• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ekonóm: Rakúsko by malo po Brexite opustiť EÚ

    16-10-2016 Proti Prúdu 278 347 slov zprávy
     

    Rešpektovaný ekonóm povedal, že je v najlepšom záujme Rakúska opustiť po Brexite Európsku úniu, a to kvôli rastúcemu vplyvu chudobnejších krajín ako výsledok straty členstva Spojeného kráľovstva.


    Profesor ekonomiky Hans-Werner Sinn varuje Rakúsko aj Nemecko, že výsledok Brexitu ich môže negatívne ovplyvniť. Tvrdí, že ako výsledok vystúpenia Spojeného kráľovstva z únie začne teraz niekoľko chudobnejších krajín, ako Grécko a Španielsko, prevyšovať počtom bohatšie štáty, ako Nemecko a Rakúsko.


    Sinnovo riešenie je jednoduché, Rakúsko by malo zrušiť Maastrichtskú dohodu a opustiť blok, informuje Die Welt.


    Sinn, ktorý je bývalým šéfom prestížneho IFO Inštitútu, tvrdí, že problémom je obyvateľstvo rovnako ako bohatstvo. Chudobnejšie krajiny, bez Spojeného kráľovstva v únii, budú nevyhnutne schopné zmeniť pravidlá Európskej únie tak, aby vyhovovali im na úkor bohatších štátov ako Rakúsko a Nemecko.


    Ekonóm nechce, aby Rakúsko natrvalo opustilo Európsku úniu, no skôr by malo zrušiť Maastrichtskú dohodu a potom navrhnúť zmenu spôsobu fungovania EÚ. Tvrdí, že Maastrichtská dohoda by sa aj tak mala považovať za neplatnú, ak Británia opustí EÚ, keďže pôvodnú dohodu podpísalo Spojené kráľovstvo, kým Rakúsko vstúpilo do únie neskôr počas roku 1995.


    Pán Sinn tiež nebol pozitívny ohľadom euro meny, pričom sa sťažoval, že až priveľa krajín požičiava pri veľmi nízkych úrokových sadzbách, čo ovplyvňuje životaschopnosť meny, no povedal, že je tu možnosť nápravy a reformy v budúcnosti.


    Tvrdil, že tlačiarenský stroj na peniaze nebol riešením na ekonomické problémy členských štátov. Poznamenal, že keby v Grécku, s jeho otlčenou ekonomikou, boli dvojnásobné mzdy ako v Poľsku, bol by tu obrovský fundamentálny problém.


    „Žijeme v dramatickej dobe, so stále vysokou nezamestnanosťou v krajinách EÚ ako Taliansko alebo Grécko,“ povedal a neverí, že za desať rokov ostanú krajiny EÚ rovnaké.


    Po Brexite aj Holandsko a Dánsko zvažujú referendá o členstve v Európskej únii.

    Geert Wilders, vodca holandskej strany vedúcej v prieskumoch, povedal, že by sa rád dostal z Európskej únie, nazývajúc Brusel „totalitným monštrom.“


    Dánska ľudová strana taktiež uvítala Brexit so slovami, že by radi využila blížiace sa rokovania o odchode Británie ako vzor, keby sa ich obyvatelia taktiež rozhodli opustiť EÚ prostredníctvom ľudového referenda.


    Preklad: zet, www.protiprudu.org

    Zdroj: breitbart.com


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑