• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Beblavý: Porušil exminister Čislák ústavný zákon o konflikte záujmov alebo ho “len” obišiel?

    23-8-2016 EU Portál 250 510 slov zprávy
     

    Bratislava 23. augusta 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)


     


    Poslanec Národnej rady Miroslav Beblavý vyzýva exministra a Pro Care, aby okamžite zverejnili všetky relevantné skutočnosti


    Viaceré médiá zverejnili informáciu o tom, že exminister zdravotníctva Viliam Čislák sa zamestnal ako poradca a konzultant predsedu predstavenstva siete polikliník Pro Care, a.s., Mareka Dubana. Túto sieť vlastní Penta. Zároveň Viliam Čislák ako minister zdravotníctva v septembri 2015 podpísal so spoločnosťou wesper, a.s., ktorá je 100%nou dcérskou spoločnosťou Pro Care, a.s., zmluvu na nenávratný finančný príspevok vo výške 461 000 eur.


    Na snímke poslanec NR SR Miroslav Beblavý
    Na snímke poslanec NR SR Miroslav Beblavý

    Podľa článku 8 ústavného zákona o ochrane verejného záujmu – ak verejný funkcionár dva roky pred skončením funkcie poskytol nejakej osobe napríklad “o poskytnutí štátnej pomoci alebo o poskytnutí alebo povolení inej podpory, výhod alebo odpustenia povinností”, nemôže rok po skončení funkcie:


    “a) byť zamestnaný v pracovnom pomere alebo obdobnom pracovnoprávnom vzťahu u tých osôb, ak je jeho mesačná odmena v tomto zamestnaní vyššia ako 10-násobok minimálnej mzdy,


    b) byť členom riadiaceho, kontrolného alebo dozorného orgánu tých osôb,


    c) byť spoločníkom, členom alebo akcionárom tých osôb,


    d) mať uzatvorenú zmluvu o prokúre, mandátnu zmluvu, komisionársku zmluvu, zmluvu o sprostredkovaní, zmluvu o obchodnom zastúpení, zmluvu o tichom spoločenstve alebo darovaciu zmluvu s týmito osobami,


    e) mať uzatvorenú zmluvu, ktorej obsahom je oprávnenie konať v mene tých osôb.

    ”Keďže wesper je 100%nou dcérskou spoločnosťou Pro Care, mal by sa ústavný zákon vzťahovať aj na túto situáciu.


    Konieckoncov, pri obstarávaní CTka z tejto zmluvy je priamo vo vestníku verejného obstarávania uvedená ako kontaktná osoba: ProCare, a.s., Einsteinova 23-25, 851 01 Bratislava 5, Ing. Viktor Földes, MBA


    Zmyslom tohto ustanovenia je zabrániť tomu, aby verejný funkcionár dokázal nepriamo vykešovať svoju moc – ja ti dnes dám peniaze, a ty mi to vrátiš po odchode z funkcie.


    Prípad Viliama Čisláka je ukážkovým príkladom takéhoto javu – Viliam Čislák sa nezamestnal v Pro Care ako štandardný lekár, ale ako “poradca a konzultant”. Akú lepšiu formu “já na bráchu, brácha na mně” si vieme predstaviť?


    Presne takýmto javom mal ústavný zákon zabrániť a prípad exministra Čisláka preto treba dôsledne vyšetriť.


    Vyzývam preto exministra a Pro Care, aby okamžite zverejnili všetky relevantné skutočnosti – teda presný text všetkých zmluvných vzťahov, ktoré navzájom majú, aby bolo možné posúdiť, či neporušujú niektoré z ustanovení článku 8 ústavného zákona.


    Bohužiaľ, je možné, že ex-ministrovi a Pente sa podarí zákon obísť. Ak má “len” pracovnú zmluvu s mesačným platom nižším ako 4050 euro mesačne, bude to legálne – viď písmeno a/, ktoré povoľuje pracovné vzťahy do 10násobku minimálnej mzdy.


    V roku 2004, keď bol zákon prijímaný, bola minimálna mzda 200 eur a asi málokomu napadlo, že bude tak rýchlo rásť. Ukazuje sa tak ďalšia diera v ústavnom zákone, ktorú je potrebné riešiť. Nie je predsa možné legalizovať úplatky do výšky takmer 50 000 eur ročne.


    TASR o tom informoval poslanec NR SR Miroslav Beblavý.


     


    Príspevok Beblavý: Porušil exminister Čislák ústavný zákon o konflikte záujmov alebo ho “len” obišiel? zobrazený najskôr Hlavné správy.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑