• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Velmoci jen tak poštěkávají, jelikož vědí, že v otevřeném atomovém konfliktu by lidstvo bylo odsunuto na smetiště dějin do dvou hodin od prvního jaderného výbuchu

    19-3-2014 Svobodné Noviny 366 463 slov zprávy
     

    Samozřejmě, v obydlených lokalitách a ne v nehostinných pustinách pouští či Sibiře. Z toho vycházelo několik strategií a jednou z nich byla Masivní Odveta. „Massive Retaliation was an all-or-nothing strategy.It was the threat to turn the Soviet Union into a smoking, radiating ruin at the end of two hours.“ V podstatě se tedy jedná o hrozbu učinit ze SSSR během dvou hodin hromadu kouřících radioaktivních ruin. A to samé samozřejmě platí i v opačné směru – všechna velká města USA by byla spálena na prach.



    Jiří Hermánek - Bloger

    Jiří Hermánek – Bloger



    A strach z těchto konců drží obě světové velmoci na uzdě tak, že i v době nejvážnější, tedy karibské krize před více než padesáti lety, dokázaly udržet svůj jaderný arsenál doma ve chlívku, pěkně připoutaný tlustým řetězem k silné stěně.


    Současná „krize“ se s tou karibskou vůbec nedá srovnávat. Generace našich rodičů z toho „štípala v zadku hřebíky“ a my děti jsme se též s prominutím málem všechny „posraly strachy“.


    Zatím zaznívá jen takové poštěkávání a bezzubé sankce a u toho také, myslím, zůstane. Již jsem z té tzv. „Majdanské“ strany zaslechl první hlasy rozumu. Doufám, že jsem se nepřeslechl, ale ten hlas z Kyjeva řekl něco v tom slova smyslu, že budou požadovat náhradu za své investice do Krymu.


    To je samozřejmě logický požadavek, ale asi také budou muset zohlednit, že ty investice pocházejí z velké části z daní obyvatel Krymu, že si je v podstatě, jako všude jinde, zaplatili občané sami, protože vlády obvykle žádné vlastní peníze nemají. To je spíše ukradnou, že?


    Další rozumný hlas, který zazněl, je ten z Majdanského hnízda odporu, který dnes řekl, že by měly být záruky, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Něco podobného se s rakouskou neutralitou podařilo v roce 1955, rok po anexi Krymu Ukrajinou.


    Slovo reálná politiky, reálný socialismus nabraly u nás velmi ošklivou pachuť. Ale sama o sobě není „Realpolitik“ nic zas až tak špatného. Mnozí sice prskají, že byly zrazeny ideály, ale těch se bohužel nikdo nenají.


    A reálná politika směrem ke Krymu a Rusku by, dle mého hlediska, měla být jasná a čitelná. Trochu si zásadově zahartusit a zanadávat, ale v skrytu již chystat něco jako klid zbraní a usmíření.


    Na to, že by Rusko chtělo „shamat“ východní část Ukrajiny nejsou žádné relevantní důkazy. Cílem podle mě je sice jednotná Ukrajina, ale nikoli pod současným, jednostranně orientovaným vedením v Kyjevě.


    A jednotná a k tomu demokratická Ukrajina může vzejít pouze ze svobodných voleb. Ale problémem, který každý druhý pozorovatel musí vidět, je to, že takové volby nezaručují pokračování současné vlády „Majdanu“ a jí nastoleného směru.


    Bude to velmi složitá partie a nevím, nevím, jsou li v Kyjevě lepší stratégové než v Moskvě. Docela by mě to překvapilo.


    Zdroj: Blog autora


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑