Čínský prezident Si Ťin-pching přiletí v pondělí do Česka nebo Československa vůbec poprvé. Protokoláři se proto při plánování přijímacích ceremonií i průběhu samotné návštěvy nemohli inspirovat v minulosti. Čínský prezident bude v úterý uvítán na třetím hradním nádvoří. Dosud byli hosté obvykle vítáni na prvním nádvoří.
Čínský prezident bude na Hradě přivítán v úterý dopoledne. Ceremoniál bude podle Forejta specifický i vypálením čestných 21 salv. Tato zvyklost podle něj vznikla v námořnictvu. Když se válečná loď blížila do cizího přístavu, vypálila salvu ze všech svých děl, aby dala najevo, že jsou prázdné. Protože lodě mívaly na každé straně deset děl, společně se signálním dělem jich bylo 21. Zvyk se začal časem používat pro přivítání významných návštěv.
Další specifikum uvítacího ceremoniálu bude představovat přítomnost nejen čestných jednotek Hradní stráže a pražské vojenské posádky, ale i vojáků čtvrté brigády rychlého nasazení z Tábora a policistů. „To nikdy nebylo,“ řekl Forejt k přítomnosti policistů. Důvodem podle něj je důležitost policistů v současné bezpečnostní situaci v Evropě. „Pan prezident se rozhodl, že je tímto gestem přizve na zajištění oficiálního aktu,“ dodal. Hrad očekává, že se policisté budou účastnit i dalších státních aktů v budoucnosti.
První přivítání čínského prezidenta ale bude pravděpodobně očekávat již v okamžiku, kdy jeho letadlo vletí do českého vzdušného prostoru. Zda čínskou hlavu státu skutečně doprovodí až do přistání české stíhačky, Forejt nepotvrdil. Řekl ale, že takové gesto bývá „součástí protokolárního uvítání na nejvyšší úrovni i v jiných zemí“.
Na letišti pak na Si Ťin-pchinga bude čekat ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Se Zemanem se čínský prezident poprvé potká pozdě odpoledne v Lánech. Na tomto setkání se oba státníci podle Forejta domluvili již při schůzce v Číně. Poznamenal, že Zeman považuje Lány za svůj domov. „Když pozvete někoho k sobě domů, je to výjimečné, přátelské gesto,“ řekl.
Na večeři na Pražský hrad bylo pozváno kolem 150 hostů. Podle Forejta bude její průběh obdobný jiným podobným případem. Hosté budou představováni ve Španělském sále a samotná večeře se uskuteční u jednoho velkého stolu v Rudolfově galerii. Seznam hostů Hrad nezveřejnil. K účasti se v minulých dnech přihlásili třeba bývalý prezident Václav Klaus a pražský arcibiskup Dominik Duka.
Kromě Zemana se Si Ťin-pching v úterý setká s premiérem Bohuslavem Sobotkou, šéfy obou komor Parlamentu Milanem Štěchem a Janem Hamáčkem i s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou. Ve středu před odletem do USA zavítá na podnikatelské fórum a do Strahovského kláštera.
Zdroj a více zde
Kromě bohatých kritických reakcí českého (přesněji USA) mainstreamu, které Zemanovi nemohou přijít na jméno a ohánějí se čínským režimem, porušujícím lidská práva, k setkání s čínským prezidentem se přihlásil dokonce i Dominik Duka (což, bohužel, vypovídá o mnohém).
K reakci se přidala i Česká televize, která se tématu věnovala v pořadu čt24 interview , kde hostem byl ekonom Aleš Michl, poradce ministra financí Babiše. Z jeho úst zazněla m.j. citovaná věta „Američané musí přenechat první místo Číně“, v dalším pak popisoval, jak poprvé v historii je bohatství na Východě, nikoliv na Západě. Zuzana Tvarůžková se ptala i na Rusko, ale tam odpověď vyzněla podobně, když host řekl: „Západ ať se obává svých dluhů“.
V souhrnu zde ale máme další potvrzení, že USA končí. A pro ty, kteří si to neuvědomili už před časem, když čínský prezident navštívil VB, připomínám, s jakou pompou byl tehdy přivítán:
Pražská kavárna a antizemanovci to špatně tráví, ale fakt je takový, že USA končí. A další fakt je takový, že Čína a Rusko jsou spojenci. Jak to bude dále a jestli Čína v budoucnu pouze nevystřídá USA, to ukáže čas. Některým by ale mohlo také dojít, proč si Evropa (přesněji Evropský svaz socialistických republik – ESSR) spolupráci s Čínou přeje, zatímco Rusko ji vadí a že odpověď je nejspíše v tom, že marxismus je v pořádku, zatímco stalinismus se nehodí. ..
Tak či tak – obě tyto starobylé kultury mohou světu nabídnout mnohem více, než jak to po více než dvě století předvádějí dětinsky sebestředné USA, které uvěřily ve svou výjimečnost. A ač mám vůči Číně výhrady, v současnosti nelze jinak, než čínsko-ruské spojenectví vítat – proto nelze než vítat i kroky prezidenta Zemana směrem k Rusku a k Číně (a to kroky nejen moudré, ale i velmi statečné). A k tomu věřit, že Spojeným státům ze ztráty pozice nb1 „nehrábne.“
-Pozorovatelka- 24.3.2016