Další z ukázek, kdy západ se stal východem a východ západem je prohlášení, že západ přechází na elektrobusy a elektroauta. A zatímco tyto proklamace dříve při různých sjezdech vyhlašovali komunisti a pak se dvacet let nic nedělo, dnes je vše opačně.
Moskva už tendry na naftové motory nevyhlašuje, ale vláda vyčlenila na rozvoj pozemních elektrických dopravních prostředků dotace ve výši 900 milionů rublů. Nyní testuje i čínské elektrobusy a současně rozjíždí plnou výrobu ve vlastních podnicích. A opět je možné se divit, proč senát USA vymýšlí další a další sankce, které nakonec pomáhají či dokonce nutí Rusko a Čínu ke spolupráci.
A spolupráce Rusko - Čína je na daleko vyšší úrovni, než jsme ochotni přiznat. Komponenty a vývoj dělají společně a že už to nejsou "pouze čínské či ruské šmejdy" dokládá Velká Británie.
Sázka na lokálního partnera v oblasti výroby elektrobusů se čínské společnost BYD ve Velké Británii vyplácí. Strategická spolupráce se společností ADL (Alexander Dennis), která se zabývá výrobou karoserií na podvozcích různých výrobců, přinesla jen v Londýně zakázky na více než 100 elektrobusů pro různé dopravce, kteří v městské dopravě ve městě na Temži působí. Pro Metroline nepůjde o první elektrobusy, na jejichž dodání se bude podílet BYD. Dopravce má k dispozici také pět unikátních patrových elektrobusů, které však byly vyrobeny kompletně v režii čínské BYD.
Takže tandem Rusko - Čína se ve vývoji oběma vyplácí a výhrůžky nebo dokone sankce ze strany zoufalých amerických senátorů tu Číně, tu Rusku nebo rovnou oběma vedou naopak k posílení jejich vzájemné spolupráce. Zdá se, že tupost a zahleděnost do sebe americké politické administrativy ani prezident Trump nezvrátí a zde jsou další důkazy po ruské potravinové soběstačnosti a čínské Hedvábné stezce, kam se svět do budoucna ubírá.
Ameriko, komu není rady, tomu není pomoci...