Desať najväčších korporácií na svete, vrátane Apple, Shell a Walmart má spolu príjem väčší, než je spoločný príjem 180 „najchudobnejších“ krajín zo 195 suverénnych štátov.
Čísla, ktoré odhaľujú, že len Walmart, Apple a Shell sú teraz bohatší ako Rusko, Belgicko a Švédsko, zverejnila skupina kampane Global Justice Now.
Šesťdesiatdeväť zo 100 najväčších ekonomických objektov sveta sú v súčasnosti korporácie namiesto krajín – čo je ďalší nárast oproti vlaňajšiemu ohromnému číslu 63. Ukázalo sa, že z 200 najväčších objektov na svete je 153 korporácií.
USA, Čína, Nemecko, Japonsko, Francúzsko a Spojené kráľovstvo predstavujú šesť najväčších ekonomických objektov, po ktorých nasleduje Taliansko, Brazília a Kanada.
„Obrovské bohatstvo a moc korporácií je v srdci toľkých problémov sveta – ako nerovnosť a zmena klímy,“ povedal Nick Dearden, riaditeľ Global Justice Now.
„Pud krátkodobých ziskov, ako sa zdá, prebíja základné ľudské práva miliónov ľudí na planéte. Tieto čísla ukazujú, že problém sa zhoršuje,“ dodal.
Londýnska kampaňová skupina zverejnila čísla v snahe o vyvinutie väčšieho nátlaku na britskú vládu pred jej pracovnou skupinou s OSN.
Stretnutie pod vedením Ekvádoru bolo zahájené s cieľom dopracovať sa k záväznej dohode, ktorá by zaistila, že „transnacionálne korporácie budú rešpektovať plný rozsah zodpovedností v oblasti ľudských práv“.
„Vláda Spojeného kráľovstva uľahčila tento nárast korporátnej moci – prostredníctvom daňových štruktúr, obchodných dohôd a podporných programov, ktoré pomáhajú veľkému podnikaniu,“ povedal Dearden.
„Ich bezvýhradná podpora americko-európskej obchodnej dohode TTIP je len najnovším príkladom vládnej pomoci veľkému podnikaniu. Hanebne tiež normálne odporuje výzve rozvojových krajín, aby boli korporácie zodpovedné za svoj vplyv na ľudské práva v OSN.“
Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: 4th media