• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Najlepšie knihy, ktoré som tohto roku čítal

    13-12-2016 Proti Prúdu 425 446 slov zprávy
     

    Vážení priatelia, pripravil som vám výber najlepších kníh, ktoré som tohto roku čítal. Nech sa páči.


    Germar Rudolf: Holocaust pod lupou


    Očakával som suchopárnu knihu s ktorou sa budem dlho boriť. Na moje prekvapenie – napriek množstvu faktov a odkazov – sa kniha číta veľmi dobre (zrejme aj vďaka výbornému prekladu). Rozsahom aj obsahom hutná kniha (686 strán), ktorá sa na holokaust pozerá pod iným uhlom pohľadu, ako sme zvyknutí. Namiesto emócií a nespoľahlivých výpovedí „očitých“ svedkov ponúka iba zdokumentované a preukázané fakty. Veľká časť knihy sa zaoberá potláčaním týchto faktov rôznymi súdmi a systémami, mnohokrát aj násilím a perzekúciami. Vhodný materiál pre všetkých, ktorých zaujíma história minulého storočia.


    Tim Weiner: Dějiny CIA


    Desivá kniha o tom, ako sa z organizácie, ktorá mala iba zhromažďovať informácie o dianí v zahraničí, postupne stala organizácia, ktorá dianie v zahraničí ovplyvňovala. Korupcia, atentáty, podpora teroristov, prevraty – to všetko sa stalo štandardnými postupmi CIA, častokrát aj bez vedomia vlády USA. Naviac sa k tomu často pripájala neschopnosť, arogancia a amatérizmus v jej radoch. Autor vychádza z tisícok osobných rozhovorov s pracovníkmi tajných služieb a množstva zverejnených dokumentov CIA.


    Benton L. Bradberry: The Myth Of German Villainy


    Kniha „Mýtus o nemeckej podlosti“ sa zaoberá fenoménom Nemecka ako krajiny zla, ktorou sa stalo prakticky cez noc po vypuknutí Prvej svetovej vojny. Tento biľag zostal neprávom na Nemecku dodnes. Kniha rozoberá, ako k tomu došlo. Ako sa z krajiny umelcov, vedcov a básnikov stala krajina barbarských Hunov, vrahov, kanibalov a tyranov túžiacich iba po jedinom – čo najviac ubližovať celému svetu a to bez akéhokoľvek dôvodu. Autor tieto mýty vyvracia faktami a poukazuje na pôvod týchto mýtov – propagandu, ktorou si veľmoci odôvodnili vstup do oboch svetových vojen pred vlastnými občanmi.


    Knut Hamsun: Po zarostlých stezkách


    Najznámejší nórsky spisovateľ a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru v tomto autobiografickom diele opisuje štvanicu, ktorá bola naň usporiadaná po skončení Druhej svetovej vojny. Hamsun počas vojny verejne podporoval Adolfa Hitlera a svoju Nobelovu cenu venoval Jozefovi Goebbelsovi. Po vojne bol umiestnený v psychiatrickom ústave a neskôr v starobinci, jeho majetok bol z veľkej časti skonfiškovaný a duševné schopnosti Hamsuna boli označené za „trvalo oslabené“. Autor tieto označenia vyvracia práve knihou Po zarostlých stezkách, ktorá jednoznačne patrí k jeho vrcholným dielam, aj keď vďaka autorovmu presvedčeniu nemohla a nemôže ašpirovať na Nobelovu cenu.


    Autor: ::prop, www.protiprudu.org

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑