Sahra Wagenknechtová, předsedkyně německé strany Die Linke vítá návrh předsedy FDP Christiana Lindnera na změnu kurzu při jednání s Ruskem.
Sahra Wagenknechtová, předsedkyně německé strany Die Linke
"Pokud FDP přemýšlí o těchto zahraničních tradicích, tak je to vítané," řekla Sahra Wagenknechtová.
O víkendu Christian Lindner v rozhovoru pro Deutschlandfunk prohlásil , že bezpečnost a prosperita Evropy také závisí na vztazích s vládou v Moskvě.
„Muselo by se porušit tabu a změnit názvosloví, místo „anexe Krymu“ na výraz "trvale provizorní",“ řekl ke krymské otázce Christian Lindner.
Evropská unie odmítá připojení černomořského poloostrova k Rusku a proto uložila sankce vůči Rusku. Německé a ruské vztahy tím byly od začátku krize před třemi lety těžce poškozeny.
Předseda FDP: Restartujme způsob jednání s Ruskem
Lindner obhajoval později pro Bild své prohlášení. "Neexistuje žádný „cukr“ kurz," řekl.
"Nechceme rušit sankce bez ohledu na to, že by nebyly podmínky Minských dohod plněny. Pro Moskvu by měl být ale vyslán signál, že Rusko má místo v Evropském domě, když se vrátí k pravidlům domu. Dokud tomu tak není, nemůže existovat žádná spolupráce," pokračoval Lindner.
"Anexe Krymu je v rozporu s mezinárodním právem. Ale vzhledem k tomu, že v dlouhodobém horizontu není řešení a konflikt je zmražen, můžeme postupovat na méně kritických místech, a měnit tak ruskou imperiální a agresivní politiku. V opačném případě by se sankce měly spíše utahovat. Obchodní zájmy nemohou převážit," vysvětlil Lindner.
Spolková vláda reagovala na poznámky Lindnera o Krymu a potvrdila svůj postoj k anexi Krymu. "Rusko porušilo mezinárodní právo a připojením Krymu porušilo mírové uspořádání po 2.světové válce," řekla mluvčí německé vlády Ulrike Demmerová. Postoj spolkové vlády a celé EU je "zcela jasný a neměnný".