• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ruský opoziční tisk varuje, že státní televize lže. A co na to Čulíkovy listy?

    23-6-2016 Zem & Vek 274 723 slov zprávy
     

    Ruský opoziční tisk varuje, že státní televize lže. A co na to Čulíkovy listy?


         Britské listy, coby český nezávislý, leč žebrající světlonoš pravdivých, relevantních, pozitivních zpráv a informací sděluje českým občanům, nahodilým čtenářům BL informaci, mající nebývalý význam pro vytváření názorů na situaci v Rusku. Sděluje totiž informaci, že ruský tisk varuje, že zpravodajství státních TV stanic je lživé .


         Pro upřesnění je třeba poznamenat, že toto varování je přesně v duchu Britských listů tedy, že se s touto informací odvolává na „varování“ vydané v ruském tisku, které má svým umístěním a velikostí v porovnání na naše (české) poměry charakter komerční reklamy na Prodej štípaného dříví všeho druhu, standardních délek, přijatelné ceny  v regionálních novinách. Ostatně posuďte sami v přiloženém fotu.


    image002.jpg


        Aby tomu BL dodaly  dostatečnou váhu a význam, odvolávají se na informaci o tom, že původně toto varování vydal sibiřský list Jakutsk večernij  s tím, že nyní ho vydávají i četné jiné ruské noviny jako vyjádření solidarity. BL dokonce dodávají, že tento týden varováni vyšlo v asi dvaceti ruských novinách. Navíc se prý také šíří po sociálních sítích. Podrobnosti v angličtině zde. Nebude však od věci, se poněkud blíže  (v češtině) seznámit s obsahem sdělení BL.


         Začněme tím, že Britské listy výrazně brojí proti sdělování nepravd, polopravd, lží, pomluv a vyzývají k čistotě a ověřitelnosti sdělovaných zpráv a informací. V zrcadle těchto skutečností je s podivem, že BL informují o „varování“ ruského tisku, jehož prvotní zdroj je sibiřský list Jakutsk večernij. Lze se zeptat, jakou validitu má tento list jako regulérní tisk, je-li charakterizován jako „večerník“? Lze proto považovat  zprávy a informace tohoto „listu“  (ve srovnání např. s naší Večerní Prahou )  jako relevantní, ověřené a tedy věrohodné? Asi sotva, což ovšem BL nebrání v tom, aby svou informaci „potvrdil“ konstatováním, že toto varování vydávají četné jiné ruské noviny. Které to jsou, ovšem nesděluji! Korunu tomu pak nasazují ultra potvrzením, že varování tento týden vyšlo v asi dvaceti ruských novinách.  Tak to už je bomba!


         A opět sdělení nějakých titulů není pro BL důležité hlavně, že informují českého čtenáře o závažnosti sdělení, že zpravodajství ruských státních TV stanic je lživé  a informaci doplnili sdělením: „Buďte opatrní! Ve zpravodajství televizních stanic často dochází ke zkreslování faktů a k lživým zprávám. Nejčastěji se to vyskytuje    na televizních stanicích NTV a Rossija. Něco na způsob upozornění, něco na způsob, aby občané byli obezřetní při sběru hub, mohou tam být i jedovaté, že? Nu, alespoň trochu konkrétnosti, specifičnosti. Jenže pro bližší informace o zkreslování faktů a k lživých zprávách odkazují BL čtenáře na podrobnosti v angličtině. Proč? Má snad každý čtenář BL předpoklad zvládnout angličtinu?


    zastavka3.jpg
    Ruská televize NTV obvinila Jakutský večerník, že přijal půjčku od americké neziskovky.

         Nicméně v souvislosti s tímto sdělením je u článku v BL rovněž odkaz na jistého pana Andrewa Stroehleina (nepochybně Angličan), který bude zřejmě nositelem těchto varovných zpráv a informací. Pozitivní počin, lze konstatovat, jenže kdo je pan Stroehlein, nakolik je důvěryhodný a do které kategorie vztaženosti a postojů k Rusku jej možno zařadit?


    No nevadí, neznali jsme jej dosud, nemusíme jej znát vůbec. Informace, které dotyčný pan Stroehlein předkládá Britským listům sice mohou mít jakýs takýs relevantní základ (na každém šprochu bývá pravdy trochu), jenže není tajemstvím, že žádná TV na světě nemluví vždy jen a jen čistou pravdu (dokonce ani ta Vatikánská), resp. která by podle potřeb nezkreslovala fakta, byť by byla sebe demokratičtější. Stačí, když si připomeneme domácí ČT, případně Novu apod. No a co se týká toho ruského tisku nebude to zas tak horké, protože při představě o velikosti Ruska, početnosti měst (obcí) a jejich obyvatel v poměru k počtu vydávaného tisku (ve srovnání s počtem našich titulů), je zpráva o asi dvaceti ruských novinách stejně burcující, jako zpráva o tom, kolik se v Rusku za rok potopí zaoceánských parníků.


       Nicméně BL opět potvrdily, že jsou spolehlivým a užitečným portálem potřebného  upevňování demokratičnosti, svobody slova, lidských práv, pravdy, spravedlnosti a šíření solidarity  a sociálního porozumění mezi národy, jako to prokázaly ve výše uvedené bombastické informaci. No nemám pravdu?


    Jiří  B a ť a , 23. 6. 2016


    Stáhněte si článek v PDF

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑