MF Dnes informovala, že italská vláda kvůli tomu, že má přeplněná centra pro migranty, zvažuje, že by vydala dočasná víza platná v celé EU 200 tisícům migrantů v Itálii, na jejichž základě by tito migranti měli až na dva roky právo bydlet, pracovat a pohybovat se v zemích Schengenu.
Pro ParlamentníListy.cz se k věci obsáhle vyjádřil předseda hnutí ANO Andrej Babiš. „To je úplně šílený nápad. Nedávno jsem mluvil s přáteli z Itálie a ti migranti tam skutečně postávají na nádražích v Miláně, obtěžují italské občany, údajně jim berou hodinky. Když chtějí Italové k doktorovi, tak je tam prý plno migrantů, takže to zásadně negativně ovlivňuje jejich život. Tento šílený nápad jenom přispěje k tomu, že schengenský prostor se totálně rozpadne. Jediné řešení je zabránit této ilegální migraci a řešit to v zemích vzniku té migrace, to znamená v Sýrii, Libyi a dalších afrických zemích. NATO a Evropa nejsou schopny být akční a řešit to. Tady se roky bavíme o nesmyslných kvótách. Pokud by tedy italská vláda udělala tuto věc, tak by to bylo absolutně nepřijatelné a my bychom si potom museli hlídat i naší vlastní hranici. Protože kdyby přišlo 200 tisíc lidí s vízy, tak to by bylo úplně neuvěřitelné,“ řekl ParlamentnímListům.cz Andrej Babiš.
„Výzvy Itálie k ostatním státům, aby otevřely své přístavy, jsou úplná pitomost. My musíme už konečně zastavit tu migraci, uzavřít vnější kontinentální hranici a vyřešit ty problémy v místě, kde vznikají. Pokud prezidentu Trumpovi trvalo setkat se s Putinem déle než půl roku po nástupu do funkce... Hlavní zájem by měla mít Evropa. Ale ta stále o tom mluví, ale žádné opatření se neděje, a když v médiích čteme, že za tři dny přišlo do Itálie deset tisíc migrantů, tak se současně dočteme, že NATO posiluje v Afghánistánu. Místo toho, aby bojovalo proti pašerákům. Ti pašeráci ty lidi obelhávají a lákají za lepším životem a kasírují obrovské peníze. Je třeba rozbít tyto gangy a říct těm lidem, aby do Evropy nechodili, protože tady jednoduše nejsme schopni se o všechny postarat,“ dodal Babiš.
Zmíněná takzvaná balkánská direktiva EU znamená, že běženci by měli právo bydlet, pracovat a pohybovat se po celém schengenském prostoru Evropské unie, a to až na dva roky. Vznikla v roce 2001 v závěru balkánských válek, tehdy však uplatněna nebyla.
Kromě balkánské direktivy by však Italové také mohli uplatnit zákon Bossi-Fini, píše deník. Díky němu dostaly v roce 2011 „humanitární“ víza tisíce Tunisanů.
„Podle pozorovatelů by italská ‚válka víz‘ především tvrdě dopadla na fungování schengenského prostoru. Dá se čekat, že by jako první byly zablokovány hranice Itálie s Francií a Rakouskem. Tam ostatně už dnes panují daleko přísnější kontroly než před migrační krizí,“ píše MF Dnes.
www.parlamentnilisty.cz