Rudy Giuliani, kterého si Donald Trump zvolil do tzv. tranzitního týmu a jenž má zajistit hladké předání vlády od administrativy Baracka Obamu do rukou Donalda Trumpa, poskytl v neděli rozhovor televizní stanici CNN, protože Donald Trump stále odmítá této stanici poskytovat rozhovory v odvetě za její lživou zpravodajskou činnost proti němu během volební kampaně. Rudy Giuliani odmítl na dotaz moderátora tvrzení ruského náměstka ministra zahraničí, že ruská vláda má trvalé kontakty s lidmi okolo Trumpovy kampaně. Rudy Giuliani uvedl, že o těchto kontaktech on osobně nemá informace. Neuvedl však explicitně, že by neprobíhaly, pouze informoval o tom, že o nich neví a pokud probíhají, tak na nějakém místě, kde on nebyl. Otázka moderátora se dotkla Ruska a jeho názoru, že Donald Trump by mohl stáhnout od ruských hranic vojáky NATO. Takové rozhodnutí zatím nepadlo, uvedl Giuliani.
Bývalý starosta New Yorku ale uvedl, že si myslí, že Trump bude chtít s Ruskem a Vladimirem Putinem opravdu spolupracovat v těch oblastech, kde spolupráce dosud chyběla, tedy zejména v ohledu na Sýrii. Zároveň ale okamžitě uklidnil americké jestřáby v Pentagonu, že na druhé straně tuto spolupráci chce Donald Trump vyvážit mohutným zbrojením a modernizací americké armády, ale také navyšováním početních stavů armády. Z celkem 27 batalionů jich chce zvednout na 36, Donald Trump prý chce 1200 nových moderních letadel, nové letadlové lodě a veškerá mírová jednání ve světě prý chce Donald Trump opírat o pozice americké síly s odkazem na politiku Ronalda Reagana. Problém v celé věci je ale ten, že Rudy Giuliani i v tomto rozhovoru důsledně používá výraz „Myslím si, že Donald Trump…“ a to pouze ukazuje na to, že Rudy Giualiani pouze odhaduje z výroků Donalda Trumpa a z jeho kampaně, co vlastně chce jako prezident dělat. Jsou to tedy pouze dohady a spekulace Giulianiho.
Během několikaminutového proslovu Giulianiho je možné vidět značnou mimoverbální nejistotu, pocení na čele a nervozní manipulace s rukama a vyvalování očí. Rudy Giuliani byl donedávna drsným kritikem Donalda Trumpa, i když se s ním zná jinak dlouhou dobu. Rozhodnutí bývalého starosty, aby podpořil Trumpovu kandidaturu přišlo celkem pozdě, až na sklonku letošního léta. Pozorovatelé v USA dávají do souvislosti dobré vztahy Giulianiho a jeho vysoký morální kredit v americkém Kapitolu ve Washingtonu. Donalda Trumpa tam doslova nenávidí a proto se Trump rozhodl postavit do tranzitního týmu právě figuru, kterou establishment ve Washingtonu respektuje a bojí se jí dotknout. Je jasné, že realitní magnát tím sleduje ulehčení svého vstupu do politických vod (nebo spíš močálu, jako to nazval v kampani) ve Washingtonu, které jsou plné intrik a podrazů. Co je ale nejdůležitější, Donald Trump do tranzitního týmu nasunul své vlastní rodinné příslušníky, aby tam měl okolo sebe vlastní rodinu, protože jak už uvedl už nedávno pro americký bulvár, svojí rodinu chce mít okolo sebe i v politice, protože rodina je pro něho kruh lidí, kterým může věřit.
Z těchto výroků vyplývá, že Donald Trump se bude jako prezident chovat stejně, jako podnikatel Trump. Všechno si rozhoduje sám a s nikým se o svých plánech neradí a nebaví. Jeho okolí tak pouze odvozuje a dohaduje se, jaké kroky a rozhodnutí Donald Trump udělá, což vystoupení Rudyho Giulianiho odkrylo v celé nahotě. Zoufalost amerických médií dosahuje maxima, protože Donald Trump vyhlásil embargo na své výroky pro americká mainstreamová média a ta se snaží stanoviska a další kroky Trumpa vymámit od jeho spolupracovníků. Ti ovšem mlčí a pokud začnou mluvit, tak pouze informují o tom, co si myslí, že asi Trump udělá. Jenže nikdo je k tomu nesplnomocnil a nemají Trumpovu autorizaci se k těmto věcem vyjadřovat, protože Trump prohlásil už několikrát, že nemá v oblibě tiskové mluvčí, protože nemají prý tak dobrou artikulaci a vyřídilku jako on, takže Trump si bude asi dělat tiskovky sám a bude novinářům sám tlumočit své názory.
Stejně se Donald Trump chová ve svých firmách, kdy přijede na stavbu, zastaví práce, svolá si všechny dělníky, osobně jim řekne, co je třeba udělat a potom si s nimi podá ruce a zase odjede. Na manažery z oboru působí jako zjevení, protože všechno má ve zvyku si v businessu dělat, rozhodovat a řídit sám. Jestli něco Donald Trump neumí, tak je to dělba moci. Co však na něm lidé oceňují, to je schopnost jeho sebereflexe. Podnikatelské neúspěchy vždy prý bral na sebe a jako svojí zodpovědnost. Rozhodnutí Donalda Trumpa vzít si do týmu lidi, kteří nevyvolají ve Washingtonu bouřlivou a prudkou alergickou reakci, je celkem pochopitelné. Donald Trump jako prezident má před sebou nejtěžší úkol v americké historii. Prosadit své cíle navzdory tomu, že jeho vlastní strana (Republikáni) ho v kampani podrazili a nepodporovali, a navzdory tomu, že ti samí republikáni mají v Kongresu většinu.
To je jedna z věcí, kterou si mnoho lidí neuvědomuje, že k prosazení cílů, které hlásal v kampani, bude potřebovat podporu Kongresu, i když mnoho z těch věcí i tak bude muset prosadit skrze prezidentská exekutivní nařízení, navzdory názorům kongresmanů. S povahou Donalda Trumpa, který je zvyklý být s každým hned vyřízený, pokud ho někdo štve, se nejspíš dočkáme v Bílém domě mnoha změn, vyhazovů a výměn lidí, ale také mnoha politických rozhodnutí, ve kterých politická korektnost nebude mít místo. Rudy Giuliani v rozhovoru pro CNN uvedl, že s Trumpem skončí současná politika NATO, že když se jde válčit, tak válčí jenom USA, Velká Británie a Kanada, zatímco ostatní země NATO nebojují, ale místo toho pošlou jenom nebojové jednotky a na boj se jenom dívají. Viz. čeští chemici? A také zaznělo, že USA už nebudou tolerovat jízdu v NATO zdarma, země budou muset hradit plné výdaje na provoz NATO. Znovu je ale třeba připomenout, že toto jsou slova Giulianiho, který vyjadřoval své domněnky o tom, jak bude tyto otázky posuzovat Donald Trump. A jaký je opravdu názor Donalda Trumpa? To se dozvíme jenom od něho. Kdy? Až přestane bojkotovat americká mainstreamová média a až bude jmenován prezidentem 20. ledna 2017.
A že lze opravdu očekávat změny, to lze usuzovat i z informací listu New York Post zde, ve kterém Ivana Trump, exmanželka Donalda Trumpa, uvedla svůj zájem stát se velvyslankyní USA v České republice, tzn. ve své rodné zemi. Prý to svému exmanželovi navrhne při nejbližší příležitosti. Určitě by to bylo mnohem lepší zastoupení USA v ČR, než jakým je současný velvyslanec Andrew Schapiro, který kritizuje prezidenta Miloše Zemana za cesty do zemí směrem na východ a místo rozvoje dobrých vztahů mezi oběma zeměmi se stará o ovlivňování státních institucí v ČR skrze různé granty a dotace neziskovkám.
Česká republika může být na Donalda Trumpa pyšná, protože jeho rodina má kořeny v Československu, konkrétně v moravském Zlíně, jeho starší děti umí perfektně česky, protože jezdily na prázdniny k rodičům Ivany Zelníčkové – Trumpové na Moravu, tehdy ješte do Gottwaldova, takže česká stopa bude mít silný otisk v politice nového amerického prezidenta, a to dost možná nejen v podobě jeho bývalé manželky v pozici velvyslankyně. Trumpovy starší děti Donald, Eric a Ivanka dostanou určitě pozice v Trumpově poradním sboru, takže zde pro českou zahraniční politiku vznikne velký prostor pro prosazování českých zájmů v USA skrze rodinné příslušníky v Trumpově rodině. No, co více si může ČR přát? To je výhra, příležitost nejen ke zlepšení vztahů s USA, ale také příležitost zapůsobit na Trumpa z pozice zkušeností a názorů, které nejsou americké, ale ryze české.
*Titulky ve videu nahoře zapnete tlačítkem „CC“ v liště videa.
-VK-
Šéfredaktor AE News