Vojtěch Filip tak potvrdil jeho pohled na poslkou současnou politiku. Jemu se jeví, že se polská vláda snaží narušit nezbytnou rovnováhu mezi mocí výkonnou zákonodárnou a soudní. Filipovi se nelíbí ještě další skutečnost, jak moc v Polsku oslabila levice, což vedlo k tomu, že tamní politický prostor se příliš omezil.
Na poznámku moderátorky, že po roce 1948 také komunisté znásilnili soudní moc a přizpůsobili ji obrazu svému a na její otázku, zda-li něco podobného KSČM nechystá, Filip to vyloučil. "K tomu nám pomáhá dialektický materialismus, který říká, že jen něco může přetrvat a to, co se neosvědčilo, musí skončit," argumentoval komunistický předseda.
Třináctá volební priorita KSČM se týká ne nehoráznému daru církvi!!!
Místopředseda Sněmovny také komentoval neustálé volání po stále hlubší federalizaci Evropy.
"Když řeknete, že je třeba více Evropy, tak se ptám jaké, jestli té byrokratické, nebo té Evropy, která bude dělat to, co si přejí občané," odpověděl otázkou Vojtěch Filip.
On sám by chtěl takovou EU, v níž by občané jednotlivých členských zemí častěji rozhodovali v referendech. V referendu by mohli rozhodnout např. o snížení počtu byrokratů na mnoha a mnoha úřadech.
Na příkladu podobných požadavků, jaké má Francie a Německo k platům řidičů českých dopravců, aby měli obvyklý plat jako mají tamější řidiči, odpověděl Filip uplattňováním zase české podmínky: Ať dělníci francouzských firem v Česku berou tolik, co ti ve Francii !
Na přetřes došlo i v závěru rozhovoru na uprchlickou krizi. Podle Filipa, pokud se do České republiky dostane někdo nelegálně, tak by nám mělo zůstat právo rozhodovat o tom, zda tu nelegální migrant zůstane, či nezůstane. "Evropa neudělala nic zásadního pro to, aby se místa konfliktu proměnila v místa mírového rozvoje. To je přeci zásadní,“ řekl Vojtěch Filip.