Během několika posledních hodin, vlastně už od neděle večer, se začaly na internetu objevovat tvrzení a výroky, že slavné video, které zachytilo Aliho Sonbolyho, jak před restaurací McDonald’s v Mnichově střílí do lidí, je podvrh a produkt videomontáže. Použil jsem proto AviDemux a Photoshop a pokusil jsem se analyzovat jednotlivé snímky (frames) originálního záznamu staženého z YouTube. Některá zjištění jsou skutečně zajímavá, ale i při sebelepší snaze nelze stoprocentně tvrdit, že celé video je produktem montáže. Naopak to spíš vypadá, že do videa bylo zasahováno, a to konkrétně do některých snímků. To samo o sobě není v pořádku. Dole jsou moje nálezy a zvětšené a rozfázované sekvence z celkem 4 částí videa.
Video začíná velmi rychlým softwarovým zoomem telefonu směrem ke vchodu do restaurace. Na prvním a druhém frejmu není žádné zábradlí, ani odpadkový koš před restaurací. Obojí se náhle a skokově objevuje až ve třetím frejmu. Toto lze přisoudit rasterizaci videa během softwarového zoomu telefonu. Při zoomu se snižuje rasterizace velmi radikálním způsobem, protože foto chip v telefonu nedopočítává scénu. Zábradlí i koš mají tmavou barvu a splývají s barvou zdi. Zde bych proto nehledal manipulaci s videem. Nejprve si zopakujeme originální video tady níže.
Snímky 4 až 9 nezobrazují žádného střelce. Ten se náhle vyloupne z obrazu až na frejmu č. 10. Problém je v tom, že je oblečen do tmavého oblečení a má červenou vestu. Obojí splývá s barvou zdi McDonaldu a je velmi obtížné tady vydat nějaké jasné stanovisko. Pokud by šlo o poctivý optický zoom čočkou kamery, byl by střelec viditelný i během zoomu, včetně zábradlí a koše. Mobilní telefony, až na výjimky, používají jednoduché čočky a zoom se provádí softwarově v chipu zvětšením pixelů z defaultního rozlišení optického čipu. Během zoomu v softwarovém režimu se dopočítává světlo, zaostření, kontrast a hlavně rastr. Při tomto procesu vznikají artefakty, blokové segmenty, které ztrácí jemné detaily a informace.
Kvalitnější mobily mají mechanickou zaostřovací čočku a mají tedy optický zoom. Ten je obvykle ne příliš výkonný, obvykle jde o optiku 4x násobného přiblížení, ale špičkové telefony mají optický zoom i 10x, a to už je potom jiná liga. V našem inkriminovaném videu optický zoom nejspíš nebyl použit, anebo jenom pouze 4x. Z videa to není možné posoudit i kvůli videokompresi videa do MP4. Takže z úvodní zoomové sekvence videa nelze jednoznačně vyložit verdikt o manipulaci s videem. Vyloupnutí se střelce na videu lze totiž snadno přisoudit rasterizaci obrazu při zoomu optického čipu na velmi dlouhou vzdálenost.
Naprosto neklamný důkaz, že s videem bylo manipulováno, však přináší druhá série frejmů. Zachycují okamžik, kdy střelec stojí před dveřmi restaurace a chystá se ke střelbě. Snímky 1 až 6 jasně ukazují, že střelec stojí ve vzduchu. Jeho nohy nevrhají žádný stín a jsou ostře ohraničené. Všimněte si, jak najednou je velmi dobře vidět zelený odpadkový koš, který ale v první sérii frejmů vypadá spíš jako šedý. Zelená barva koše je velmi intenzivní a fotočip by měl i v digitálním zoomu barvu zachovat, ale v první fázi frejmů vidíme, že v první fázi je koš šedý, až v posledních dvou frejmech první fáze se stává koš zeleným. Video velmi dobře zachycuje bílé ruce útočníka. V první fázi, než se jeho postava „vyloupne“ ze zdi McDonaldu, žádné ruce vidět nejsou, ani postava. Důležité však je, že postava v druhé fázi „nestojí na zemi“ a nevrhá okolo sebe žádný stín. Působí nepřirozeně. Do videa bylo zasahováno, postava vypadá jako importovaný objekt vložený do videa dodatečně. Není ošetřený „shading“ postavy, nohy a chodidla postavy jsou potom doslova výkřikem nereálnosti. I laik musí na frejmech vidět, že nohy postavy jsou prostě nepovedeně vložené do videa.
Na třetí sekvenci je opět vidět jiný postup grafika. Na frejmu č. 5 je možné vidět opět střelce s nohama ve vzduchu, s ostrými hranami a bez stínu, ale na ostatních fotografiích už grafik použil AA filtr a pod obě nohy střelce vložil „shader“, ale velmi nedobře, protože stín pod nohama by znamenal, že slunce svítí přímo ze shora na hlavu, a to by Mnichov musel být na rovníku v Africe ve vhodnou roční dobu. Největší faul v této fázi je útočníkova nakročená pravá noha. Ta je ve frejmech 9 až 15 domalovávána jako noha nepovedeného „panďuláka“ z programu Kreslení v1.0 z Windows 95. Nepřirozenost postavy je do očí bijící, vezmeme-li v úvahu jasné obrysy McDonaldu, bílých rámů dveří a zábradlí. Střelec určitě nemohl mít takovouto pravou nohu, protože to by místo nohy musel mít palici podstavcem na konci. V této fázi je opět vidět manipulace s objektem postavy.
V originálním videu jsou celkem dvě „escape“ sekvence objektivem telefonu. Poprvé kameraman bez důvodu zvedá záběr mimo střelce, když vychází zpoza zábradlí před bílé dveře restaurace a zleva začnou vybíhat lidé směrem k němu. Jakmile začne střílet, utíkající lidé, kteří do tá chvíle běželi k němu, změní směr a začnou utíkat směrem od něj. Ve videu mám podezření na více objektů, se kterými bylo manipulováno. Ale největší fackou je motocykl se dvěma motorkáři. Motorka působí jako vložený objekt, ostře ořezaný, bez stínů, kromě generického „shade“ dole pod strojem, ale hlavně je ve videu podivnost při animaci pohybu motorky. Ta si totiž při přejezdu bílé čáry na silnici začne čáru „brát s sebou“ a začne si jí namotávat na přední kolo. Všimněte si, že přední kolo motocyklu je nepřirozené ořezané, opět s efektem „ve vzduchu“, ale s bílou „ukradenou“ bílou čárou ze silnice. Zadní kolo má také bíle lemování. Jde o fejk. Jednoznačný manipul. Motocykl nemá schopnosti „černé díry“, aby ohýbal světlo z druhé strany, které vrhá vodorovná bílá čára na silnici. Dívejte se na přední kolo motocyklu, jak přejíždí bílou čáru, a ta zůstává „nabalená“ na předním kole. Je to chyba animátora.