní společenství ve smyslu jednotlivých lidí. Vyzývají k mobilizaci, ke změně. Skutečnost, že je nyní válka v Sýrii, ještě neznamená, že nemůže vypuknout kdekoliv jinde.“
Popisuje situaci syrských uprchlíků italský aktivista, který se právě vrátil z jordánského uprchlického tábora.
Vyšlo: radiovaticana.cz
Před třemi lety začaly protivládní demonstrace v Sýrii. Následná válka pak ke dnešku čítá 146 tisíc obětí a 9 milionů uprchlíků, z toho více než dva a půl milionu v exilu. Kromě lidských životů však konflikt zničil také vzorový náboženský a etnický pluralismus, kterým se Sýrie vyznačovala. Z Damašku telefonuje apoštolský nuncius, arcibiskup Mario Zenari:
”Rád bych doufal, že není vše ztraceno. Zejména soužití křesťanů s muslimy tu bylo skutečně příkladné a extremismus posledních dvou let je velmi narušil. Křesťané válkou trpěli a trpí stejně jako všichni syrští občané. Jejich biskupové je na svém posledním setkání povzbudili k důvěře, modlitbě a solidaritě. Vyzývají je, aby v rámci možností zůstali zde, ve vlasti. Mluvil jsem také s muslimskými náboženskými představiteli, které mrzí, že křesťanská společenství byla vystavena mnoha útokům. A rozhodně tyto útoky odsuzují jako dílo extremistů. Muslimové si přejí, aby křesťané v této zemi zůstali.”
Zdůrazňuje pro Vatikánský rozhlas apoštolský nuncius v Damašku.