Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová chystá novelu zákoníku práce, který by měl regulovat a kontrolovat práci z domova [1]. Systém práce tohoto typu se v zahraničí nazývá jako „Home Office“ a jde v podstatě o administrativní práci nebo drobnou domácí výrobu nebo montáž celků. Takovýto systém zaměstnávání je velmi oblíbený především v Německu pod názvem „Heimarbeit“, kde svědomitost zaměstnanců zaručuje, že práce prováděná v domácích prostorech bude stejně kvalitní jako práce ve firmě. V Česku se používá možnost práce z domova obvykle v oboru IT u tzv. samostatných vývojářů, dále u pracovníků v účetních firmách, reklamních a marketingových společnostech a také u firem zabývajících se překlady textů a tlumočením. Druhou velkou skupinou jsou potom montážní práce a drobná výroba, např. vánoční ozdoby, dětské hračky nebo kompletování obálek s pozvánkami nebo reklamou. Člověk je zaměstnancem firmy, ale práci vykonává doma.
Socialistická vláda v Praze se ale rozhodla do tohoto systému vhodit vidle stejným způsobem, jako je hodila provozovatelům hospod tzv. „Dvojitou morovou ranou“ v podobě zákazu kouření v hospodách a potom zavedením EET. Asi to podle všeho socialistům a Babišovi opravdu nestačí, protože nyní se v novele zákoníku práce hledají cesty, jak kontrolovat i zaměstnance, kteří pracují z domova. Podle návrhu novely by měl zaměstnavatel zajistit zaměstnanci u něho doma bezpečnost práce, vhodné pracovní prostředí, dobré osvětlení, přestávky, náklady na internet a také elektrické energie. Cílem tohoto stupidního návrhu je pochopitelně záměr vytvořit tzv. kontrolní titul pro orgány státní správy, aby mohly vstupovat do vašeho bydliště a kontrolovat vaší práci a zjišťovat sociální podmínky ve vaší domácnosti.
Právě v Německu je zákon o Heimarbeit zneužíván státní sociální službou a inspekcí pracovního dozoru k získávání informací o domácnostech v rodinách, kde lidé pracují z domova. Je zcela běžné, že inspekce práce zazvoní u dveří a dožaduje se vstupu do bytu, protože zaměstnavatel uvedl, že dotyčná osoba pracuje z domova. Inspektorát má potom právo projít a prozkoumat celý váš byt, obvykle prolezou i koupelnu, prohledají skříně a šuplíky, protože inspekce má právo prověřit celý byt jako „externí pracoviště“ zaměstnavatele. Kontroluje se činnost a objem, jestli např. doma neděláte jinou práci, než deklaruje zaměstnavatel. Kontrolory zajímají objemy práce, jestli neděláte větší produkci, než jakou deklaruje zaměstnavatel a než kolik odvádí daní. V konečném důsledku tak dochází k tomu, že firmy nechtějí už lidi na práci z domova zaměstnávat a lidi prostě propustí.
Ministryně Marksová se nejspíš německým modelem „Heimarbeit“ nechala inspirovat a podobný systém špehování a kontrol chce zavést i v České republice na základě novelizace zákoníku práce. Je to přece tak snadné. Vezmete něco, co funguje. Dáte to do ruky socialistovi, a je úplně jedno, jestli je to Bureš nebo Bohouš, a ten to zničí a zreguluje takovým způsobem, že lidé zkrachují anebo se na to vykašlou. V Česku bylo 40,000 hospod a restaurací. Po dvojité morové ráně jich zůstane do dvou let polovina, odhadují průzkumy pivovarů. A co se stane s těmi lidmi, co je provozovali? Postaví se do fronty na úřady práce. Stát lidem zakáže kouřit, ale prodej cigaret nezakáže, protože stát má z jejich prodeje pořádný vývar, neboť 75% ceny krabičky cigaret spolknou daně státu [2]. Takže cigarety se nedají zakázat, takže co udělá Bureš s Bohoušem? Zaříznou alespoň výčepy a formanky, kam lidé nechodí jíst, ale jenom na pivo a na cigaretku. Tomu se říká pokrok. Sice bude možné dál kouřit na zahrádkách před hospodou, ale to nic neřeší, protože ČR není Riviéra na jihu Francie nebo Katalánsko ve Španělsku, kde i v zimě je vlastně teplo a zahrádky jsou otevřené celoročně.
Když něco funguje, tak je třeba to zregulovat a zničit. Celých 27 let po Kabátové revoluci nám bývalí „nespolupracovníci“ StB reformují svobodu k nepoznání. Ministerstvo financí shromažďuje každou minutou mamutí databázi plateb EET, kde je vidět úplně všechno o všech subjektech zapojených v EET. Hlavní parametry ukazují v analytickém rozhraní ministerstva pavučinové vazby na dodavatele a odběratele. Kdo s kým obchoduje, za kolik peněz, jak často, v jakých objemech, v jakých lhůtách. Pan Babiš vidí např. konkurenční firmy, za kolik nakupují vepřové a hovězí maso, za kolik mléko. Jako majitel Agrofertu dokáže potom tyto interní informace využít ve svůj prospěch a pro případné akvizice firem v ČR. Vidí zcela přehledně, jaká firma prosperuje a na druhé straně vidí, která firma má problémy a na kterou je třeba se zaměřit.
Pokud nějaká firma začne mít menší obraty, okamžitě to bude vidět u Babiše na kontrolním pultu EET. Graf a křivka historie obratů půjde dolů a hned je jasné, že firmě se nedaří. Babiš potom může využít situace a pokusí se firmu v problémech koupit skrze Agrofert. Bez EET by se k takovým interním informacím dostával opravdu jen velmi těžko, rozhodně ne bez auditu firmy a bez „due diligence“. Celý systém EET je o průmyslové špionáži všech podnikatelů v ČR. Kde to jenom Babiš pochytal takové chování? Že by určitý zvyk z dob, kdy „nepracoval“ pro StB před rokem 1989? A proč zakazovat lidem kouření v hospodách, kde se nejí, když na straně druhé stát nezakáže prodej cigaret? Nejde o ochranu zdraví, ale o ochranu podnikatelských zájmů. Velké restaurace přijdou o konkurenci v podobě malých hospůdek. Malá konkurence povede ke zvýšení cen ve zbývajících velkých restauracích, protože se do nich přesune více hostů ze zrušených malých hospod. A velké hospody mají velkou výtoč a také odvádějí více daní. Prostě ruka trhu v akci.
Takže zákaz cigaret v hospodách měl jediný účel, a to odstranit z cesty konkurenci velkým hotelům a restauracím. A kam půjdou klienti z malých a zrušených hospod? Část se jich přesune ke konkurenci, ale ne všichni, protože cenově pivo v restauraci je jinde, než ve výčepu. Takže člověk, který chodil do formanky teď bude chodit kam? Do supermarketu pro lahváče na akci a bude ho konzumovat doma spolu s cigaretou. Manželka ho sice pošle kouřit na balkon, ale to je jenom dočasné řešení. Protože brzy už se zakáže kouřit i na balkonech. Jenom je otázkou, co bude stát dělat, až opravdu cigarety přestanou lidé kupovat a přejdou na jinou závislost. Nejlepší příklad máme v USA. Když koncem 80. let vrcholila v USA kampaň proti cigaretám, tak potom v 90. letech došlo k brutálnímu propadu prodejů cigaret v USA, který byl kompenzován pádem komunismu ve Východním bloku, když prodeje US cigaret se přesunuly do Východní Evropy. Jenže v USA s poklesem spotřeby cigaret prudce vzrostla spotřeba tvrdých a syntetických drog, ze kterých se USA dosud nevzpamatovaly.
Právě proto nyní americké elity usilují o povolení a legalizaci marihuany, protože se snaží společnost odvrátit od tvrdých drog zpátky ke kouření, jenže už ne k tabáku, protože by tím elity popřely celou svoji kampaň proti cigaretám z 80. a 90. let v USA. V každé společnosti jsou regulované drogy nezbytné pro regulaci obyvatelstva. Když lidé nemají cigarety, najdou si alkohol. Když nemají alkohol, najdou si marihuanu. Když nemají marihuanu, najdou si tvrdé drogy. Kromě tradičních závislostí přicházejí i nové typy, např. závislosti na sociálních sítích a internetu. Bojovat proti závislostem je jako bojovat proti regulaci nálad ve společnosti. Když lidé relaxují, nechodí demonstrovat do ulic. Snaha o likvidaci hospod a výčepů je amatérským pokusem, který povede k posílení jednak nelegálních hospod, kde se bude kouřit o 106, ale také k přesunu lidí k jiným závislostem, podobně, jako se tomu stalo v USA v 90. letech. Otázkou je, zda-li to není plán, jak Čechy naučit na tvrdé drogy ze západu, které se dosud v ČR neuchytily.
Regulovat práci z domova je potom stejným krokem k tomu, že na trhu práce se zvýší počet lidí, kteří budou pracovat načerno anebo v šedé zóně práce na živnostňák, ale pro zaměstnavatele, tedy de facto Schwarz systém. Zneužití „Heimarbeit“ novelizace pro špehování v domácnostech je třeba striktně odmítnout a nedovolit další sociální experimenty v oblasti, která dává práci tisícům lidí. Pokud něco funguje, nesahejte na to a nedovolte politikům likvidovat svobodnou společnost. Je třeba zastavit nejen Bureše a Bohouše, ale i všechny experty a odborníky na zdraví a bezpečnost, protože kontrola a regulace pouze způsobuje nárůst byrokratického aparátu, který bude všechny ty kontroly kontrolovat a ve jménu zdraví a dobra bude omezovat osobní svobody a narušovat soukromí.
Vážení čtenáři, dovoluji si na závěr tohoto článku připojit malou prosbu, kterou normálně v podobném duchu uveřejňujeme na AE News až okolo 20. dne v měsíci. Vzhledem k tomu, že již de facto za týden mnoho z Vás bude v plném proudu Vánoc a shánění dárků na poslední chvíli a do konce roku možná už ani nebudete na všechny ty „internety a aeronety“ mít čas, chtěl bych Vás požádat, abyste nezapomněli na náš server AE News, který Vám po celý tento rok přinášel kvalitní a zajímavé články (alespoň doufám) a videa z domova i ze světa. Náš server stojí a padá s podporu Vás, našich čtenářů.
Vánoce jsou tradičně po finanční stránce nejnáročnějším obdobím roku, kdy člověk musí upřednostnit své nejbližší a na příspěvky webům už nemusí zbýt prostředky. Abychom mohli pokračovat v naší práci i po Novém roce, potřebujeme i tento měsíc Vaši pomoc. Pokud je to ve Vašich možnostech, přispějte prosím našemu serveru jakoukoliv finanční částkou na zachování našeho provozu. V polovině měsíce nejsme ještě ani na čtvrtině a vzhledem k tomu, že nás čekají dny volna, Vánoce a konec roku, situace by mohla být na konci měsíce opravdu kritická, protože mnoho lidí bude mít jiné starosti a priority.
Chtěl bych velice poděkovat všem Vám, kteří jste už tento měsíc na náš provoz přispěli a doufám, že ostatní naši čtenáři a podporovatelé na nás v době předvánočního shonu nezapomenou. Přispět nám můžete zde na naší obvyklé stránce, kde najdete platební údaje a informace. Jménem redakce AE News mi dovolte poděkovat Vám za veškerou přízeň a podporu, kterou jste nám tento rok poskytli a doufám, že se tu sejdeme i po Novém roce. Bez Vás bychom nemohli pokračovat v naší informační a osvětové práci. Děkujeme!
-VK-
Šéfredaktor AE News