K srpnu roku 2014 Evropa z ničeho nic úplně pozbyla zdravého rozumu, konstatoval v těchto dnech autor jednoho z komentářů v ruském tisku. K vyvození tak neradostného závěru nutí lidi kolotoč vášní, který se roztočil kolem iniciativy Moskvy poslat obyvatelům ukrajinských měst Luhansku a Doněcku konvoj s humanitární pomocí. To, co vezou kamiony, a sice věci, potraviny a léky, sebrali obyčejní ruští lidé. Ale ta reakce, která potom následovala v Kyjevě, Washingtonu a evropských metropolích, skutečně překročila hranice zdravého rozumu. „Jakýkoli neschválený vstup jiných států na území Ukrajiny, dokonce pod záminkou poskytnutí humanitární pomoci, bude pokládáno za agresívní čin“, pohrozil 12. dubna na briefingu zástupce šéfa kanceláře prezidenta Ukrajiny Valerij Čalyj.
A francouzský ministr zahraničních věcí Laurent Fabius prohlásil, že ruský konvoj s humanitárním nákladem může být pokusem Moskvy zajistit stálou přítomnost na Ukrajině. Po telefonických rozhovorech s pánem Bílého domu pohrozila německá kancléřka Angela Merkelová spolu s britským premiérem Davidem Cameronem Rusku těmi nejtvrdšími sankcemi, jestliže ho napadne samostatně pomáhat obyvatelům jihovýchodu Ukrajiny. Moskvě pohrozil i generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. A konečně varoval Moskvu před nepřípustným zásahem do vnitřních záležitostí Ukrajiny, a to dokonce i v podobě humanitární pomoci, i Barack Obama.
Taková hysterie kolem pomoci nabízené Ruskem občanům Ukrajiny, kteří ji nutně potřebují, vyvolává hluboký údiv. Udivující je i to, že povyk byl spuštěn kolem mýtické ruské „humanitární agrese“, zatímco to, že kyjevský režim likviduje čtyřmilionové obyvatelstvo východních regionů, je přecházeno mlčením. Proč se nemluví o tisících zabitých a zraněných civilních obyvatelích, o statisících uprchlíků? Jak píše například německý list Junge Welt, v Luhansku jsou lidé nuceni pít vodu z potoků, protože vodovodní systémy tu rozbombardovali. Za třicetistupňového vedra v domech nefungují ledničky, protože v průběhu kárné operace Kyjeva byly zničeny i transformátorové stanice. Takovým způsobem úřady údajně „osvobozují“ obyvatelstvo jihovýchodu, zbavují ho neblaze proslulých „proruských separatistů“.
Dnes se už v evropských metropolích nikdo nezmiňuje o tom, že se letos v květnu konala v Doněcku a Luhansku referenda, v jejichž průběhu se téměř 90% obyvatel vyslovilo proti uchvácení moci v Kyjevě profašistickými silami. Referenda v Doněcku a Luhansku byla prohlášena za jakýsi „Putinův scénář“. Takže se zdá, že lidem žijící tam, v demokratické Evropě, odepírají právo na vlastní názor.
Zdroj: Hlas Ruska