Moderní společnost miluje vědu a čísla. Před pár stoletími by lidi sotva napadlo pídit se po tom, před kolika lety vznikl svět. Dnes si troufáme na mnohem víc. Skrze udělátka jako střední délka života a nějaké to modelování trendů si troufáme odhadnout už i to, kdy zemřeme. Věda na nás chrlí neskutečné množství informací a dat. Tolik informací a dat, že už není v silách jednoho člověka všechny je pochopit. A tak chápání necháváme na jiných a pro sebe si bereme už jen jejich závěry. Neboli věříme těm, kteří si říkají vědci či experti.
Což takhle dát si informace o hrubém domácím produktu (HDP)? Ačkoliv o něm ze zpráv slyšel každý, překvapivě ve společnosti není zase tolik jedinců, kteří ho umí dokonale nadefinovat, natož vypočítat. Aby ne. Oni totiž se svízelným výpočtem mají problémy i sami „experti“. Kupříkladu Český statistický úřad v polovině května odhadl, že česká ekonomika počátkem letošního roku rostla o 2,0 %, aby už počátkem června svůj výpočet upravil a začal tvrdit, že rostla o 2,5 %. Na první pohled titěrná změna. V realitě rozdíl několika miliard Kč. (To už není tak málo peněz.)
Tak tedy HDP je číslo, na které si ještě nikdo nikdy nesáhnul a nikdo neví, kolik to je. A co hůř, i sami experti nejpovolanější, totiž ekonomičtí statistici, se přou, jak ho spočítat. Až na to, že tajemným HDP se zaklíná kdekdo a zejména politici, kteří nám vysvětlují, že kvůli poměru našeho dluhu k HDP můžeme nebo naopak nemůže třeba přijmout euro…
Nevěříte? Tak tedy vše šlo tak daleko, že Británie nově chystá „vylepšení“ svého HDP o započtení prostituce a drog. Z logiky věci by tedy Britové měli platit pana úředníka, který sečte, kolikrát si kdo mimo domov vrzne nebo šlehne. A když to nebude umět sečíst, neb mu to dealeři kokainu nebudou chtít prozradit, aspoň to odhadne. Což ovšem bude tak trochu oříšek. Dejme tomu, že pan úředník dojde k „expertnímu odhadu“, že je v Británii 61 tisíc prostitutek, každá z nich má 25 zákazníků za týden a za své služby si v průměru účtuje 61 liber. A teď by mě zajímalo, jak k tomu došel! Existují jen tři možnosti: Buď si to vycucá z prstu. Nebo použije metodou „podle sebe soudím tebe“. Nebo pro holky připraví dotazníkové šetření, které určitě bude mít vysokou vypovídací hodnotu! V každém případě to bude číslo o ničem. Blábol. Jenomže tenhle blábol se nově stane velmi důležitou komponentou britského HDP.
Připadá Vám to jako nesmysl? Tak Vás asi dostane, že jde o nové mezinárodní standardy, které přijaly státy EU. A Brusel tlačí na jejich zavedení do praxe, aby prý „byla ekonomika co nejlépe popsaná“. Proč?!
Na to může být mnoho vysvětlení. Moje vysvětlení je, že k HDP dnes politici vztahují kdeco. A zejména s oblibou k němu vztahují deficit veřejného rozpočtu. A odhaduje se, že rozšíření HDP o prostituci a drogy zvýší HDP o plných 5 %. Neboli když HDP rázem o 5 % papírově vzroste, najednou dluhy vztažené k HDP nebudou vypadat tak děsivě. A naráz nebude tak těžké dostat deficit pod tolikrát omílaná 3 % HDP. Podvod jako hrom.
Předpokládám, že na tento nesmyslný koncept HDP brzo přejdeme i u nás. Kluci-statistici vyběhnou na Václavské náměstí, spočítají holky, číslo pronásobí podle krajů a šup, HDP bude nahoře. Politici pak předstoupí před národ a budou se bít do prsou, jak dobré reformy udělali, že nám na jejich základě klesnul dluh k HDP, že to ani nikoho nebolelo a že je hlavně nemáme zapomenout znovu zvolit.
Ale pokud by vás snad jímala deprese z toho, jak si v Evropě s HDP lžeme do kapsy, vězte, že to není jen HDP a jen evropský fenomén. Příkladem může být americký index ISM popisující výkonnost amerického průmyslu. Tenhle index je přitom hodně důležitý: Když se mu nedaří, reagují na to pádem třeba akcie nebo dolar. A naopak. No a tento týden jsme se nejprve dozvěděli, že index ISM za květen prý končí hluboko pod odhady. Jenže zanedlouho se zjistilo, že ve výpočtovém programu byla chyba (!). Index byl proto přepočítán a jeho hodnota naopak vystřelila vysoko nad původní očekávání. A do třetice všeho ještě ten samý den zase statistici index ISM mírně snížili (asi aby se neřeklo a chyba nebyla tak do očí bijící). Ubohost na druhou.
Holt statistiky jsou až příliš často zneužívány. Zejména když se dostanou do ruky politikům, kteří se tváří, že jim rozumí. Berte je tedy stejně jako já s velkou rezervou…
Zdroj: Blog autorky