• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Německo vyhošťuje ze země šéfa CIA v Berlíně

    11-7-2014 Zem & Vek 433 466 slov zprávy
     

    Německo vyhošťuje ze země hlavu CIA v Berlíně v souvislosti se dvěma případy špionáže ve prospěch USA.



    „Představiteli tajných služeb USA na Velvyslanectví USA v Berlíně bylo přikázáno opustit Německo“, oznámil tiskový mluvčí německé vlády Stefan Seiber.


    Nedávno se ve špionážním skandálu mezi USA a Německem objevil další podezřelý. Podle prohlášení Německé spolkové prokuratury zůstane, až do dokončení prověrky jeho činnosti, na svobodě.


    Vyšlo: Hlas Ruska


    Špehovací skandál NSA pokračuje. Šéf berlínské CIA byl vyhoštěn z Německa dva dny poté, co byly v Německu odhaleni dva američtí špioni. Co dostává Německo na oplátku za svou loajalitu k USA? RT se ptá novináře Neila Clarka.



    Německo povoluje Spojeným státům příliš mnoho


    Tajné služby Spojených států a Německa se za podpory diplomatů snaží ututlat špionský skandál. Ani jedné straně totiž není výhodné, aby se dostaly podrobnosti vzájemných vztahů mezi strategickými spojenci před soud mezinárodní veřejnosti.


    Podle údajů západního tisku odcizil jednatřicetiletý muž, pracovník německé federální výzvědné služby (BND) za dva roky spolupráce s americkými tajnými službami přes 200 tajných dokumentů německé výzvědné služby. Důkazy svědčí o tom, že pracoval pro Američany.


    Tento případ vyvolal v Německu vlnu rozhořčení. Jak zdůraznil prezident Joachim Gauck, bude-li potvrzeno, že pracovník BND vyvíjel špionážní činnost ve prospěch USA, bude to možné zhodnotit jako „zahrávání si s přátelstvím a těsnými vztahy“.


    Kancléřka Merkelová prohlásila, že výzvědná činnost Spojených států zaměřená proti spojencům nejde dohromady s partnerskou spoluprací. Němci dokonce vyslovili odhodlání zrušit dohody s USA a Velkou Británií o spolupráci výzvědných služeb, které platí už od roku 1945. Když ale první emocionální vlna opadla, začaly se Berlín a Washington snažit skandál ututlat. Ostré poznámky jednotlivých zástupců německé politické opozice se utápějí v moři usmiřujících prohlášení. Američané ujišťují partnery o neporušitelnosti spojeneckých vztahů a ti zase vyzývají ke spolupráci, aby zabránili opakování podobných případů v budoucnu. Přitom se nezpochybňují základy politických a ekonomických vztahů obou zemí. Němci jsou i nadále stoupenci pásma volného obchodu mezi EU a USA. Zjevně nechtějí vyhrocovat vztahy s Američany.


    Na druhé straně je ale Německo pokládáno za jakousi „vlajkovou loď“ evropské politiky. A Berlín si prostě nemůže dovolit promíjet otevřené hulvátství alespoň z toho důvodu, aby nepoškodil svou pověst. A je proto nucen něco podniknout, aby alespoň částečně své renomé napravil. Mínění vedoucího ruského Centra evropského výzkumu Alexeje Kuzněcova:


    Odnedávna následují podobné skandály jeden za druhým a vypadá to tak, že je to jeden z prvků vzájemných vztahů mezi Německem a Spojenými státy. O tom se ale můžeme jen dohadovat. Možná, že Němcům je proti srsti přílišná ochrana USA. Koncem minulého roku se začala rýsovat tendence aktivizace něm.


    Z geopolitického hlediska Německo stále ještě následuje Spojené státy a předvádí celému světu příklad záměrných (i když nucených) ústupků, pokud jde o část státní suverenity.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑