• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Spojené státy v totálním ekonomickém konci, svět řeší Panama papers, J.P.Morgan omezuje výběry – nastává „Globální jaro“? A chystá se moskevský Majdan?

    8-4-2016 Zem & Vek 168 1294 slov zprávy
     

    Spojené státy v totálním ekonomickém konci, svět řeší Panama papers, J.P.Morgan omezuje výběry -nastává „Globální jaro“? A chystá se moskevský Majdan?

    Analytik banky Societe Generale Albert Edwards oznámil bezprostředně hrozící recesi na pozadí prudkého poklesu zisku zadlužených amerických firem. Americká ekonomika se brzy zhroutí pod obrovskou vlnou firemních krachů, kterým se kvůli recesi v zemi není možné vyhnout, řekl analytik .


    „Bez ohledu na to, že s rizikovými aktivy vše vypadá v klidu, světlo na našem nouzovém varovném indikátoru recese přestává blikat žlutě a mění se  v červenou,“ – píše. Hlavním faktorem, ukazující na hrozící recesi, je podle Edwardse prudký pokles zisků amerických společností. kdy podnikový sektor USA „se utápí v dluzích.“ Podle analytika nelze ekonomické oživení  „Spojené státy čeká totální konec ekonomického cyklu,“ – píše.


    Zdroj: zdezde


    Banky v USA omezují výběr hotovosti z bankomatů

    Americká banka JP Morgan Chase omezila zákazníkům jiných bank výběr hotovosti na 1000 dolarů na jednu platební kartu denně. Zároveň upravila své bankomaty tak, aby již nebylo možné vybírat 100 dolarové bankovky. Strach z omezení přístupu k penězům vede lidi k hromadnému vybírání hotovosti.



    Na znamení ochrany zákazníků před „kriminální činností“, rozhodla banka JP Morgan Chase omezit výběry hotovosti z bankomatů. Opatření souvisí se snahou americké centrální banky stáhnout z oběhu stodolarové bankovky. Banka v rychlém tempu provádí úpravy bankomatů, které zamezí dosavadní praxi vybírání stodolarových bankovek v neomezeném množství. Jen za minulý měsíc došlo k úpravě zhruba 18 tisíc bankomatů. Tyto kroky vedly mnohé zákazníky k horentnímu výběru hotovosti.


    Vybírání hotovosti ještě urychlil ředitel banky JP Morgan Chase Jamie Dimon, který omezil výběry pro zákazníky ostatních bank na 1000 dolarů denně. Od oznámení změny stoupl počet případů, kdy si zákazníci, zejména zahraničních bank z Ukrajiny a Ruska, vybrali velké objemy peněz. Byl dokonce zaznamenán i případ výběru 20 tisíc dolarů v hotovosti při jediné transakci. Podle oznámení banky se zdá, že velké výběry hotovosti byly přirozeným jevem bez kriminálního podtextu.


    „Kvůli vzrůstajícímu dohledu úřadů, věnují banky více pozornosti velkým pohybům hotovosti, které by mohly být známkou praní špinavých peněz nebo jiných aktivit v šedé ekonomice,“ citoval list Wall Street Journal Jamieho Dimona.


    Omezování hotovostních transakcí


    Centrální banky nejen v USA ale i v Evropě v rámci svých snah o potlačení kriminálních aktivit a daňových úniků omezují hotovostní transakce. Jedním z opatření, kterými toho chtějí docílit je ukončení platnosti bankovek s velkou nominální hodnotou.


    Zdá se však, že snahy centrálních bank se mnohdy míjí účinkem a místo toho naopak vzbuzují v běžných občanech nedůvěru z rostoucího dohledu nad jejich finančními prostředky. Obavy o peníze uložené v bankách pak vedou zákazníky k výběrům a držení větších objemů hotovosti.


    Současně se snahami centrálních bank se objevují i další nečekané problémy. Jedním z nich může být tzv. „run“ na banky, tedy stav, ve kterém klienti po bance hromadně požadují zpět své peníze. Lidé omezení přístupu k hotovosti nechtějí. Tento případ hromadného vybírání hotovosti ve Spojených státech tak může být příkladem takového „mini runu“ na banku. Každá další restrikce na pohyb kapitálu, a obzvlášť hotovosti, pak může způsobit přesný opak zamýšleného záměru a zvýšit mezi běžnými lidmi poptávku po hotovosti.


    Vyprodané trezory


    Podobný příklad nezamýšlených důsledků opatření zavedeného centrální bankou lze dohledat v Japonsku. Lidé zde v souvislosti se zavedením negativních úrokových sazeb začali hromadně vybírat hotovost. V důsledku toho prudce vzrostla poptávka po trezorech, do kterých si lidé mohou vybrané peníze ukládat.


    Zdroj: zde


    „Globální jaro“ jako velká socialistická revoluce?

    Vybavil se mi nedávný článek, ve kterém politolog C. J. Polychroniou v komentáři pro server Al Džazíra analyzoval, jaký dopad může mít masivní aféra zvaná Panama Papers.
    „Ve skutečnosti může v důsledku úniku Panama Papers vysvitnout nová éra,“ soudí odborník. „


    To, že se v uniklých dokumentech objevují i vlivná jména jako je ruský vůdce Vladimir Putin a úřadující prezidenti Argentiny a Ukrajiny či premiér Islandu – a jde jen o pár světových lídrů zapletených do skandálu Mossack Fonseca – podle politologa nepochybně způsobí globální politický šok a může potenciálně vést ke kýženému „globálnímu jaru“, tedy odporu proti světovému vládnutí (zdroj a více).


    V těchto souvislostech se zdá, že kauza Panama papers (podle Wikileaks financována Sorosem, tímto mistrem revolucí), může být pouze počátkem něčeho mnohem většího a zdá se, že i součástí tzv. přeformátování nejen USA, ale všech, především západních zemí a onen název „globální jaro“ by tomu odpovídal. Na Islandu po nepokojích už padl premiér a budou předčasné volby,  D. Cameron postupně přiznává, že i on sám měl v Panamě akcie.



    Jestliže opatření k výběrům hotovostí zavádí banka J.P.Morgan, zcela jistě se opatření nebude týkat pouze USA a k jakým nepokojům mohou tato opatření vést celosvětově, navíc za současného rozrůstání se kauzy Panama papers, se můžeme jen dohadovat.


    Jestliže je krach USA na spadnutí, jak uvádí analytik Societe Generali (mimochodem – patří Rotchildům a Rockefellerům, tedy USA i Evropě), logicky z toho vyplývá, že vlna nepokojů by se nevyhnula ani Evropě, ale ani Rusku. V Rusku by ovšem mohla být využita k tolik kýženému moskevského Majdanu, ke kterému směřuje i kauza Panama Papers, o které Putin řekl, že má nabourat jednotu Ruska.


    Chystá se moskevský Majdan?

    V Rusku byla dlouho diskutována otázka vzniku Národní gardy a 5. dubna bylo rozhodnuto o jejím vytvoření: „Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že na bázi vnitřních vojsk ministerstva vnitra se zakládá Národní garda.



    Rozhodnutí bylo přijato, vytváříme nový federální orgán výkonné moci na bázi vnitřních vojsk ministerstva vnitra, zakládáme Národní gardu, která bude bojovat s terorismem, organizovanou zločinností a v těsném kontaktu s ministerstvem vnitra bude dál vykonávat ty funkce, které vykonávaly útvary OMON (oddíl pro zvláštní účely), SOBR (zvláštní oddíl rychlé reakce) a další, řekl prezident během schůzky s ministrem vnitra Vladimirem Kolokolcevem, šéfem Federální služby pro kontrolu za obratem drog Viktorem Ivanovem a velitelem vnitřních vojsk ministerstva vnitra Viktorem Zolotovem.“ (zdroj zde, více zde).


    Co je překvapující, že na dotaz, kdy Národní garda zahájí činnost, odpověděl prezidentův mluvčí Peskov, že ihned, a to aniž by se čekalo na ukončení schvalovacích a právních kroků, které mají být hotovy v červnu. A hned včera Národní garda provedla v Moskvě první cvičení, které mělo být přípravou na případný moskevský Majdan, více a video zde .


    Národní garda vznikla na bázi vojska ministerstva vnitra, čítá asi 170.000 mužů, v budoucnu to má být 350-400.000 a má jít především o změnu systému bezpečnostních složek, který má zlepšit jejich koordinaci a posílit je v boji proti terorismu, organizovanému zločinu, ilegálnímu přistěhovalectví, prodeji zbraní a drog – i zasahovat v případě demonstrací. Podstatnou změnou je, že Národní garda spadá pod přímé velení Vladimíra Putina (což lze vnímat tak, že antipatrioti v ruské vládě na ni nemají vliv). Co je ale udivující, je spěch, s jakým vznikla a ihned provedla i cvičení. Z toho by se dalo dedukovat, že se něco očekává. A že to „něco“ může mít souvislost s „globálním jarem“, které v Rusku může znamenat „moskevský Majdan“. V neposlední řadě mohlo být cvičení i pouze jen demonstrační jako vzkaz Nulandové a spol a jejich koláčkům.


    V souhrnu můj názor je, že „velká světová socialistická revoluce“ , která má všude zavést marxismus, je jen otázkou času a že současné dění je tím, kterým se k ní možná schyluje pod názvem „globální jaro“ (a jak víme, Rusko vadí především tím, že marxismus odmítá). Zde bych ještě doplnila, že to hlavní, v čem se Trockij a Stalin nepohodli bylo, že Trockij považoval revoluci v Rusku pouze za počátek s tím, že úspěšná bude pouze když se z Ruska přenese do dalších zemí s výsledkem, že jednotlivé státy přestanou existovat, yatímco Stalin trval na udržení státu, čímž revoluci „zradil“.  Nyní je problém zrušení států téměř vyřešen, už zbývá jen provést tu revoluci, na které obzvláště neomarxisté-sluníčkáři intenzivně pracují, jako například tento).


    Související: Karel Marx na obálce The economist 2016 zde, zde



    -Pozorovatelka-  9.4.2016


     


    Stáhněte si článek v PDF

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑