• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Izraelská armáda zaútočila na pásmo Gázy

    9-7-2014 Zem & Vek 392 500 slov zprávy
     

    Izraelská vojska zaútočila během úterní noci a středy na mnoho cílů v Pásmu Gazy. Podle posledních zpráv již bylo zabito 41 lidí, z toho nejméně 13 dětí, a dalších 300 obyvatel bylo zraněno.





    Palestinské dítě líbá ruku své matky v nemocnici Al-Shifa, kam byli oba převezeni poté, co stali obětí izraelského bombardování (zdroj)


    Ministerstvo zdravotnictví na okupovaných palestinských územích vyhlásilo stav nouze ve všech zdravotnických zařízeních.



    Místní obyvatelé a očití svědci popisují, že během útoku bylo zasaženo také několik obytných budov.


    Čerpáno z: presstv.ir






    Vražda tří izraelských seminaristů jako záminka k velké válce


    Po vraždě tří unesených izraelských mladíků Palestinci se mluví v izraelské vládě a na velení obranných sil o nutnosti maximálně tvrdé odpovědi. Arabové na to vyhrožují Izraeli „peklem“. Eskalace napětí může mít za následek velkou válku.


    Mrtvoly chlapců byly nalezeny v pondělí po 18-denním pátrání, a v úterý byli seminaristé pochováni. Vinu za jejich smrt uvalil Izrael na islamistické hnutí HAMAS, které vládne v Gaze a obnovilo nedávno politickou alianci se šéfem Palestinské národní administrativy Mahmudem Abbasem.


    O tom, že po pohřbu seminaristů se prudce zvýší napětí v tomto regionu, jsou přesvědčeni prakticky všichni experti. Hlavním cílem operace na Západním břehu Jordánu, kam byly pro pátrání po chlapcích soustředěny tisíce vojáků, teď bude dopadení vrahů a všech jejich kompliců. Jak prohlásil premiér Benjamin Netanjahu, „Všichni budou potrestáni. Nezastavíme se, dokud nebude potrestán poslední z nich.


    Zde je názor orientalisty Nikolaje Surkova:


    Podle informace, která se dostala do izraelského tisku, byli chlapci zavražděni velmi rychle. Jinými slovy, nebyli zajati jako rukojmí. A je divné, že HAMAS nepřebírá za to odpovědnost. Obyčejně využívají podobné organizace únosů lidí jako politického nástroje. Takže vražda může být provokací nějakých třetích sil, které mají zájem buď na zmaření jednání mezi HAMASem a Fatahem, anebo na destabilizaci situace v tomto regionu.


    Podle názoru analytika Stanislava Tarasova eskalaci napětí na Blízkém východě způsobila celá řada událostí známých jako „arabské jaro“:


    Američané narazili na jednoduchý problém: režimy, které existovaly na Blízkém východě a v Severní Africe a vyvíjely se směrem evropských demokratických norem s ohledem na místní zvláštnosti, byly Washingtonem svrženy. Tím, že likvidovali světské polodemokratické režimy, otevřeli Američané Pandořinu skříň, z níž vylezl čistý islamismus. V průběhu „arabského jara“ se dostali k moci pod záminkou demokratických přeměn radikálové, kteří destabilizovali celou situaci.


    Zkrátka, čekají tento region těžké časy, soudí orientalista Sergej Děmiděnko:


    Jejich strategie byla kontraproduktivní. Američané dosáhli pravého opaku. Jenom rozjitřili Blízký východ tím, že tam zasáhli, aniž by přitom brali ohled na etnické a náboženské zvláštnosti zemí, které chtěli reformovat. Zcela ignorovali rozpory mezi náboženskými konfesemi. Nebrali ohled na celkovou sociálně ekonomickou situaci. Pak odtamtud uprchli. A Blízký východ teď to musí rozmotávat.


    Zdroj: Hlas Ruska


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑