Šéfka evropské diplomacie Federika Mogheriniová spolu se sedmi komisaři EU navštívila Írán a setkala s íránským ministrem zahraničí Džavád Zarífem.
Podle společného prohlášení se EU s Íránem dohodla na posílení koordinace při poskytování humanitární pomoci v souvislosti s krizí v Sýrii, Iráku, Jemenu a Afghánistánu. Především z důvodu zvyšujícího se počtu uprchlíků z Afgánistánu do Íránu má EU v úmyslu okamžitě vyčlenit 6,5 milionu eur, z toho 1,5 milionu půjde za začleňování dětí uprchlíků do íránského školského systému. Podle evropských diplomatů žijí v Íránu až 3 miliony afgánských uprchlíků.
Federica Mogheriniová uvedla, že EU bude pracovat na užších vazbách s Íránem v řadě oblastí, včetně ekonomiky, energetiky, vzdělávání, migrace a dopravy a že výsledky těchto jednání přinesou velké změny do životů Evropanů a Íránců.
Federica Mogheriniová a íránský ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif
„Írán a Evropská budou tlačit na Spojené státy, aby umožnily spolupráci amerických bank s Íránem. Je důležité, aby druhá strana, zejména USA, splnila své závazky nikoli jen na papíře, ale i ve skutečnosti. Překážky v bankovním sektoru je třeba odstranit,“ řekl íránský ministr.
Ve společném prohlášení Zaríf a Mogheriniová uvedli, že Írán a EU rozšíří hospodářskou spolupráci a že budou „podporovat bankovní spolupráci“. Mogheriniová vyzvala Írán k trpělivosti s tím, že od ukončení sankcí proti Íránu po uzavření jaderné dohody uplynuly teprve tři měsíce.
„Nemůžeme nikoho nutit, ale děláme všechno pro to, abychom banky povzbudili,“ prohlásila. „Je v zájmu Evropy i Íránu zajistit bankám podmínky pro bezpečné operace, které by měly podpořit nové ekonomické vztahy,“ uvedla Mogheriniová.
Írán požaduje, aby byl po zrušení sankcí zařazen do mezinárodního bankovního systému a mohl spolupracovat jako dříve, evropské banky se však zdráhají ze strachu z amerických sankcí financovat dohody, které již byly mezi evropskými společnostmi a Íránem podepsány.
Řada evropských společností by si podle slov Mogherini přála zdravý bankovní systém pro své podnikání s Íránem, proto Evropská unie vyvine veškeré úsilí, aby tento problém vyřešila.
Mogheriniovou doprovázelo sedm evropských komisařů
Situace v oblasti lidských práv byla v rozhovorech zmiňována jen okrajově, podle diplomatů z důvodu krátkosti návštěvy a nedostatku času. Podle vysokého úředníka EU je obnovení spolupráce příležitostí řešit i otázku lidských práv – „Skutečnost, že jsme nyní v užším kontaktu s Íránem neznamená, že naše obavy již neexistují.“
Íránský prezident Hassan Rouhani podepsal v Ankaře několik obchodních dohod s tureckým protějškem Recep Tayyip Erdoganem
Mezitím íránský prezident Hassan Rouhani jednal s tureckým prezidentem Erdoganem v Ankaře. Dohodli se na rozšíření bankovní a hospodářské spolupráce a na navýšení obchodu na $ 30 mil. v průběhu dvou let. Erdogan uvedl, že se také dohodli na „zmírnění rozdílných postojů “ k Sýrii a v otázkách spolupráce v boji proti terorismu.
Minulý rok přinesl dvě zásadní události: nástup uprchlické vlny do Evropy a červencové jednání světových mocností s Íránem, které ač se všelijak táhlo, přineslo jadernou dohodu s Íránem a po ní odstranění anti íránských sankcí od ledna letošního roku. K tomu nesmíme zapomenout na dění v Sýrii, ale také na návštěvu čínského prezidenta ve VB.
V souhrnu byly tyto události 1) o finále v překreslování hranic Blízkého východu, na kterém se novým vůdcem má stát Írán a 2) o předávání světové moci novému hegemonu – Číně. Obě události mají společnou tu věc, že Západ (USA a Evropa, resp. západní styl života) mají skončit a jejich vůdčí role mají převzít Čína a Írán.
Dnes už nikdo nepochybuje, že migrační vlna byla a je řízeným procesem a že hlavní roli v ní sehrává Turecko. Jelikož se ukázala jako nezvladatelná, Evropská unie, která jinak migraci poslušně podporuje, Turecko uplatila, aby migranty pozdrželo. Už se objevily informace, že podobně by Evropa měla uplatit i Libyi, ale cesta Mogheriniové do Íránu je potvrzením, že EU je připravena zaplatit další peníze, tentokrát Íránu.
V této souvislosti se mi vybavila nedávná výzva íránského prezidenta: Írán přijal už tři miliony uprchlíku, Evropo, ber si příklad. Tehdy jsem si říkala – proč ten tlak? A ono jak se zdá, ten tlak má souvislost s tím, že Evropa se v budoucnu skutečně má stát kalifátem, kterému bude velet – Írán. Írán jakožto ten, který po boku Číny bude vládnout světu.
Současná cesta Mogheriniové do Íránu je potvrzením, že EU je tomuto plánu vstřícná a že islamizaci Evropy přijala jako svůj úkol, naplno realizovaný pod vedením Merkelové. Z výsledků cesty Mogheriniové lze dále usuzovat, že Evropa je na straně Íránu a že s ním půjde i proti USA, ale že potřebuje odklad a klidně za ten odklad zaplatí stejně, jako je ochotna platit Turecku.
A pak tady máme ve stejné době setkání íránského a tureckého prezidenta, tedy prezidentů dvou zemí, na kterých stojí vytvoření evropského kalifátu přes vlnu uprchlíků. A vypadá to, že si porozuměli tak, že dokonce jsou ochotni najít společnou řeč i v otázce Sýrie.
Co mi z toho plyne? Že bez ohledu na to, že Turecko s jeho megalomanskými osmanskými plány (o kterých jsem přesvědčena, že budou ukončeny vznikem Kurdistánu, který dle mého může zahrnovat dokonce i Arménii) již není žádoucí a Erdogan jako zoufalec neví, na kterou stranu se přidat, v otázce vzniku evropského kalifátu jsou to země zásadní, proto jim nic nebrání, aby byly zeměmi spolupracujícími.
Co je ale podstatné – Mogherini a sedm komisařů EU právě potvrdili, že evropský kalifát bude a že USA končí a nastupuje Východ.
Že do dění vstoupilo Rusko jak v jednáních o jaderné dohodě s Íránem, tak především vstupem do Sýrie, to je na jiné téma.
PS 1: Mogherini respektuje muslimské odívání v islámském státě – v pořádku, otázka ale je, proč muslimské odívání má být respektováno i v Evropě, v křesťanských státech. Hlavně ale nezapomeňme, že je to bývalá členka italské federace mladých komunistů, která se v disertační práci tematicky zaměřila na politickou filosofii a vztah náboženství a politiky v islámu. A k tomu mi nejde nepřipomenout papeže na ostrově Lesbos, kde muslimští uprchlíci neměli problém uctívat nejvyššího vůdce křesťanů, viz např. toto video
PS 2: Lidská práva v Íránu, něco o tom zde. Ale eurohujeři mají na mušce Čínu, zatímco za Írán (EU) budou bojovat dokonce proti USA! Už jsem psala zde, či zde že nemají ani potuchy, která bije! A že jedinou záchranou pro Evropu je opět Rusko!
Pozorovatelka- 17.4.2016