• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Jistě, pane Camerone… Video

    25-6-2016 Zem & Vek 225 547 slov zprávy
     

    Jistě, pane Camerone… Video

    Vkládám článek (+ video), který se objevil na internetu a který na víkend může odlehčit zprávu o výsledku brexitu, ač mám na Británii ještě jiný názor, než jaký vyznívá z článku. A ten bych popsala slovy, která Václav Klaus pronesl na adresu D. Camerona: „První, čím musím začít, je to, že co se odehrává ve Velké Británii, je primárně zrada pana Camerona. Stačí, když si vzpomenu, jak mně posílal dopisy a své emisary, abych vydržel ve svém odporu proti Lisabonské smlouvě s tím, že za pár měsíců vyhraje volby a budeme na to dva a pak už to udržíme. Já jsem tomu nikdy moc nedůvěřoval, ale to, jak pak vyjevil své barvy, to je opravdu pozoruhodné“ (zdroj).  



    A zde už článek, který vyšel na zdroji zde.


    Aby si Británie udržela nezávislost, vždy bojovala proti snahám o vytvoření velkého impéria, které by pohltilo evropský kontinent. Proto bojovala proti Napoleonovi i Hitlerovi.






    Napoleon i Hitler měli stejný sen o jednotné Evropě, jako Evropská unie


    Proto se vždy v evropských válkách stavěla na stranu slabšího. A ze stejného důvodu podkopává i Čtvrtou německou říši (známou též pod názvem Evropská unie). Tuto tradiční strategii výstižně popsali autoři britského kultovního seriálu „Jistě pane ministře“ v roce 1980. V pátém díle (Stahují se mraky) zkušený a protřelý tajemník (Sir Humphrey) vysvětluje začínajícímu ministrovi (Hacker):





    Sir Humphrey: Pane ministře, Británie má stejnou politiku jako posledních nejméně pět set let: vytvořit nejednotnou Evropu. Proto jsme bojovali po boku Holandska proti Španělům, po boku Německa proti Francouzům, po boku Francouzů a Italů proti Němcům. Rozděl a panuj, chápete? Proč bychom to měnili, když to tak dobře fungovalo?



    Hacker: Ale to je přece dávná minulost, ne?


    Sir Humphrey: Jistě, a také současná politická linie. Abychom mohli Evropské společenství rozbít, museli jsme se nejdřív dostat dovnitř. Zkoušeli jsme to zničit zvenčí, ale to nešlo. Ale teď, když jsme uvnitř, můžeme z toho nadělat úplný guláš: poštvat Němce proti Francouzům, Francouze proti Italům, Italy proti Holanďanům… Ministerstvo zahraničí vrní blahem: je to jako za starých časů.


    Hacker: Já ale myslel, že jsme všichni evropské myšlence oddáni?


    Sir Humphrey:[dusí se smíchem]Ale jděte, pane ministře.


    Hacker: Tak proč tedy podporuje rozšiřování a přijímání nových zemí?


    Sir Humphrey: Inu, ze stejného důvodu. To máte jako s Organizací spojených národů. Čím více má členů, tím více konfliktů tam vznikne. Takže je celá organizace stále více zbytečná a impotentní.


    Hacker: To je otřesný cynismus!
    Sir Humphrey: Jistě, pane ministře. Tomu se říká diplomacie.


    Tolik britský seriál z roku 1980.


    Na závěr si dovolím citovat Václava Klause: „Velká Británie je a vždy byla pro Evropu klíčovou zemí. Nejen proto, že je kolébkou moderní demokracie a kapitalismu, ale hlavně proto, že se teď – již po třetí v moderní historii – rozhodla postavit megalomanským plánům na vytvoření celoevropského impéria (první dva případy byly v éře Napoleona a Hitlera).“


    Vložila: -Pozorovatelka- 25.6.2016


    PS: Z internetu vkládám ještě odkaz na jednu z prvních analýz „Brexit: krátkodobé ztráty Británie a potencionální možnost obnovení její finanční velikosti“


    Stáhněte si článek v PDF

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑