Naprosto bez emocí – logistika, doprava a obchod trpí vždy, když se do toho vloží hloupí politici. Naopak, tam kde obchod necháme klidně plynout, je prokázáno, že se neválčí a naopak spolupracuje. Hysterie na sociální síti, „blogíčku“ a v Babišnovinách vyvolává napětí, které obchod ničí. Několik bodů, které se dotýkají obchodu s Ruskem, nejen v logistice, jsem si pro vás dovolil z vlastní zahrádky připravit. Já se k těm švédským volbám dostanu, slibuji, ale odbočím směrem na logistiku.
1) A co česká letiště? Hm?
Ptal se již někdo, co si počnou naše malá česká letiště? Ne Praha, ale reginální s betonovou runway. Jsou jimi:
Proč? Tyto letiště jsou významný zaměstnavatelem v kraji a dost často jedním z mála. Jsou závislé na každém kilogramu nákladu, který se zde naloží, vyloží, proclí. Jsou závislé na každém cestujícím, který se rozhodne zde nastoupit, vystoupit, utratit peníze v obchodě s dárky. Jsou závislé na každé kapičce kerosinu, rozmrazovací kapaliny a dalších nezbytných prostředků, která letadla potřebují pro svou funkcionalitu.
Kam se lítá z těchto malých letišť?
Karlovy Vary ročně odbaví cca 105 000 lidí a jen tak tak se drží nad vodou, nová pravoní místa se netvoří, není plánován další rozvoj a město je rádo, že má vůbec reprezentativní odbavovací halu. Takže „traffic“ tvoří hlavně Rusové – spojení do Moskvy tvoří 68% přepravního výkonu.
Pardubice odbaví 180 000 cestujících a je nejrychleji se rozvíjejícím letištěm. Opět – velký přepravní výkon tvoří Rusové.
Brno je něco trochu jiného, vzhledem k silnému postavení letů do Londýna. Ale i zde hraje roli doprava z a do Ruska.
No, upřímě řečeno, může se stát, že Rus vystoupí v Praze, doletí do Ostravy s ČSA, poletí první třídou, utratí v duty free shop nějaká ta éčka za suvenýry pro svoji Ekatěrinu doma, v Čeljabinsku? Může se stát, že ten samý Rus, pak opět letadlem poletí na obchodní jednání do Paříže?
Případné narušení obchodních vztahů s Rusy by poškodilo tyto významné zaměstnavatele v krajích. To už nijak dál neodiskutujete. A DPH z prodaných výrobků si shánějte kde?
2) Turismus
Kdekoli se řekne Praha v bývalém východním bloku, vybaví se lidem nádhera, krása, historie a světovost a hlavně, Západ. Pro rodinu, řekněme z kazašského Almaty, je prestiž letět v lednu do Prahy, strávit zde Vánoce a utratit tu za dárky peníze. Pro průměrnou rodinu je to neopakovatelný zážitek.
Pro českého hoteliéra je to poklad. Každý vám žekne, že jedno z nejvíc hluchých období je právě Leden a Únor. V každém z těchto měsících jezdí „problémoví hosté.“ V Lednu ortodoxní, kteří zde slaví Vánoce a „provinili se“ tím, že mluví Rusky. V Únoru Dánové, kteří mají jarní prázdniny a provinili se tím, že rozbíjí zařízení hotelu. Tak kdo je horším turistou? Ti, co se chovají slušně, vám vadí a ti, co rozbíjí okna v pokojích hotelu, vám nevadí?
Turismus tvoří velký důvod, proč lidé cestují, proč letecké společnosti vydělávají a proč letiště zkvétají. Zamysleme se nad tím, koho dál by naše selektivní přerušení obchodu s danou zemí poškodilo. Mimochodem, město Drážďany by bez ruských turistů mělo obrovský výpadek v obratu.
3) Studenti
Existuje přímá korelace mezi tím jakou školu vystudujete v Rusku a jaké zaměstnání získáte. Pokud vystudujete v nějaké díře v Čeljabinsku, budete rádi za nějakou pozici v Megafonu v pobočce v Chabarovsku. Pokud vystudujete v Praze, na VŠE, máte šanci na to pracovat v Moskvě. No a pokud vystudujete v Londýně, v Paříži nebo New Yorku, tak je zcela možné stát se ředitelem Gazpromu.
Ano, je to jiný svět. Ale nás se dotýká.
Na VŠE v Praze studuje mnoho Rusů, Bělorusů, Ukrajinců a Kazachů. Přátelské vztahy s těmito studenty jsou klíčem k tomu, aby se otevřeli, nám, Čechům. Spousta z nich vám potvrdí, že se Čechů bojí, straní se jim a necítí se moc dobře, když před třídou lámavou češtinou odříkávají referát. A dost často jim je průměrně i méně let, protože škola se v Rusku končí v 17 letech, takže psychický tlak je velký. Xenefobie není na místě. Soucit a porozumění by měly.
Kolik a jací cizinci studují na VŠE? A teď nemyslím opilce z Erasmu.
Celkem 16% studentů, kteří studují celé bakalářskům studium, jsou cizinci, převážně Slováci, Rusové a Vietnamci. Z celkového počtu cca 20 000 studentů, to je opravdu nemalé číslo.
Studium stojí dost peněz na knihy, skripta, ubytování, školné a admistrativní poplatky, jako víza. Studenti pravidelně lítají domů za rodičemi, na ambasády a konzuláty.
Na VŠE byl s velkou slávou otevřen ruskojazyčný obor bakalářského studia, Ekonomika předprijatija i menedžment. Bude ho škola schopna při případných sankcí naplnit?
Z pohledu logistiky jsou studenti cestujícími, kteří vytváří obchod. Někteří se rozhodnou v Čechách zůstat, ožení se, vdají se a pomáhají se stále klesající natalitou českého národa. Založí si firmu, využívají styků s rodnou zemí. Podobně jako Vietnamci. Jejich firmy vyrábí, obchodují a dané cargo pak letadla dopraví z a do Česka.
4) Případová studie na závěr – DHL versus lid
Sankce, které Spojené státy uvalily na Kubu, Írán a Severní Koreu se jim vymstily. Americké logistické společnosti nemají přístup na tyto trhy a proto UPS a FedEx nemohou obchodovat – tedy získávat zakázky na kurýrní přepravu. Kdo toto vakuum vyplnil? Ano, Deutsche Post DHL, německá společnost. Takže v ulicích Pchyongyangu se prohání žlutočervené dodávky a vytváří obchod. DHL zde má na kurýrní přepravu zboží obchodní prostor bez konkurence, protože vláda konkurence (USA – UPS a FedEx) jim cestu v podstatě uklidila. A zatímco DHL jako společnost vzkvétá a stala se číslem jedna na světě, tak UPS a FedEx jsou synonymem zpoždění.
Místo DHL si dosaďte například Škoda a místo Írán a USA, Rusko a ČR. Pokud my zavedeme sankce, oni zavedou protiopatření. Napadá někdo DHL za to, že obchoduje v Íránu, který porušuje práva homosexuálů? Hlavně to neříkejte Angele.
A to chtěl předseda Svobodných Petr Mach říct, když mluvil o korektních vztazích s Ruskem. Korektních obchodních vztazích bez hysterie.
Zdroj: Blog autora