Nejnovější vědecká zpráva ukazuje, že německá média během imigrační krize „zklamala“. Zpráva, kterou vypracovali odborníci z Hamburské mediální školy a Lipské univerzity, vyčítá předním novinám nekritický přístup ke krokům vlády Angely Merkelové.
Zpráva je značně reprezentativní, jelikož kromě rozboru obsahu tisíců článků z předních tiskovin, jako jsou Frankfurter Allgemeine Zeitung, Sueddeutsche Zeitung, Die Welt nebo Bild, zahrnuje i články z pětaosmdesáti regionálních novin.
Novináři jsou obviňováni z toho, že ve zlomovém okamžiku imigrační krize informovali a poučovali společnost způsobem, který vyhovoval kancléřce Merkelové. Navíc zapomínali na zásadní úkol, kterým je vysvětlování složitých problémů nestranným a jasným způsobem.
Podle autorů zprávy byli ti, kteří mezi únorem 2015 a březnem 2016 kriticky hodnotili příliv tzv. uprchlíků, obviňování z xenofobie. Navíc se novináři při tom často oháněli morálkou.
Z 35 000 zkoumaných textů jenom 6 % bylo podloženo hlubším zkoumáním faktů. Každý pátý text měl komentující vyznění. 43 % citovaných osob tvořili představitelé vlády, ministerstev nebo vládnoucích stran. Zástupci AfD v článcích skoro vůbec nevystupovali.
Vědci nemají pochybností, že jsme svědky dominance politických elit, které pomocí médií ovládaly téma imigrantů. Média šla na ruku stranám vládní koalice. Podle zprávy noviny psaly o tzv. uprchlících pozitivně v 83 % případů, čímž přispívaly k šíření multikulturalismu.
Zdroj: dw.com