• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čína sa nechystá prijímať utečencov

    1-8-2017 Proti Prúdu 337 486 slov zprávy
     

    Tento článok z oficiálnej čínskej komunistickej spravodajskej stránky v anglickom jazyku naznačuje, že Čína má v úmysle zostať ázijskou a prevažne čínskou. Ale uvádzané dôvody sú slabé a nerasové, podobné dôvodom, ktoré americkí „konzervatívci“ uvádzajú na odpor voči otvoreným hraniciam. Je táto slabosť skutočná – alebo je skutkom, ktorý má noviny a ich sponzorov učiniť prijateľnejšími pre „západných“ lídrov a čitateľov?


    VO SVETOVÝ DEŇ UTEČENCOV, ktorý každý rok pripadá na 20. jún, OSN zverejnila na svojom oficiálnom účte služby Sina Weibo video zvané „Stojíme spolu pri utečencoch“, vyzývajúce čínsku verejnosť, aby venovala tomuto problému viacej pozornosti.


    Na výzvu OSN aktívne zareagovalo zopár médií a niekoľko celebrít, čím vyvolali intenzívnu diskusiu o tom, či by Čína mala prijímať utečencov vo veľkom rozsahu.


    Čínska verejnosť má vo všeobecnosti za to, že Čína v súčasnosti nemôže prijať veľký počet utečencov, hoci mnohí cítia s obeťami súcit. Dôvody sú komplexné a nejedná sa ani tak o nedostatok internacionalizmu a humanizmu. Súvisia s čínskym ekonomickým rozvojom, obyvateľstvom, etnickým zložením, právnym mechanizmom a históriou.


    Pre Čínu je rozvoj stále prioritou. Nadmerný príliv utečencov bude mať obrovský dopad na spoločenský poriadok. Ak teroristi medzi utečencami infiltrujú Čínu, bude ohrozená bezpečnosť 1,4 miliardy ľudí, čo je obava, ktorá sa dá dokázať súčasnou európskou utečeneckou krízou. Prijímanie priveľkého počtu utečencov môže Čínu zbaviť stabilného prostredia pre rozvoj.


    Čína využíva svoj rozvoj na stimulovanie globálnej ekonomiky a aktívne ponúka tovar svetu, a to prostredníctvom takých platforiem, ako iniciatíva Pás a cesta a Ázijská infraštruktúrna investičná banka. Ak sa Čína ponorí do chaosu, ostatné krajiny a dokonca i svet budú znášať následky.


    Navyše, keďže Čína ešte nestanovila mechanizmus pre prijímanie utečencov, spolu s rôznymi náboženstvami a spôsobmi života, pre utečencov zo Stredného Východu by bolo náročné žiť v Číne dlhodobo.


    Problému utečencov sa treba venovať v mieste vzniku. Utečenci nie sú imigranti, sú to skôr obete vojen a nepokojov. Nie je to Čína ale Západ, kto spôsobil utečeneckú krízu, ktorá v súčasnosti sužuje Európu. Vojny v Afganistane a Iraku, zahájené USA po útokoch z 11. septembra, ubili tie dve krajiny a spôsobili vysídlenie obrovského počtu obyvateľov. Arabská jar, násilné sociálne hnutie podporované Západom, zdevastovalo oblasť severnej Afriky, čo viedlo k vážnym problémom s utečencami.


    Čína sa snaží pomôcť vyriešiť tento problém. Napríklad, aktívne podporuje mierový proces na Strednom Východe, aby sa zabránilo vojnám a utečencom. Doteraz Čína vyslala viac ako 2 800 úradníkov a vojakov, aby vykonávali mierové misie v sídle OSN a jej deviatich misijných oblastiach, čím pridelila väčšinu mierového personálu medzi piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN.


    Čínsky prezident Si Ťin-Ping v úrade OSN v Ženeve v januári tohto roka oznámil, že Čína vyčlení ďalších 200 miliónov juanov (29,26 milióna amerických dolárov) na humanitárnu pomoc, ktorá má pomôcť utečencom v sýrskej kríze.


    Správnym spôsobom, ako vyriešiť problém s utečencami, je dosiahnuť stabilitu a rozvoj v krajinách utečencov a pomôcť im vrátiť sa do svojich domovov.


    Preklad: zet, www.protiprudu.org
    Zdroj: National Vanguard


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑