Univerzity v Británii môžu spôsobovať psychologickú tieseň čiernym študentom kvôli tomu, že ich nútia učiť sa o prevažne bielych Európanoch, povedala vodkyňa Národnej únie študentov (NUS).
Prezidentka NUS Malia Bouattia, sama černoška alžírskeho pôvodu, verí, že keďže väčšina vyššieho vzdelávania sa zakladá na „eurocentrických“ predmetoch, nebieli vysokoškoláci zaostávajú.
Jej komentáre prichádzajú po oznámení vlády Spojeného kráľovstva, že univerzity musia do roku 2020 zvýšiť päťnásobne počty študentov z radov černochov a iných etnických menšín.
V rozhovore pre Guardian zaútočila Bouattia na to, aké „biele“ sú osnovy na britských univerzitách, keď povedala: „Keď sa pozrieme na neuveriteľne eurocentrické osnovy, kde sa ľudia nevidia v tom, čo študujú, a nemôžu sa s tým identifikovať, a cítia, že ich európskym náprotivkom sa v tom od začiatku darí, nevidia zmysel v tom, aby v predmetoch pokročili.”
Dodala, že na vrchole „obrovského množstva dlhu“, ktorí mnohí študenti nazhromaždia dovtedy, kým dosiahnu vyššie vzdelanie a nedostatok dostupných s nimi súvisiacich tém pri štúdiu by mohli byť „psychologicky deštruktívne“.
Táto 28-ročná žena je prvá čierna moslimka, ktorá vedie študentský orgán. Predtým hovorila o tom, že má pocit odcudzenia od svojho štúdia potom, ako ju na internete napádali rôzni internetoví trollovia a islamofóbovia.
Riaditeľ nezávislého think tanku Social Market Emran Mian povedal denníku Times, že „hoci vyššie akademické hodnosti môžu byť stále nedostatočne diverzné, zastúpenie menšinových pohľadov vo vyššom vzdelávaní Spojeného kráľovstva by sa malo zlepšovať.“
„Asi 14 % akademického zboru na univerzitách v Spojenom kráľovstve pochádza z čierneho alebo menšinového etnického zázemia, a takmer 17 % študentov,“ dodal.
Bouattia bola predtým zapojená do kontroverzie, keď bola obvinená z antisemitizmu potom ako tvrdila, že univerzita v Birminghame, ktorá má veľký židovský študentský orgán, je „sionistickou základňou“. Tieto obvinenia poprela.
Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: RT