Ihned po oznámení volebních výsledků začala v USA vlna protestů proti Donaldu Trumpovi, které sílí.
V Kalifornii, kde už existuje hnutí k odtržení od USA, které má naplánováno spustit „Calexit“ v roce 2019, nyní toto volání zesílilo. „Vztah mezi Kalifornií a federálním systémem prostě nefunguje,“ tvrdí pro list Los Angeles Times Marcus Ruiz Evans, viceprezident YesCalifornia.org. Tvrdí, že Kalifornie platí na federálních daních velké částky, ale nedostává se jí podpory v oblasti stárnoucí infrastruktury a veřejných programů ve státě.
Evans a asi tucet dalších příznivců při protestech skandovalo: „Co chceme? Calexit! Kdy to chceme? Teď!“ Někteří na sobě tmavě modré košile s logem své skupiny. Několik desítek lidí také zablokovalo silnici a křičelo hesla proti Trumpovi. Někteří také drželi transparenty s nápisy: „Není to můj prezident“ (zdroj zde, zde).
Je předčasné soudit, jestli za protesty nestojí pouze prvotní emoce po oznámení výsledků voleb a v příštích dnech budou slábnout anebo naopak budou gradovat a trvat dlouhodobě. Za připomenutí stojí, že H. Clintonová získala o 131 000 hlasů více, než D. Trump a nezvítězila pouze z důvodu nastaveného volebního systému. Nic to ale nemění na tom, že za ní stojí více než polovina těch, kteří volili.
Ale protože největší silou v protestech jsou studenti, nabízí se i otázka, jestli protesty nejsou cíleně řízené (jak víme, k tomu jsou studenti vždy nejvhodnější částí národů a už např. Hnutí Occupy Wall Streat financoval mistr v řízení barevných revolucí G. Soros). A jestli nemají vést k občanské válce, resp. k oné perestrojce v USA, po které naposledy v roce 2014 volal i Gorbačov .
A jestli na jejím pozadí nemá dojít i ke stejnému rozkladu USA, jakým prošel SSSR, zatímco rozklad USA bude jen další součástí mnohem vyššího procesu (viz Proč Spojené státy čeká rozklad).
K volání Kalifornie po odtržení od USA zbývá připomenout, že stejné hlasy se už dlouho ozývají i z Texasu
Tak či tak v už tak napjaté situaci v USA, vzniklé m.j. až příliš častým střílením civilistů policií, je možná jen otázkou času, kdy stejně nepřiměřený zákrok policie může i současné protesty vyhrotit k mnohem větším nepokojům. A vést až k občanské válce a perestrojce.
Ať už ale protesty Spojeným státům přinesou cokoliv, pro svět je zvolení Trumpa vítězstvím, jak to nenápadně potvrdil zástupce nejvyššího velitele spojeneckých sil v Evropě v letech 2011 a 2014, generál sir Richard Shirreff. Ten sdělil, že nyní může nukleární válka začít už příští rok, protože Trump v čele USA znamená oslabení NATO a toho Rusko okamžitě využije k tomu, aby napadlo Pobaltí…! A protože tomu nikdo normální nemůže věřit, prohra Clintonové je vítězstvím světa.
A nedá mi na závěr nevložit ještě video z doby, kdy Trump na prezidenta kandidoval – mým pohledem v něm bylo velmi symbolicky sděleno, že jeho úkolem, kterého se nebojí, je „odehnat jestřáby“
-Pozorovatelka- 10.11.2016