Deník se odvolal na údaje organizace Airwais se sídlem v Londýně. Podle lidskoprávních aktivistů z Amnesty International se koalici „nepodařilo přijmout nezbytná opatření k ochraně civilního obyvatelstva“. Americká armáda popírá tato tvrzení, popisuje je jako „nespolehlivé“, poznamenaly noviny.
V bojích koalice vedené USA proti IS zahynulo v Iráku a Sýrii 774 civilistů jen v červnu, napsal TRT. Podle zprávy AIirwais, organizace novinářů a vyšetřovatelů v Londýně, byly útoky koalice v městech Mosul a Rakka často ‚katastrofální‘. Počet obětí je zcela v rozporu s tvrzením americké armády, která hovoří o 603 civilistů, kteří zemřeli během celé doby válečného konfliktu - od konce roku 2014. Podle údajů Airwais počet úmrtí v důsledku koaličních operací za šest měsíců překročil počet obětí v Sýrii připisovaných Moskvě. V červnu byl tento rozdíl téměř pětinásobný, poznamenaly noviny. Celkově od začátku své válečné kampaně koalice provedla více než 23.000 dělostřeleckých a leteckých úderů.
Jak uvedl ředitel Airwais Chris Woods, akce Pentagonu zaměřené proti IS, „podrobily civilisty neúnosnému riziku“. „Předpokládalo se, že během útoku na Mosul a Rakku bude značný počet civilních obětí, ale tím není možné vysvětlit velmi vysoký počet úmrtí, které jsme zaznamenaly my, a další organizace,“ řekl Woods. V úterý Amnesty International vyzvala vytvořit komisi k vyšetření zločinů proti civilnímu obyvatelstvu v Mosulu, spáchaného všemi stranami konfliktu. Podle organizace, irácké a koaliční síly „nebyly schopny přijmout nezbytná opatření k ochraně civilistů“.
Je jasné, že Američané nechtějí nálepku „válečných zločinců“ - ta přece patří jen Rusům.
Proto generál Steven Townsend, který stojí v čele koalice proti IS, popřel obvinění. „Myslím, že je to nejlépe koordinována kampaň v dějinách válečných konfliktů,“ řekl Townsend. „Chtěl bych, aby lidé z Amnesty International nebo jiní, kteří dělají tyto závěry, nejprve dozvěděli fakta a ujistili se, že jsou přesná." V současné době, centrální velení americké armády zkoumá staré údaje Airwais a hodnotí většinu z nich jako „nespolehlivé“. Tým sedmi osob zkoumá každý údaj o civilních obětech, a mnohé z toho dělá samotná armáda, shrnul tiskový mluvčí koalice plukovník Ryan Dillon.
Pokud ovšem americká strana hovoří i o nedůvěryhodnosti prohlášení ruské armády o zásazích ruského letectva, ten samý přístup lze snadnou uplatnit k tvrzení armády Spojených států, která jen pod silným veřejným tlakem a důkazy neochotně přiznala například bombardování školy s uprchlíky, mešity a nemocnice se stovkami mrtvých civilistů.
(kou, prvnizpravy.cz, trtworld.com, foto: arch.) Související článek: