Nový prieskum ukázal, že hoci došlo k niekoľkým protestom proti deportácii neúspešných žiadateľov o azyl do Afganistanu, väčšina nemeckej verejnosti s deportáciami súhlasí.
Štúdia zadaná nemeckým časopisom a uskutočnená výskumným inštitútom Emnid ukazuje, že 74 percent opýtaných súhlasilo s tým, aby neúspešní žiadatelia o azyl boli deportovaní späť do Afganistanu. Rovnaký počet tiež súhlasil, že afganskí migranti, ktorí spáchali v Nemecku trestné činy, by taktiež mali byť deportovaní, informuje portál FOCUS Online.
V prieskume vykonanom v dňoch 7. a 8. februára sa 1004 ľudí pýtali na ich názor na deportácie do Afganistanu a zistilo sa – možno nie až tak prekvapivo – že najväčšími podporovateľmi deportácií boli ľudia, ktorí sa sami klasifikovali ako podporovatelia strany Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá je proti masovej migrácii.
Voliči AfD šli ešte ďalej, pričom 51 percent z nich povedalo, že by podporili deportácie všetkých neúspešných migrantov bez ohľadu na to, z ktorej krajiny pôvodne pochádzajú. Len 20 percent z celkového počtu opýtaných ľudí chcelo vidieť deportácie všetkých neúspešných žiadateľov o azyl.
Nemecká vláda oznámila svoje zámery začať s deportáciami neúspešných žiadateľov o azyl koncom minulého roka a v decembri začala s procesom ich posielania späť do domovskej krajiny. Proti počiatočnému kolu deportácií sa na letisku vo Frankfurte konali masívne demonštrácie ľavicových skupín a proimigrantských aktivistov, ktorí tvrdia, že Afganistan je príliš nebezpečný na to, aby tam boli poslaní neúspešní žiadatelia o azyl.
Ľavicové strany v Nemecku sú tvrdo kritické voči kroku vlády deportovať afganských občanov a mnohí v regionálnych voľbách rovno odmietli pomôcť s uľahčením deportácií. Ľavicová koalícia v Berlíne prevzala v tejto veci iniciatívu spolu s niekoľkými inými regiónmi, ktoré tiež majú vlády s ľavicovými koalíciami.
Afganskí migranti tiež sami hľadali spôsoby, ako sa vyhnúť deportácii do svojej domovskej krajiny. Jedným zo spôsobov, ktorým to migranti skúšali dosiahnuť bolo tvrdiť, že sú členmi radikálnej islamistickej skupiny Taliban.
Podľa nemeckého práva, ak sú migranti podozriví z členstva v teroristickej skupine, musia byť zatknutí a vyšetrovaní a mnohí veria, že im to získa čas na to, aby proimigračné skupiny a ľavicové strany mohli zrušiť program deportácii a aby mohli zostať v Nemecku.
Hoci mnoho Afgancov môže účelovo tvrdiť, že sú členmi Talibanu, aby sa vyhli deportácii, v Nemecku bolo zatknutých aj viacero afganských migrantov za väzby na túto teroristickú skupinu. Začiatkom tohto roka nemeckí žalobcovia obvinili 28-ročného muža, ktorý sa údajne pridal ku skupine v roku 2009 a absolvoval výcvik so zbraňami.
Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: www.breitbart.com