• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Přelety amerických dronů nad kukaččími hnízdy v Evropě. Sledování ruské vojenské komunikace je dalším krokem k válečnému konfliktu? Tady jde spíš o válku proti evropskému obyvatelstvu!

    5-7-2016 Zem & Vek 263 1143 slov zprávy
     

    Přelety amerických dronů nad kukaččími hnízdy v Evropě. Sledování ruské vojenské komunikace je dalším krokem k válečnému konfliktu? Tady jde spíš o válku proti evropskému obyvatelstvu!


    Americký Pentagon zahájil tento rok na jaře mohutný elektronický odposlech ruských vojenských útvarů s cílem nasbírat informace o strukturách velení, časových harmonogramech rotací hlídek muničních skladů a raketových čet. Informovala o tom před časem ruská agentura TASS. Sběr těchto informací probíhá pravidelně, ovšem až dosud bylo operačním prostorem pouze pohraničí baltských států s Ruskem a také východní Ukrajina, kde americké drony létají už od počátku roku 2014. Včera byla uveřejněna informace, že Američané nově požadují po České republice, aby umožnila nad svým územím přelety americký bezpilotních továren na špionáž, konkrétně přelety strojů Global Hawk [1]. Ty jsou vybaveny stejnými senzory a zařízeními jako americké vojenské špionážní družice na oběžné dráze. Kromě toho jsou Global Hawky vybaveny moduly, které dokáží kontrolovat mobilní síť vybraného operátora pod sebou. Velice sofistikovaná technologie umožňuje potom Global Hawk strojům odposlouchávat vybrané hovory a vysávat informace z desítek tisích mobilních zařízení během přeletu.


    Northrop%2BGrumman%2BGlobal%2BHawk%2Bin%2BPalmdale.jpg
    Global Hawk je špionážní továrna na křídlech.

    Problémem při tomto nasazení je, že Global Hawk dokáže pod sebou pokrýt pouze území v okruhu 50 km, takže pro odposlech vybraných assetů se musí stroj dostat do vzdušného prostoru cíle. Pokud se podíváte na mapu Evropy, musí vám dojít, že americká armáda Česko k přeletům dronů potřebuje kvůli zkratce na trase do Pobaltí. Americké drony Global Hawk totiž startují z Itálie. Skrze kaskádu satelitů jsou ovládány z Pentagonu (v případě vojenské operace) anebo z Langley ve Virginii (pokud jde o operaci pod krytím CIA). Drony při cestě z Itálie tak k ruským hranicím nepotřebují přelétat nad Německem [2], kde musí mít vypnuté senzory. K čemu tedy Američané potřebují přelety svých dronů na Českou republikou, když by mohly startovat z Polska nebo klidně i z Pobaltí? Odpověď je zcela jasná. Drony mají sledovat komunikační prostor ČR a odposlouchávat mobilní sítě a hovory českých politiků ve vztahu k politickým aktivitám skupiny V4, ve kterých Polsko hraje roli amerického koně, zatímco zbývající 3 státy jsou spíše uprostřed anebo nakloněné Rusku.


    Global Hawky jsou jako špionážní družice

    Zájem o přelety Global Hawků vychází i z toho, že tyto stroje dokáží sbírat obrazový materiál v ultravysokém rozlišení, umí natáčet obraz i v noci za pomoci IR kamer. Německo po dlouhém naléhání ze strany USA povolilo přelety americkým dronům, ale během přeletu musí mít drony vypnuté všechny senzory. Německá tajná služba BRD upozorňovala, že na palubě dronů jsou i zařízení pro dešifrování komunikace telefonů Blackberry v reálném čase, které v německé státní správě používá mnoho zaměstnanců ke své práci, takže tyto obavy jsou zcela na místě, ale není jasné, jestli má Německo nějakou kontrolu nad tím, jestli senzory Global Hawků jsou opravdu vypnuté při přeletech nad německým územím.


    NASA-GH-5.jpg
    Jeden ze senzorů na konci křídla Global Hawku ve službách NASA

    V České republice prý neexistuje legislativa, která by přelety bezpilotních strojů nad svým územím ošetřovala. Přesto však chce vláda Bohuslava Sobotky tyto přelety umožnit. Global Hawky totiž nesplňují evropské předpisy pro bezpilotní stroje. Hlavním problémem je bezpečnost jednotlivých států, protože americké drony umí odposlouchávat nejen 2G, 3G a 4G sítě, ale poradí si i se zabezpečenými platformami, např. zmíněnými Blackberry telefony. Jednotlivé státy, které bláhově povolí přelety těmto špionážním továrnám na křídlech nad svým územím, se vystavují riziku mohutného sběru informací, tisíců hovorů nahrávaných paralelně v reálném čase, kompletní úniky dokumentů a fotografií z úložišť chytrých telefonů, kompletní logy telefonních hovorů, které si dron umí vytáhnout přímo ze vzorku skupiny telefonů v jedné budově.


    Továrna na křídlech určená ke sběru obsahu mobilních telefonů

    Americká armáda se např. domnívá, že podle informací operativců se v konkrétní budově nachází osoba, o kterou se zajímají. Neví ale, jaké má telefonní číslo, protože např. teroristé nebo obchodníci se zbraněmi často mění telefony a SIM karty. Global Hawk tedy při jediném přeletu vytáhne dokumenty, fotografie, esemesky a logy o volání z více než 5,000 telefonů v nákupním centru dole pod dronem. Data jsou poté odeslána do Langley, kde se uloží do databáze v rámci programu XKeyScore (viz. dokumenty Edwarda Snowdena) a analytické útvary NSA provedou profilaci všech 5 tisíc osob, jejich vztahy mezi sebou. Najdou ale např. určité indicie, které vedou k jiné osobě v jiném městě, takže dron při dalším přeletu vysaje informace z dalšího telefonu vybrané osoby a také z telefonů v jeho blízkosti.


    maxresdefault.jpg
    Továrna na data. Jediný přelet stroje zajistí až stovky terabajtů dat.

    Z každého přeletu Global Hawku nad Německem je pořízeno až 100 TB nasbíraných dat. To uvedla Ruská televize v pořadu Novosti před začátkem fotbalového šampionátu ve Francii, že ruská rozvědka má informace o tom, že USA neplní dohodu s Berlínem a senzory jsou zapnuty v dronech Global Hawk i nad Německem. Bylo odkazováno na údaje ruského špionážního satelitu, který nad Německem zaznamenal vysokorychlostní přenosy mezi dronem Global Hawk a letadlem AWACS. Přenos dat nebyl telemetrický, ale šlo o desítky terabajtů dat. Je jasné, že Global Hawk odesílal do amerického AWACSu obrovský nasbíraný objem dat. Možná obrazy terénu, měst, anebo data z mobilních telefonů obyčejných Němců. Berlín na to nijak nereagoval. Pokud by reagoval, asi by se nic stejně nestalo. Německo nemá jak Američanům sběr dat zakázat, protože Německo je dosud okupovaná země a americká okupační vojska v Německu mají stále stejný status jako po II. sv. válce.


    Kauza Nečas stačila!

    Česká vláda by měla přelety amerických dronů zamítnout, protože představují bezpečnostní riziko pro nejvyšší politické a bezpečnostní struktury země. Kauza Petra Nečase a kriminalizace jeho přítelkyně a dnes již manželky jasně ukázala, že proti zájmům České republiky pracují americké tajné služby velmi intenzivně a využívají pro spolupráci různé subjekty, od neziskovek, různých fondů proti korupci, přes státní zástupce a zástupkyně, až po plukovníky uvnitř ÚOOZ. Servery, které o tomto informují, se potom stávají terčem mediálních útoků a dehonestačních kampaní. Americké pokročilé prostředky pro elektronickou špionáž jsou natolik nebezpečné pro bezpečnost státu, že přelety amerických Global Hawků nad Českou republikou by měly být zamítnuty. V dnešní době přece není problém, aby americké drony startovaly ze „spřáteleného“ Polska anebo rovnou z Pobaltí. Pro účelové starty z Itálie a jejich „cesty“ přes země Střední Evropy není v dnešní době sebemenší důvod. Už dost na tom, že premiér ČR si nechává posílat vládní emaily na freemail u Seznamu. Sbírat informace o stovkách tisíc mobilních telefonů při jediném přeletu Global Hawku na územím ČR, to je už opravdu přes čáru.


    -VK-


    Šéfredaktor AE News


    Stáhněte si článek v PDF

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑