Hádejte, kam dospěla jeho marná snaha? ptáme se studenta politologie, který si nepřeje být jmenovaný, aby jej profesoři politologie nepovažovali za kolegu.
"Teď nevím, zda-li vás štve více, že v Praze kdejaký podnikavec může vykládat chudákům zahraničním turistům, kteří si jej jako průvodce předplatili, hovadiny z české historie nebo také o to, aby ti turisté znali lépe právě tu českou historii. Jsme si jistí, že podobné hovadiny neříkají dětem i učitelé ve škole nebo nepřinášejí i média?"
Myslíte, že až tak to dopracovala česká média?
"Jednak bych byl opatrný s tím označením česká média. Spíše bych hovořil o médiích používající ke komunikaci se čtenáři nebo s posluchači a diváky český jazyk. Po rektorovi Univerzity Karlovy Janu Husovi je snad v každém větším městě pojmenovaná ulice nebo náměstí, ale co o něm víme. Filmu Jan Hus natočenému v padesátých letech se v televizích ani v těch vysílající každý den staré předválečné i poválečné české filmy jsme se nedočkali. Je to prý dílo odpovídající ideologii tehdejšího vládnoucího komunistickému režimu. Možná i proto se natočil nedávno nový film, ale po jeho zhlénutí si i pozorný divák není jistý tím, kdo vlastně za upálení Mistra Janu může."
"Sám jste to řekl. Proč jste něřekl, že katolická církev Jana Husa zavraždila tím nejpotupnějším způsobem upálením a po této vraždě byl popel z ohniště vhozen do řeky Rýna, aby nezůstalo po něm sebemenší památky. Co nám po něm zůstalo? Nyní máme zásluhou aktivit pražských radních z doby Rakouska-Uherska monumentální pomník na Staroměstském náměstí a z doby nenáviděného režimu v padesátých letech obnovenou Betlémskou kapli, kterou před tím Josef II nechal zbourat."
Co z toho vyplývá?
"Že máme státní svátek, který připomíná muže, jehož katolická církev zkrátka a chladnokrevně zavraždila, protože už tehdy upozorňoval na nenasytnost církevních prelátů a brojil proti církevním praktikám, které jako na potvoru jsou hodně podobné způsobu současnému nabývání nemovitostí především katolické církve a církevních řádů. Jan Hus nás už před šesti sty a pár lety k tomu vyzval bránit pravdu, ale netušil, že ji sice můžeme bránit, leč jen v tichém režimu."
Říká se, že kuriózní neověřené informace, jaká je i ta, co si právě čtete, vydavatelé novin dříve opatřovali latinskou zkratkou N .T. (Non testatum) – neověřeno. Fonetická podoba zkratky "enté" se zvukově podobá německému die Ente, česky tedy Kachna. Nu a tak se stalo, že Prvnízprávy.cz pečou Kachnu na neděli ...
(ps, prvnizpravy.cz, foto:ps)