• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Prinesú Rusko, Turecko a Irán mier do Sýrie?

    4-1-2017 Proti Prúdu 405 622 slov zprávy
     

    Vláda Bášara Asada a predstavitelia sýrskej opozície dosiahli dohodu o zastavení paľby sprostredkovanú Ruskom, Tureckom a Iránom. Strany ukončia paľbu 30. decembra a sú pripravené začať mierové rokovania. Experti veria, že Rusko a vedúce mocnosti regiónu môžu priniesť mier do Sýrie, ale poznamenávajú, že ten proces bude dlhý a bude si vyžadovať účasť nových strán.


    Rusko a Turecko sú ručiteľmi nového zastavenia paľby v Sýrii, ktoré začne platiť o polnoci 30. decembra , oznámil ruský prezident Vladimír Putin 29. decembra. Opozičné jednotky pozostávajúce z viac než 60 000 rebelov sa pridajú k zastaveniu paľby, informoval ruský minister obrany Sergej Šojgu. S tými opozičnými skupinami, ktoré nebudú dodržiavať zastavenie paľby, sa bude zaobchádzať ako s teroristami; zvyšok môže očakávať vstup do dialógu so sýrskou vládou.


    Irán taktiež podporil zastavenie paľby v Sýrii. Putin zdôraznil, že Rusko, Turecko a Irán urobili „mnoho práce“ smerom k dosiahnutiu mieru, a to aj na mítingu ministrov obrany a zahraničia troch krajín 20. decembra v Moskve. Mierové rokovania medzi sýrskou vládou a opozíciou sa majú konať v Astane, hlavnom meste Kazachstanu, v druhej polovici januára.


    Regionálne mocnosti nahradia USA


    Historickým partnerom Ruska v úsilí o mierové riešenie sýrskeho konfliktu bývalo USA, ale všetky predchádzajúce pokusy priniesť mier do Sýrie zlyhali. Najnovšie zastavenie paľby, oznámené 10. septembra, nevydržalo ani týždeň. Tentoraz je partnerom Moskvy Turecko a Irán, veľkí hráči na Strednom Východe, ponechávajúc USA bokom.


    „USA nemali doslova nijaké páky vplyvu na (sýrsku) opozíciu; Washington ich považoval za umiernených, ale v skutočnosti stáli na strane teroristov z Džabat Fateh al-Šam,“ hovorí Irina Zvjagelskaja, výskumná pracovníčka na Inštitúte orientálnych štúdií Ruskej akadémie vied. Na rozdiel od USA, Turecko môže vyvinúť priamy tlak na sýrsku opozíciu, takže partnerstvo s Ankarou by pre Moskvu mohlo byť efektívnejšie, vysvetľuje. Irán a Rusko, pokiaľ ide o nich, môžu ovplyvniť sýrskeho prezidenta Bašára Asada, svojho vojenského a politického spojenca.


    Nevyhnutné obdobie pokoja


    Leonid Isajev, docent politológie na Vyššej škole ekonomickej, súhlasí, že zastavenie paľby sprostredkované Ruskom, Tureckom a Iránom sa môže ukázať ako efektívne. Nie len, že tieto tri krajiny majú vplyv na strany v sýrskej občianskej vojne, ale uvedomujú si tiež nevyhnutnosť vytvorenia kompromisu.


    „Každý potrebuje toto obdobie pokoja,“ hovorí Isajev. „Turecko čelí vážnej domácej nestabilite kým vedie vojenskú operáciu v severnej Sýrii. Irán investoval množstvo finančných a ľudských prostriedkov na podporu Asada. Rusko taktiež utrpelo určité straty.“ V tejto situácii, kedy sýrskej vláde aj opozícii chýbajú prostriedky potrebné na vyhratie vojny, Rusko a regionálne mocnosti tlačia obidve strany k mieru.


    Krehké zastavenie paľby


    Putin bol opatrný vo svojom zhodnotení dosiahnutých dohôd. „Chápeme, že všetky tieto dohody sú extrémne krehké,“ povedal. Ruskí experti súhlasia: v komplexnej sýrskej situácii je mnoho faktorov, ktoré sú schopné oslabiť zastavenie paľby.


    „Ohľadom dlhodobej povahy dohôd neexistuje istota,“ podotkla Zvjagelskaja.


    Podľa nej nejde len o rozpory medzi sprostredkovateľmi zastavenia paľby (Rusko a Irán podporujú Asada, kým Turecko podporuje sýrsku opozíciu), ale tiež o veľký počet ostatných hráčov v Sýrii, vrátane mimovládnych aktérov. Ozbrojené skupiny, vrátane teroristov, sa môžu správať nepredvídateľne a zďaleka nie každý má záujem o stabilizáciu v Sýrii, verí Zvjagelskaja.


    Isajev poukazuje, že prímerie a dohoda o vymedzení sfér vplyvu sa primárne týkajú severozápadných častí Sýrie, kde už je určitá uznaná hranica medzi oblasťami kontrolovanými vládou a opozíciou. Situácia na iných miestach v krajine môže byť komplexnejšia. „Napríklad, čo sa udeje s východnou časťou Sýrie, ktorá je momentálne pod kontrolou Islamského štátu? Kto bude kontrolovať túto časť územia, kto ju oslobodí od teroristov?“


    V každom prípade, hovorí Isajev, zoznam strán v rozhovoroch treba rozšíriť tak, aby zahrňoval USA, Saudskú Arábiu a ostatné regionálne mocnosti. „Trilaterálny formát zahrňujúci Rusko, Turecko a Irán je dobrým začiatkom, ale nebude stačiť na to, aby priniesol mier do celej Sýrie. V budúcnosti musí byť rozšírený,“ dodal.


    Preklad: zet, www.protiprudu.org

    Zdroj: RBTH

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑