V neděli před zahájením amerického Superbowlu odvysílala americká televize Fox interview s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, které vám nyní přinášíme s českými titulky. Rozhovor byl výjimečný v tom, že se vůbec uskutečnil, protože Trump americká mainstreamová média ignoruje a rozhovory jim neposkytuje. Pro Fox News udělal výjimku, protože Fox byla během voleb jediná stanice, která se alespoň trochu snažila informovat objektivně, i když tuto roli plnil jen Sean Hannity, který je podporovatelem Trumpa, ale vystoupení prezidenta před svátkem amerického sportu přitáhlo desítky milionů diváků a Trump tak využil tuto příležitost k tomu, aby vyslal do světa několik symbolů a vzkazů, z nichž jeden doslova vyrazil dech, a to nejen moderátorovi Billymu O’Reilly, ale i divákům u obrazovek.
Donald Trump nejprve zhodnotil kauzu prezidentského dekretu na zákaz vstupu muslimů ze 7 zemí do USA. Ihned poté ale následovalo zásadní a klíčové téma Íránu. Trump označil Írán za teroristický stát č. 1 ve světě, který financuje a vyzbrojuje terorismus. Pokud bychom měli tento výrok zhodnotit, tak objemem peněz vynakládanými pro financování teroristů by byly historicky USA, které financovaly desítky revolucí, povstání, vojenských junt, státních převratů a teroristické skupiny jako Taliban v 80. letech anebo Al-Kajda v letech devadesátých, a to nejčastěji skrze CIA. Ovšem abychom byli féroví, musíme uznat, že Íránu patří druhé místo ve financování světového terorismu. V objemech prostředků Írán daleko přesahuje Saúdskou Arábii, která je ve financování různých bojůvek (hlavně v Jemenu) až na třetím místě.
Írán již prakticky téměř 40 let financuje organizaci Hizballáh [1], která pravidelně provádí už několik dekád bombové útoky na cíle v Izraeli. Od 80. let financuje Írán také palestinskou organizací Hamás, které dodává kromě peněz i rakety [2]. Írán má dokonce vazby na sunnitský afghánský Taliban, kdy podporuje boj Talibanu proti pro-západní loutkové vládě v Kábulu [3]. Hlavním cílem Íránu ve vztahu k Evropě je stejná role, kterou dnes drží (anebo se o ní pokouší) Saúdská Arábie, tedy ovládnutí Evropy skrze ropnou závislost. Kvůli dlouhodobé izolaci Íránu je počet šiítských mešit v Evropě doslova zanedbatelný. Většina mešit a modliteben v západní Evropě je sunnitských, resp. wahábistických, které financuje Saúdská Arábie, případně saláfistických, které financuje Bahrajn, Spojené Arabské Emiráty, a také Evropská unie z dotací pro tzv. muslimské obce.
Posílení role Íránu urychlí arabizaci a islamizaci Evropy umocněním na druhou. Federica Mogherini vloni na podzim v Teheránu dojednala mj. i kulturní doložku o porozumění, která je začátkem kulturního komuniké před výstavbou šiítských center ve velkých městech západní Evropy. Teherán chce po zrušení sankcí dohnat posledních 40 let, kdy neměl žádný vliv v Evropě a bude chtít posilovat šiítské šíření víry v Evropě. Do roku 2030 by tak podle odhadů mohl být v EU stejný počet šiítských mešit a modliteben, jako je dnes těch wahábisticko-sunnitských, ale také saláfistických, což je nejradikálnější sunnitská větev v Evropě. Z tohoto pohledu je dobré si všimnout, o čem v rozhovoru mluví Donald Trump. Zrušení sankcí proti Íránu nepřineslo smíření, ale posílení agresivity Íránu proti USA, ale potažmo hlavně proti západu, protože Tehrán se bude vůči EU chovat jako Rijád. Je to děsivé, ale uvolněním sankcí na Írán se urychlí import islámu do EU. V tomto ohledu je bohužel nutné se dívat na Írán jako na stejné zlo, jakým je Saúdská Arábie, a které je potřeba udržet v prostoru jeho regionu a je třeba zamezit jeho ekonomickému vlivu na EU.
V rozhovoru dále přišla řeč na Putina. Evidentně protirusky naladěný moderátor se zeptal Trumpa, proč respektuje Putina. Trumo odpověděl, že respektuje mnoho lidí, ale to neznamená, že s nimi bude vycházet. Tenhle výrok bych nechal zarámovat a pozlatit, protože to je přesně to, o čem hovořím a píšu už tak dlouho. Trump musí respektovat mnoho neoconů a jestřábů ve své vládě, včetně kongresu, ale to neznamená, že s těmito lidmi vychází ve smyslu, že by byli přátelé a chodili spolu na golf. Zatím se s Vladimirem Putinem nesetkal, a tak netuší, jak s ním bude vycházet. O’Reilly ale vzápětí pronesl o Vladimiru Putinovi drsný výrok, že je zabiják. Jenže Trump na to reagoval způsobem, který moderátorovi vyrazil dech. Trump prohlásil, že je spousta zabijáků i u nich doma v USA. Načež se moderátora zeptal, jestli si myslí, že USA jsou tak nevinné? Na tuto otázku se ho zeptal dvakrát. Bill O’Reilly zůstal jako opařený a pouze se pokusil kontrovat, že neví o žádných dalších zabijácích v pozici šéfů vlád.
Trump mu na to ale odpověděl, že americká armáda zabíjela v Iráku a že tam bylo mnoho zabijáků v řadách americké armády. Moderátor se ze strachu už v této věci raději neangažoval a změnil téma. Na Mexiko. A Trump nepřímo potvrdil informaci, že řekl mexickému prezidentovi, že pokud mexická armáda se nedokáže vypořádat s drogovými kartely, že to udělá americká armáda za ní, kterou je Trump připraven poslat na pomoc do země. Mezi liberály v USA tím vyvolal paniku, protože mnoho z nich je zákazníky drogových delareů a odebírají mexickou produkci, aby měli inspiraci a pod vlivem mohli potom psát proti Trumpovi. Tuto ironickou teorii vyjádřil Steve Bannon, když sám sobě chtěl vysvětlit, proč liberálům v USA tak vadí tvrdé zásahy proti mexickým drogovým kartelům. Je to ale jedodušší. Drogy jsou nástrojem globalistů. Urychlují společenský úpadek, zabíjí budoucí generaci země, mládež, snižují vzdělanost ve společnosti a rujnují rodiny, čímž dochází k chudnutí a rozpadům rodin.
Hlavním tématem byla také Kalifornie, kde Trump zopakoval, že je připraven zrušit veškeré federální dotace městům a státům, které budou ukrývat a poskytovat azyl nelegálním migrantů, tzv. „sanctuary cities“. V Kalifornii momentálně probíhá v tamním kongresu proces schvalování zákona, který by z Kalifornie udělal „sanctuary state“, jinými slovy stát pro uprchlíky, kteří by automaticky dostávali benefity, volební právo a doklady, jakmile by se ocitli na kalifornské půdě. Pokud bude taková politika pokračovat, stát se bude více a více oddalovat ostatním státům USA, které mají na migraci opačný názor. Spolu s migraci se však nese obrovská kriminalita a velká města v Kalifornii dnes mají stejnou úroveň kriminality jako New York počátkem 80. let minulého století. Stejně tak je otázkou, z čeho by Kalifornie platila sociální dávky, pokud by přišla o federální rozpočty. Kalifornie by musela zvednout daně a zřejmě zavést DPH ve výši jako v EU a spotřební daň na paliva a cigarety, podle vzoru Evropy. Spolu s tím by paradoxně musela sama Kalifornie asi postavit zeď, aby do Kalifornie z USA neproudilo pašované zboží, které by nebylo logicky zatížené DPH a dalšími daněmi a na černém trhu plném nelegálů by zcela jistě dominovalo.
Donald Trump v rozhovoru znovu potvrdil, že karta je na straně Ruska, protože Trump chce s Ruskem a Vladimirem Putinem vycházet co nejlépe. První obrysy vzájemných vztahů se nedozvíme ale dříve, než proběhne vrcholný summit mezi oběma státníky. Všechny kroky, které udělá Trump, je třeba sledovat s odstupem a posuzovat je v kontextu, jestli jde o jeho výroky a přesvědčení, anebo jde o výroky někoho z jeho vlády. Od jestřábů nikdy neuslyšíte střelbu do vlastních řad. Výroky Trumpa o zabijácích jsou přesně takovou střelbou, kterou je vyslán do světa symbol, vzkaz, který je třeba jasně pochopit. Trump odstavuje pomalu a postupně neocons od vlivu, ale nebude to hned a naráz. Existuje silná setrvačnost, včetně pozic a postojů velení v NATO, takže výroky ministrů, generálů a pověřenců zatím nebudou kopírovat Trumpa. Ujišťování NATO o podpoře ze strany Trumpa je „politická údržba“ amerického vlivu na procesy v Evropě ve snaze blokovat mocenský vzestup Německa v rámci plánované Nové Evropy, ale rozhodující budou kroky Donalda Trumpa. A je už dopředu jasné, že vojenská participace USA v Evropě se bude postupně zmenšovat.
-VK-
Šéfredaktor AE News