• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Chaldejský patriarcha: V Iráku hrozí občanská válka

    6-7-2014 Zem & Vek 389 612 slov zprávy
     

    Katolický patriarcha chaldejského ritu Mar Louis Raphael I. Sako „s hlubokou bolestí“ popisuje situaci, která nastala v Iráku během posledních týdnů v důsledku ozbrojených akcí skupiny zvané Islámský stát Iráku a Sýrie (ISIS).



    „Vůdci této teroristické skupiny – podotýká patriarcha – rozsévají hrůzu nejenom mezi křesťany, ale i uvnitř samotné muslimské obce. Mnohé oblasti Iráku byly zachváceny ozbrojenými střety a devastací, hrozí občanská válka.“ Chaldejský patriarcha to sděluje v prohlášení zaslané agentuře Asia News a podotýká, že politika se zajímá pouze o ropu, zatímco miliony lidí jsou nuceny prchat ze svých domovů.


    Vyšlo: radiovaticana.cz


    Mosul: anarchie ve městě; Muslimové brání kostely před útoky a loupežemi


    Ozbrojené gangy hlídkují v ulicích a na náměstích. Několik občanů brání před devastací farnost svatého Ducha a křesťanské domovy. Situace uprchlíků je stále dramatičtější. Vzestup islamistů znamená selhání plánu na vytvoření křesťanské enklávy na Ninivské planině.


    Situace v Mosulu „se zklidňuje“, ale „nelze říci, že se vrací k normálu“, protože ve městě panuje „anarchie“. Největší část útočníků, kteří nedávno vtrhli do města, „se přesunula jinam“, aby „bojovala a dobývala další části země“.


    V současné době „v ulicích a na náměstích hlídkují ozbrojenci“, většina z nich „jsou Iráčané, ale je možné, že jsou mezi nimi i cizinci… nemůžeme to však nijak potvrdit“. Agentuře a arcibiskup chaldejské katolické církve z Mosulu v severním Iráku. Asi 500 000 lidí, muslimové a křesťané, uprchlo z města, vznikla humanitární i ekonomická a politická krize.


    „Některé rodiny zde zůstaly,“ dodal biskup, „ale jsou ukryté doma. Převládá tu atmosféra strachu a očekávání, co se bude dít dál.“


    Arcibiskup Nona našel útočiště v obci Tilkif, vzdálené tři kilometry od centra města Mosulu, a s hlubokým znepokojením bedlivě sleduje vývoj situace ve městě a v celé své diecézi. Jen nedávno truchlili nad násilnou smrtí věřících a duchovních pastýřů, včetně bývalého arcibiskupa Mons. Faraje Rahha (který byl unesen) a otce Ragheeda Ganniho.


    A farnost otce Ragheeda se stala dějištěm událostí, které „jsou zdrojem naděje“ a „svědčí o dobrotě lidí v Iráku“ na dramatickém pozadí násilí a teroru: „Včera,“ říká arcibiskup, „se někteří lidé vloupali do kostela svatého Ducha, aby tam kradli a chrám zpustošili. Avšak sousedé – jedná se o muslimské rodiny – vyšli do ulic na obranu místa určeného pro křesťanské bohoslužby. Nakonec se jim podařilo útočníky zahnat. Mnoho lidí, kteří zůstali ve městě, včetně muslimů, se snaží co nejlépe chránit křesťanské domy a bohoslužebná místa.“


    Ovzduší však i nadále zůstává napjaté a situace je složitá, zejména pro uprchlíky, kteří opustili Mosul ve snaze uniknout před násilnostmi milicí. „Právě nyní je situace pod kontrolou,“ říká Mons. Nona, „protože jsou tu lidé dobré vůle, kteří jim pomáhají, společně s malými skupinami a organizacemi působícími v této oblasti, ale pokud se v nejbližších dnech něco změní, krize se pravděpodobně zhorší a solidarita uvnitř křesťanské komunity, která otevřela dveře svých domovů a vesnic, aby ubytovala uprchlíky, nebude stačit. Budeme potřebovat pomoc.“


    Arcibiskupa udivuje, jak snadno se ozbrojenci dostali do Mosulu: „Stále nám není jasné, co se stalo. Najednou se všechno zhroutilo,“ říká. „Město bylo pod kontrolou armády a policie, neobjevovaly se žádné signály, které by upozornily na to, co se stane v příštích hodinách.“ Armáda opustila své zbraně a pozice „a tito lidé bez jakéhokoli odporu a problémů vstoupili do města“. Dále je třeba objasnit, jak je možné, že tak snadno postupují k hlavnímu městu a že kapituluje jedna vesnice za druhou ve 400 kilometrů dlouhém pásmu, jež odděluje Mosul od Bagdádu.


    Pád Mosulu a násilí posledních dnů jsou dalším potvrzením nedostatečnosti plánu na vytvoření křesťanské enklávy na Ninivské planině, která je nyní v rukou organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIS). „Po pádu Saddáma v roce 2003,“ říká Mons. Nona, „bylo předloženo několik návrhů na zajištění míru a bezpečnosti v zemi. Ninive byl jedním z mnoha nápadů, ale hledání efektivního a trvalého řešení je potřeba věnovat čas a vynaložit úsilí. Klíčovým bodem je nutnost komplexního plánu pro celou zemi, který bohužel chybí.“


    Vyšlo: resclaris.cz

    Obrázek: presstv.ir


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑