Dá se říct, že výsledkem asociační dohody, kterou Ukrajina podepsala s Evropskou unií 27. června, je předání finančního systému této země pod kontrolu Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. A ekonomická část dohody předpokládá, že finanční systém Ukrajiny bude uveden do souladu s požadavky jmenovaných mezinárodních organizací.
Musíme zdůraznit, že Jaceňukova vláda si to uvědomuje, a snaží se urychleně transformovat zbytky bankovního systému tak, aby ho stihla reprivatizovat do té doby, než bude vytvořena nová vláda.
V Nejvyšší radě byl spěšně vypracován a už také prošel prvním čtením zákon zaměřený na zjednodušení procedur spojených s poskytnutím ukrajinské Národní bance dodatečných pravomocí: práva na uzavření nevyhovujících bank a poskytnutí podpory bankám, které mají zatím ještě pod kontrolou zástupci Baťkivščyny (Otčiny).
Jaceňukova vláda toho samozřejmě využívá k tomu, aby si přivlastnila „cizí“ banky a současně se obohatila na úkor obyvatelstva. Tak například zmiňovaný návrh zákona předepisuje vládě, aby začala vydávat dluhopisy vnitřní státní půjčky, které by byly použity jako kompenzace v případě, že dojde ke zmrazení vkladů obyvatelstva.
Připravuje se zkrátka seriózní restrukturalizace celého bankovního systému, přičemž se to bude dělat, což je samozřejmé, v zájmu současných členů vlády. Přísné zákroky se zřejmě dotknou nejen soukromých vkladů, ale i depozitů právnických osob. A jak jinak? Podle údajů ukrajinského ministerstva financí už bylo prozatím z vkladů fyzických osob vybráno téměř 100 miliard hřiven, což je zhruba 70% všech soukromých vkladů. Znamená to tedy, že z obyvatel se už prakticky nic vzít nedá.
A proto se tedy objevilo přání soustředit pozornost na právnické osoby a přijdou samozřejmě na řadu nevyhovující banky. Na ukrajinském ministerstvu financí se například posuzuje možnost částečného zmrazení depozitů tentokrát už právnických osob v řadě bank. Tento návrh samozřejmě narazí na zuřivý odpor Privatbanky Kolomejského a možná i majitelů jiných bank a dojde tak k vyhrocení vnitřní konfrontace – opět ale můžeme říct, že jiná cesta už prostě neexistuje.
Myslím si, že Porošenko se už moc nespoléhá na schopnost ukrajinské vlády samostatně řešit narůstající problémy ve finanční sféře a vůbec v ekonomice. A za této situace se musí zbavit odpovědnosti – proto fakticky předává ekonomiku Ukrajiny pod vnější správu.
Vyšlo: RIA.ru, Hlas Ruska