V uplynulých mesiacoch sa britský establišment zapojil do najočividnejšej a najkoordinovanejšej propagandistickej kampane od škótskeho referenda o nezávislosti alebo irackej vojny. Každý deň establišment šíri viac strachu pri pokuse udržať Britániu v Európskej únii (EÚ); pričom táto propagandistická kampaň úplne oslabuje demokratický proces.
V apríli britská vláda minula takmer 10 miliónov libier na proeurópsky propagandistický leták, ktorý poslala do každej domácnosti v Spojenom kráľovstve. Hoci sa každú minútu každého dňa míňajú peniaze daňových poplatníkov na zabíjanie nevinných ľudí v zahraničných imperiálnych vojnách, otvorene minúť približne 10 miliónov libier na propagandistický leták je určite jedným z najväčších mrhaní peniazmi daňových poplatníkov v uplynulých rokoch; najmä v krajine, kde dochádza k pokusu o nanútenie gréckych úsporných opatrení ľuďom, a kde sú škrty vo verejných službách kľúčovým prvkom súčasnej Toryho vlády.
Vznáša to tiež dôležitú otázku: môže byť referendum, ktoré vláda zvoláva, klasifikované ako spravodlivé, slobodné a demokratické, keď tá istá vláda riadi koordinovanú propagandistickú kampaň na prinútenie svojich občanov, aby volili tak ako ona chce? V slobodnej a demokratickej spoločnosti by občanom malo byť dovolené voliť a nebyť šikanovaný a zastrašovaný, aby volili konkrétne. V slobodnej a demokratickej spoločnosti by vláda mala zostať do značnej miery neutrálna a mala by dovoliť ľuďom, aby sa rozhodli sami. V slobodnej a demokratickej spoločnosti vláda slúži občanom; občania nie sú na príkaz vlády.
Referendum o zotrvaní v EÚ je len ďalším príkladom, že demokracia v Británii je len obyčajnou ilúziou; nemá žiadny základ v realite. Aj keď vláda nezmanipuluje referendum priamo – boli nejaké špekulácie, že škótske referendum o nezávislosti v roku 2014 bolo zmanipulované – zapojila sa do informačnej vojny do takého bodu, že referendum už je zmanipulované v prospech zotrvania Británie v EÚ. V tomto bode je vysoko nepravdepodobné, že Británia bude 23. júna hlasovať za opustenie EÚ. Nech je už váš názor na túto tému akýkoľvek, každý by mal uznať, že vláda zapájajúca sa do očividnej propagandistickej kampane o otázke takéhoto rozsahu je protikladná k demokratickému procesu.
Treba tiež poznamenať, že Britom nebolo v 70-tych rokoch umožnené hlasovať, či chcú vstúpiť do EÚ. V roku 1973 Británia vstúpila do Európskeho ekonomického spoločenstva (EEC), predchodcu EÚ. Až o dva roky neskôr bolo Britom dovolené hlasovať, potom, ako sa prispôsobili statusu quo členstva v EEC. S účasťou 65%, 67% hlasovalo za zotrvanie v EEC. Ale ústredný bod – ktorý je často nesprávne prezentovaný – je, že Briti hlasovali za zotrvanie v EEC, nikdy sa ich nepýtali, či chcú najskôr vstúpiť. Referendum v roku 1973 o vstupe Británie do EEC by mohlo vyprodukovať odlišný výsledok, a predsa politická elita nemala žiadny záujem na želaniach ľudí.
Je jasné, že establišmenť chce, aby Británia zostala v EÚ, a organizuje referendum iba preto, aby upokojil protieurópske hlasy a udržal fasádu demokracie v kráľovskej Británii. Zoznam jednotlivcov, ktorí sú súčasťou západného establišmentu a chcú zotrvanie Británie v EÚ sa denne rozširuje. Začínajúc s Davidom Cameronom a súčasnou vládou, proeurópske hlasy zahrňujú: Baracka Obamu, Tonyho Blaira, Petera Mandelsona, Angelu Merkelovú, Gordona Browna a mnohých bývalých šéfov Severoatlantickej teroristickej organizácie (NATO).
Európsky projekt je súčasťou omnoho väčšej agendy globálnej elity a je nepravdepodobné, že Britom bude v júni dovolené hlasovať za odchod.
Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: Steven MacMillan