Přesně před týdnem proběhla poslední prezidentská debata mezi Hillary Clinton a Donaldem Trumpem v americkém Las Vegas. Mainstreamová média v USA ihned po skončení debaty přinesla v čele se CNN průzkum, že i v třetí debatě s přehledem zvítězila Hillary Clinton. Ovšem v té době už třeba i mainstreamový Washington Post musel přiznat, že ve skutečnosti zvítězil Donald Trump [1]. Jenže, to nejzajímavější vychází na povrch až nyní po téměř týdenním zpoždění. Televize CNN totiž po skončení debaty dělala různé analýzy, reportáže a rozhovory, ale mezi nimi doslova bez povšimnutí zapadl malý a krátký videovstup ze studia CNN s tzv. Focus Group, tedy kontrolní skupinou pečlivě vybraných voličů, kteří sebe definují jako nerozhodnuté voliče. Televize CNN je vybrala ve spolupráci s Gallupovým ústavem, který má v USA celkem prestiž a právě na tomto vzorku se má pozorovat, jaké volební příklony má skupina před 1. debatou a jaké příklony skupina vykazuje po skončení debat.
Reportérka CNN se tedy po skončení třetí debaty natvrdo zeptala kontrolní skupiny, pro koho se rozhodli hlasovat poté, co viděli všechny tři debaty. A výsledek režii CNN doslova vyděsil. Moderátorka se nejprve ptala, kdo ze skupiny se rozhodl hlasovat pro Hillary Clinton a ruku zvedlo 5 lidí. Potom se zeptala, kdo bude hlasovat pro Trumpa a přišel doslova šok. Ruku zvedlo 10 lidí. Moderátorka z toho byla úplně vykolejená, takže se rychle zeptala na nerozhodnuté voliče, kterých zůstalo 6 a honem rychle přenos skončil. Záznam tohoto vstupu se dostal na veřejnost až počátkem tohoto týdne, CNN ho totiž nikde nezopakovala. Jeden člověk však natočil vysílání CNN z televize na kameru a video je tudíž k dispozici i tady nahoře, k videu jsem přidal titulky.
Jenže na americkém mainstreamu se po poslední debatě začaly dít věci. Washington Post přinesl článek o profesorovi Allanu Lichtamanovi [2], který přesně předpověděl výsledky prezidentských voleb za posledních 32 let a podle něho míří Donald Trump k vítězství v listopadových volbách. Je o tom zcela přesvědčen. Tady je třeba vzít v úvahu hned několik věcí, které se staly po poslední debatě. Renomované průzkumové agentury začaly v USA najednou obracet a přiklánět se k tomu, že Donald Trump vede v průzkumech. To bylo před poslední debatou něco nepředstavitelného. Další profesor, který předpověděl posledních 5 prezidentských voleb, také potvrzuje Trumpovo šance na Bílý dům. Profesor Helmut Norpoth [3] dává Trumpovi 87% šanci na vítězství ve volbách.
Průzkum IBD/TIPP, který má historicky nejpřesnější odhady za poslední 3 volební období, dává Donaldu Trumpovi necelý 3-procentní náskok před Hillary Clinton [4]. Úplně jinde je průzkum americké televize ABC, který dává Hillary Clinton náskok 12 procent [5]. Takový výkyv neodpovídá zkrátka realitě toho, co se odehrává v USA mezi voliči. Syndrom „Brexitu“ zřejmě ovlivní i tyto americké volby. Mnoho lidí chce jít k volbám, protože nechtějí 3. prezidentské období politiky Baracka Obamy, ve kterém by Hillary Clinton v případě svého zvolení pokračovala. Když k tomu připočítáme video s kontrolní skupinou voličů ze CNN, tak prostě dostáváme jasný obrázek toho, co se děje ve Spojených státech ohledně voleb.
Podle nového průzkumu starého jen pár hodin vede Donald Trump už i na Floridě o 2 procentní body, zatímco minulý pátek média tvrdila, že tam vede Hillary Clinton o 7 procentních bodů. Je naprosto vyloučené, aby Hillary na Floridě za 5 dnů ztratila 9 procentních bodů. Odpověď na to je prostá: HIllary tam nikdy žádný náskok neměla a šlo pouze o průzkumovou prefabrikaci. Teď už i CNN musela s pravdou ven a přiznává, že Trump na Floridě vede [6]. To je naprosto jasný signál, že v USA po třetí debatě k něčemu došlo. A není to nějaké obrovské přesunutí přízně voličů na základě debat, ale je to reakce amerického mainstreamu na určitý signál elit, které ovládají americká globalizovaná média. Ten signál je jasný v tom smyslu, že Trump má takovou obrovskou podporu lidí, že by z něho mohl vyrůst nový JFK, který se bude opírat o podporu veřejnosti a nikoliv elit. Trump nedostává od Republikánské strany žádné peníze, vůbec nic, celou kampaň realizuje se zlomkem toho, co vynakládá Hillary Clinton, a přesto v průzkumech zkrátka má nad Hillary dva týdny před volbami navrch.
Elity se snažily i ve Velké Británii před Brexitem pomocí prefabrikovaných průzkumů přesvědčit voliče, že Brexit neprojde a že nemá cenu jít proto k volbám. Den před referendem průzkumové agentury v Británii tvrdily, že zastánci setrvání země v EU vedou o celých 7% v průzkumech. Druhý den bylo všechno jinak. Vzhledem k tomu, že průzkumy tvrdily, že mají započítánu statistickou chybu 2%, tak to znamená, že 5% bylo den před referendem prefabrikováno zcela určitě. A podívejte se, co se stalo v Británii s průzkumovými agenturami? Vůbec nic! Karavana jede dál, jako kdyby se nic nestalo. Takže nyní ty samé agentury přihrávají čísla Hillary v USA. Ale po třetí debatě se něco prostě stalo, mainstream a průzkumové agentury začínají dostávat strach, jako kdyby měly obavy, že Trump opravdu vyhraje a poté se bude médiím a agenturám na průzkumy mstít. Trump se nebál ve druhé debatě říct, že Hillary skončí ve vězení a že bude usilovat o to, aby její skandály byly prošetřené. Realita nálad voličů tak reálně elity vyděsila, že po třetí debatě začaly agentury a média pomalu obracet.
*Titulky ve videu zapnete tlačítkem „CC“ v liště videa.
-VK-
Šéfredaktor AE News