• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Brexit: Európska únia ako nenávidené zlo

    5-7-2016 Proti Prúdu 287 466 slov zprávy
     

    Referendum vo Veľkej Británii poriadne zamiešalo karty v Bruseli. Brexit dostal jasné kontúry a argumentácia bývalého premiéra Tonyho Blaira o “podvedených” 48 percentách občanov Británie, ktorí si priali zotrvanie v EÚ, je viac ako komická. Očividne je demokracia dobrá iba vtedy, ak prináša také výsledky, ako si prajú bábkari.


    Problém EÚ, jej kladov a negatív, ktoré prináša členským krajinám, je široko preberaný už desiatky rokov. V súčasnosti sa čoraz viac občanov z členských krajín prikláňa k názoru, že EÚ prináša viac negatív než pozitív, čo potvrdilo aj referendum vo Veľkej Británii. Dá sa čakať, že ďalšie referendá budú nasledovať. Veď aj u nás už zahájil Marián Kotleba zber podpisov na vyhlásenie referenda, rovnako v susednom Česku vyzval prezident Zeman k referendu o zotrvaní v NATO a EÚ. Preto je načase položiť si otázku: Je Európska únia skutočne taká zlá, aby bolo potrebné z nej vystúpiť? A čo je vlastne na nej také zlé?


    Áno, sú to dve otázky, ktoré však úzko súvisia. Je veľmi jednoduché vykrikovať, aká je zlá tá Európska únia a potom pri otázke “prečo” len koktať nesúvislé banality a všeobecnosti. Môžme kričať, ako sa nám EÚ snaží rozkazovať vo všetkom, od veľkosti uhoriek a zakrivenia banánov až po to, čo máme na svojom území stavať, komu dávať peniaze a koľko “utečencov” máme prijímať. Problém je v tom, že toto je už iba následok a nie príčina, prečo by mali ľudia odmietať súčasnú podobu EÚ.


    Predstavme si inú situáciu v EÚ. Brusel sa rozhodol dodržiavať zákony. Nepúšťať imigrantov do Európy. Zjednotiť pravidlá (dotácie) pre všetky členské krajiny. Nepodporovať etnické menšiny v jednotlivých krajinách, ale národné kultúry. Vytvoriť pevnú ekonomickú a vojenskú úniu naprieč celou Európou bez NATO. Zintenzívniť obchodnú spoluprácu s Ruskom, ktorého nerastné bohatstvo by pomohlo Európe narušiť závislosť na USA. Dbať na záujmy všetkých členských krajín a nie iba tých vybratých. Likvidovať korupciu a kriminálne praktiky. Robiť všetko pre blaho ľudí žijúcich v EÚ. No povedzte, nepáčilo by sa vám žiť v takejto únii? Chceli by ste z nej vystúpiť? Asi nie.


    Podstata myšlienky Európskej únie nie je zlá, práve naopak. Problémom je však politika, ktorú súčasná EÚ presadzuje. Povedzme si to na rovinu – problémom EÚ sú politici v jej vedení. Banda byrokratov na teplých miestach, ktoré nemienia opustiť za žiadnu cenu, aj ak by EÚ mala pozostávať iba z jediného štátu.


    Pokiaľ chce Európa opäť získať svoje mocenské postavenie vo svete, musí sa zjednotiť. Nie však ako vazal USA (či kohokoľvek iného), ale ako pevná, samostatná a svojprávna entita. Základ pre to dnes existuje, aj keď je prerastený nákazou plutokracie maskovanej ako sociálna demokracia. Túto deštruktívnu burinu treba vytrhať aj s koreňmi a nahradiť systémom, ktorý nebude hľadieť iba na záujmy bohatých jednotlivcov, ale ktorý postaví záujmy celku nad záujmy jednotlivcov. Európsku úniu treba zmeniť, nie zavrhnúť.


    Autor: ::prop; www.protiprudu.org


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑