Ozbrojenci z hnutí Islámský stát zajali v uplynulých dnech stovky žen a zabili pět set civilistů patřících k náboženské sektě jezídů; americký prezident Barack Obama mezitím trávil s rodinou dovolenou na ostrově Martha’s Vineyard u pobřeží Massachusetts. Režisér Steven Spielberg tu natočil film Čelisti. První den zaslouženého odpočinku se šéf Bílého domu věnoval golfu, přičemž odmítl znovu nasazení pozemních sil USA do Iráku; obojí zcela signifikantní k charakteru Spojených států – golf a čelisti.
Zamířil do golfového klubu Farm Neck; na sobě měl baseballou čepici, bílou košili a šedé kalhoty. Natolik byl zaujat výběrem správné hole a dosažením „hole in one“, že zapomněl, jak v roce 2003 ukazoval generál Powell v OSN satelitní snímky s údajnými mobilními výrobnami chemických zbraní, pak dal povel k útoku na Irák George Bush ml. Přes deset let hlásal, že přinesli iráckému lidu svobodu a demokracii. Napřed popravili Husajna, aby po více než deseti letech v roce 2014 znovu ovládli zemi Husajnovi příznivci. Obama odmítl pozemní útok. Poprvé mohla být US Army Iráku užitečná a napravit, co spáchala. Obama ale hrál golf…
K čemu byly statisíce zabitých v děsivé válce? Kam zmizela svoboda a demokracie pro irácký lid? Nová lež? Smysl tohoto kamuflován? Rozdmýchat lidové nepokoje a pak vojensky zasáhnout v duchu lidskosti, zvané dolary; přes dvě stě roků provokací, veletrhů zbraní a válek… Obama se od golfu jen falešně rozčiluje, že se irácká armáda od Američanů za těch deset let nic nenaučila, když utíká z boje s islamisty, kteří mají stále větší moc. Sunnitští Husajnovi poražení bojovníci nyní znovu dobyli další města na kurdském severovýchodě Iráku, který s USA spolupracuje.
K čemu bylo to běsilé zabíjení? V roce 2003 bylo v Iráku asi 300 900 vojáků, kteří způsobili smrt statisíců Iráčanů. A měsíční příspěvek jedné americké domácnosti na vedení této války proti Hasajnovu virtuálnímu “arzenálu zbraní hromadného ničení” už nyní činí na dvě stě dolarů. Podle Výzkumné služby – Congressional Research Service – přes deset roků, měsíc co měsíc, vydávaly USA na válečný Irák kolem 16 mld. dolarů, celkově budou vynaloženy na znovu budování totálně zničené země asi tři bilióny dolarů. Zbytek světa zaplatí přibližně stejnou částku. Další bilión dolarů budou činit úroky z půjček, které USA musí zaplatit do roku 2017.
Dnes se bojuje a umírají lidé asi v padesáti zemích světa. Soudný člověk se musí ptát – proč? A nevěří, že by lidé dávali přednost raději zákopům a násilné smrti před pohodlnou postelí v bezpečí milující rodiny. Že by milovali víc špínu, bahno, exploze bomb a utržené končetiny, než báječný život v pohodlí, bez rizika v civilizačním komfortu. Přesto se vedou zběsilé války, sotva jedna skončí, už je zahájen další krvavý konflikt. Nevěříte? Je to těžké pochopit, ale pravdou je, že existuje recept na permanentní válku formou globálního veletrhu zbraní. K čemu jsou konvenční zbraně, když existují atomové hlavice? Znamená to snad, že konvenční tanky, letadla a rakety jsou zbytečné? Nesmysl; atomové zbraně vlastní nyní polovina světa a jediným zlosynem, který je byl schopný použít, byly právě v srpnu 1945 Spojené státy, jejichž zbrojaři naopak žijí z dolarů za výrobu konvenčních zbraní. Stačí trochu statistiky.
Že na všechno stačí atomové bomby a hlavice? Proč tedy nejvíce konvenčních zbraní na světě za uplynulý rok prodaly americké zbrojařské firmy Boeing za 28 050 milionů USD, Northrop Grumman za 27 590 milionů USD a Lockheed Martin za 26 460 milionů USD… Proč, když půlka světa vlastní atomové zbraně…? Proč, když vývoz zbraní v témže roce zejména do rozvojových zemí má též jasný žebříček v milionech USD: USA 7929, Rusko 6623, Německo 3850, Francie 1557 a Velká Británie 1063. Čísla jsou neúprosná. Předpokládané výdaje na zbrojení v letošním roce činí pro USA cca 600 miliard amerických dolarů, druhá Francie “nakrmí” své zbrojení více než 73 miliardami a Rusko je šesté se 40 miliardami. To by ubylo nevyrovnaných rozpočtů a státních dluhů.
Veletrhy zbraní jsou proto dál základem válčení. Výmysl? Kdo byl poblíž, může potvrdit; 19. března 2011 byl slavnostně otevřen libyjský veletrh zbraní páté generace. A vystavovatelé se činili. Jejich nové výrobky prodělávali ten pravý křest. Je nutné se předvést; co nejvíc zničit a zabít. Zájemci o obchod vše pečlivě sledují a dělají si černé puntíky. Co na ten marketink zbrojní nabídky a poptávky reaguje OSN? Její Rada bezpečnosti přece schválila rezoluci č. 1973 na ochranu libyjských civilistů před útoky armády Muammara Kaddáfího. Jen prázdná pokrytecká slova. Zbraně páté generace si prostě už dávno zabukovaly území, na němž teď pořádají svoji obchodní předváděčku. Paradoxy. Kdo asi může mít větší úspěšnost v ničení objektů a zabíjení civilistů; Kaddáfího starobylý arzenál, nebo absolutní zbrojařská špička zbytku světa?
Slavnostní přestřižení pásky za účasti delegací USA, Kanady, Itálie, Francie a Španělska. A Libye čelila masivnímu útoku koaličních sil. K francouzským letounům se přidaly britské a americké síly. USA současně převzaly velení. Z amerických i britských lodí a ponorek bylo vypáleno prvních 112 střel Tomahawk. Nasazení britských sil potvrdil premiér David Cameron, také chce mít něco z toho byznysu. Ropa a přehlídka nejmodernějších zbraní. Vystavovatelé se drží hesla, že stroje vyzkoušené v přímém boji mají nejlepší rating. Kralují především letouny Eurofighter Typhoon v řadách britské RAF, pro které je mise nad Libyí prvním bojovým nasazením…
Lanařící skauti jsou na tribunách a vše na ploše bedlivě sledují. Sestavu svého letectva chtějí v nejbližší budoucnosti posílit Brazílie, Japonsko, Omán, Katar, Saúdská Arábie a Švýcarsko. Potřebují super útočníka. Největší tendr na nákup vypsala Indie, která hodlá koupit 126 bojových letounů. Do soutěže se kromě strojů Rafale a Typhoon hlásí také americký Boeing se svým strojem F/A-18E/F Super Hornet, Lockheed Martin se strojem F-16 Fighting Falcon a na svoji předváděčku v barvách NATO čeká i švédský koncern Saab AB se stíhačkou Gripen… Rovněž plných 38 procent amerického zbrojního vývozu směřuje na Blízký východ, včetně nejnovějšího nákupu Spojených arabských emirátů – patrioty PAC-3, jejichž nákup byl stvrzený v prosinci 2008 a nákup systému THAAD, který byl definitivně potvrzen počátkem 2009. Válka je požehnaný byznys. Na „obavách ze zbrojního potenciálu Íránu“ vydělají opět hlavně americké zbrojařské firmy.
Boeing, Lockheed Martin, Northrop Grumman či General Electric se podílejí na armádní zakázce pro vystrašenou Saúdskou Arábii v hodnotě šedesáti miliard dolarů. Největší zbrojní obchod v dějinách USA teď čeká zásluhou hrozeb Ahmadínežáda na podpis Baracka Obamy, pak půjde do Kongresu k připomínkovému řízení. Rijád nakoupí 84 nových a sedmdesát zmodernizovaných stíhaček F-15 a 178 vrtulníků. Podle společnosti Boeing, která vyrábí stíhací letouny F-15 a vrtulníky Apache a Little Bird, podpoří saúdská objednávka přímo či nepřímo až 77 tisíc pracovních míst po celých Spojených státech. Firma Sikorski společně s General Electric dodává vrtulníky Black Hawk, jichž si Rijád objednal dvaasedmdesát. Izrael si stěžoval, že USA prodávají Arabům stíhačky F-15, tak dostal jako jediný její nejnovější verzi…
Veletrh zbraní páté generace. To ve Vietnamu šlo o dvě třídy níž. V jižním Vietnamu se Američané snažili udat své na tehdejší dobu nejnovější zbraně. Osvědčený byl minomet M29 s úsťovou rychlostí 215 m za sekundu. Zbraň měla kruhové ložiště, takže mohla vést kruhovou palbu. Bezzákluzový kanón M40, probil pancíř o síle 350 mm, s úsťovou rychlostí 500m/sec. Chemické granáty „CS“ a granáty se střepinovými prvky, podle nichž bývají vyráběny sebevražedné nálože muslimů, vystřelovaly s úsťovou rychlostí 860 m/sec. samohybné kanóny M 42. Mezi bojovými letouny se sledováním cílů TV-kamerou vynikal lehký bombardér Boeing A-4D, s rychlostí jednoho machu a doletem 2200 km. Nejrozšířenější typem v bojích o komunikace byl stíhací bombardér Republic F-105 Thunderchief. Rychlost 2400 km/hod. a dolet 3600 km, vyzbrojený mj. čtyřmi raketami Sidewinder. Nejčastěji nasazovaným stíhacím bombardérem ve druhé části letecké války o VDR byl McDonnell F-4 Phantom II. Čím sofistikovanější a rafinovanější zbraně, tím ničivější a víc smrtonosné…
Všechno je však úplně jinak; američtí politici se svými saúdskými „přáteli“ hodlali podnítit regionální náboženský konflikt, aby Střední východ zbavili vlivu Íránu. Kdo by zapomněl na stejnou situaci, kdy USA poskytovali informace Husajnovi, aby mohl porazit v děsivé válce Írán, kde už nebyl svržený americký poskok šach Páhlaví, ale zuřivý šiíta Chomejní. Není možné zapomenout ani na vášnivé líčení situace, jak bude mít Írán atomovou zbraň a chystané nálety Izraele na Teherán. Bojovníci ISIL byli a jsou podporováni, cvičeni a vydatně financováni koalicí NATO a států kolem Perského zálivu. Mají základny na území Turecka, které je samozřejmě členem NATO, a z něj pořádají výpady na území Sýrie, často s tureckou palebnou či leteckou podporou.
K čemu by USA měly zachraňovat životy obyvatel cizích států? Ať si pomůžou sami. Lepší je prodat Tchajwanu za šest miliard dolarů rakety Patriot 3, helikoptéry Apache či speciální dovybavení ponorek… Každá miliarda je dobrá, když teče do bot… A Čínu je třeba mít pod dozorem… Ceny nejmodernějších zařízení amerických zbrojních firem jsou vyšroubovány na maximum; Za cenu jedné americké stíhačky F-22 si proto Rusové nebo Indové mohou koupit čtyři stíhačky Su-30MKx obdobné výkonnostní třídy. Nakoupí-li USA 190 strojů F-22A, Indie bude mít za stejnou cenu asi čtyři stovky Su-30MKIx. USA upravily B-52 a B-1B pro konvenční úkoly. Rusové reaktivují těžké strategické Tu-160 a starší Tu-95.
Vítěz války o Libyi bude moci přerozdělit těžební koncese a případně upravit vývozní daň na ropu. Je třeba se v těchto místech „zabukovat“, aby byl po ruce i Perský záliv. Kolem něho je přece Írán s více než 10 procenty světových zásob ropy a téměř 16 procenty světových zásob plynu. …“ Je zde ovšem také americké lobby – Kuvajt, Katar a Sjednocené arabské emiráty, všichni se zhruba sedmi procenty světových ropných zásob. To vše mají USA pod plnou kontrolou. Sídlí tady totiž námořní část Centrálního velitelství ozbrojených sil USA. Pod toto velitelství spadá i oblast Středního východu, Střední Asie a východní Afriky. Řídí Pátou flotilu, která s 15 tisíci muži na palubách kraluje v Perském a Ománském zálivu, Arabském a Rudém moři. Kromě námořníků je ovšem v arabském světě rozmístěno 27 tisíc vojáků Spojených států (bez kontingentu v Iráku) na několika desítkách základen. Vojáci USA jsou tak ve 150 zemích světa, ovšem zatím nejsou (nebyli) v Libyi.
Po konsolidaci vztahů s Japonci po 2. světové válce si USA uvědomily, že pokud chtějí být i nadále světová velmoc, musí zastavit pronikání komunismu a postavit se mu čelem. Východní Asie se tak stala rozhodujícím místem střetu dvou světových ideologií. Tzv. Dullesova pyramidová teze, že padne-li za oběť komunistického tažení další země, vyvolá to lavinovou reakci, jejíž konec by měl pro světovou stabilitu nedozírné následky. Nastínil ji jeden z vysoce postavených státníků v USA. Prohlášení CIA se týkalo ochrany jihu Koreje, který se tak stal akutním ohniskem boje proti komunismu. To byl začátek… Zvací dopis pro US Army; to „Bilakování“ už známe…
USA jsou jen globální záškvara; kam přijdou, tam to rozhasí, rozkradou, obětují statisíce lidských životů, následně vyčůraně vezmou zase roha a jdou o dům dál. Stejné to bylo v Koreji, Vietnamu, Iráku, Libyi, Sýrii a Ukrajině, dnes znovu v Iráku, kde již existuje od syrských hranic po Bagdád islámský chalifát. V Koreji trvala válka sice jen tři roky, ale pokus boje proti komunismu nevyšel, když sever zůstal dál na pozicích rudého vítězství. Ještě hůř dopadly boje ve Vietnamu, kde válka trvala deset roků a místo cíle US Army rozbombardovat zemi za tři měsíce do doby kamenné, byl komunistický již nejen sever země, ale rovněž jih. Navíc se třemi miliony mrtvých. V Afghánistánu byli zpočátku mudžahedíni v menšině, dnes po více než deseti letech vraždění má Taliban opět vrch. A vylhaná válka v Iráku těchto chvil opět připomíná Vietnam svým pokračujícím drtivým debaklem pro USA. Šílené ”humanitární bombardování” kobercovými nálety a k ničemu. Kam se na ně všecky hrabe Rusko s Putinem…
Oficiání světový četník, co jen řeší mezilidské vztahy atomový či jinými bombami a zbraněmi páté generace. Kolik válek rozpoutal zločinec Putin, jemuž se v provokování vylhaných válek nevyrovnají Johnsonové, Nixonové, Reaganové, Bushové či Obamové. Pokud chcete říct něco o čečenské válce, tak ji zahájil Boris Jelcin… Historie Ruska je prý plná krutosti a krveprolití, geniálních lidí a děsivého experimentu lidského inženýrství. Proč tedy nemá jediného vojáka v cizí zemi, na rozdíl od USA, které vládnou a radí vojensky plus mínus sto padesáti zemím světa…?
Dnes USA hrabou jen prstíčkem před Čínou, svým největším věřitelem, a mají jediný sen; dostat se na její hranice. Ty východní mají již pojištěny základnami v Japonsku a na Filipínách, teď potřebují západní hranici a tam je Rusko… Co bude dál…? Další vylhaná válka…?
Inu, a Joe Moujabber, majitel miliardářské restaurace At Nancy’s, doufá, že stejně jako v minulých letech Obama zavítá i do jeho podniku; tentokrát na veletrh humrů, slavičích jazýčků z kachních prsíček marinované v pomeranči s čerstvou bazalkou, kaviáru a bílých lanýžů…
Zdroj: Blog autora