• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Izrael už roky tajne financuje sýrskych „rebelov“

    9-8-2017 Zem & Vek 99 997 slov zprávy
     

    Vzhľadom na pretrvávajúcu katarskú krízu, mnoho saudsko-katarských sponzorských ciest k sýrskym „rebelom“ vyschlo, a tak sa bojovníci proti Assadovi ocitli v problémoch kvôli nedostatku zbraní a prostriedkov. „Spolu s Tureckom a USA boli Katar a Saudská Arábia hlavní sponzori povstania (proti Assadovi) a vyzbrojovali mnoho skupín, ktoré chcú zvrhnúť sýrskeho prezidenta.“ Reuters citoval Mustafu Sejarího z „rebelskej“ brigády al-Mu’tasim: „Ak sa kríza nevyrieši…situácia v Sýrii sa stane tragickou, pretože frakcie podporované rôznymi krajinami budú nútené bojovať proti sebe.“


    Niektorí analytici hovoria, že ak sa kríza neurovná, je možný návrat do situácie pred rokom 2011. Tvrdenie je však predčasné, pretože mu chýba istý kľúčový údaj, ktorý po niekoľkých rokoch priznáva (keď už sa stáva zamlčaná informácia do očí bijúca) aj Wall Street Journal. Podľa denníka sa Izrael a Saudská Arábia zúčastňujú na konflikte už od začiatku, keďže „Izrael niekoľko rokov zásobuje sýrskych rebelov v blízkosti hraníc peniazmi, jedlom, palivom a zdravotnými potrebami, čím sa pokradmo zapája do občianskej vojny v nepriateľskej krajine.“ Ďalej píše: „Podľa rozhovorov s asi poltuctom sýrskych bojovníkov, izraelská armáda pravidelne komunikuje s povstaleckými skupinami a jej pomoc zahŕňa (neverejné) platby veliteľom, ktorí platia vojakov, kupujú muníciu a zbrane. Izrael založil jednotku, ktorá dohliada na podporu v Sýrii – krajine, ktorá sa už niekoľko desaťročí nachádza vo vojnovom stave – a vyčlenil jej na to vlastný rozpočet, ako povedala osoba oboznámená s izraelskou operáciou.“


    Správa môže byť šokom pre mainstreamového diváka, ktorému sa javilo, že počas 6 rokov zostáva Izrael bokom, príležitostne poskytuje lekársku pomoc civilistom a bojovníkom pri svojich hraniciach a sem-tam na sýrsku pôdu zablúdi raketa IDF. „Izrael stál hrdinsky vedľa nás,“ vyhlásil Moatasem al-Golani (pravdepodobne známy aj ako Abu Mohammad al-Julani, podľa Wikipedie bývalý člen al-Kájdy) zo skupiny Fursan al-Joulan. „Neprežili by sme bez jeho pomoci,“ doplnil. Wall Street Journal tiež uvádza, že Izrael môže financovať aj niekoľko ďalších „rebelských“ skupín, ktoré takisto majú západnú podporu.


    „Väčšina ľudí chce spolupracovať s Izraelom,“ povedal žoldnier „rebelského“ oddielu Liwaa Ousoud al-Rahman, ktorý bojuje na Golanských výšinách. Keď sa spojenie začalo odokrývať, do médií boli vypustené správy, že spolupráca začala až po tom, ako sa zranení „rebeli“ dostali na hranicu a prosili izraelských vojakov o ošetrenie. Neskôr kancelária premiéra Netanjahua uviedla, že je „odhodlaná zabezpečiť hranice Izraela a zabrániť vytvoreniu teroristických buniek a nepriateľských síl… okrem poskytovania humanitárnej pomoci Sýrčanom, ktorí žijú v oblasti.“ Izrael a Sýria sú na Golanských výšinách technicky už desaťročia vo vojnovom stave. Sýria kontroluje tretinu hraníc, kým Izrael obsadzuje zvyšok.


    Tu je chronológia mainstreamových správ o účasti Izraela v sýrskom zástupnom konflikte, publikovaná portálom Zero Hedge:
    2011: Začína sýrske povstanie proti prezidentovi Assadovi, ktorý je podporovaný Iránom.
    2012: Sýrska „povstalecká“ brigáda Yarmouk Martyrs, ktorá operovala na Golanských výšinách pri izraelských hraniciach, sa formuje a neskôr vyhlasuje oddanosť Islamskému štátu (IS). Spája sa do džihádistickej armády Khalid ibn al-Walid, pobočky IS.
    2013: Izrael priznáva, že ošetruje zranených Sýrčanov v pohraničných nemocniciach. Armáda tajne začína budovať vzťahy s „rebelskými“ veliteľmi na sýrskej strane Golanských výšin a posielať pomoc.
    Január 2015: Nálet (označený ako izraelský) zabíja militantov Hizballáhu a generála iránskych zborov pri provincii Quneitra v Golanských výšinách. Izrael neskôr konštatuje, že sa bránil plánovanému útoku militantov.
    Jún 2015: Izraelský minister obrany Moshe Ya’alon hovorí, že Izrael pomáha sýrskym „rebelom“ s ošetrením, čo má byť revanšom za sľúbené neútočenie na menšinu Drúzov.
    September 2015: Rusko vstupuje do vojny na strane Assada a narúša rovnováhu v prospech prezidenta, ktorý je podporovaný Iránom.
    December 2015: Libanonský militant Samir Kuntar zomiera po údajne izraelskom útoku na predmestí Damašku. Izraelskí dôstojníci neskôr hovoria, že plánoval útok na Izrael v oblasti Golanských výšin.
    2016: Izrael zriaďuje vojenskú jednotku a rozpočet na manažment vzťahov s „rebelmi a civilistami“ na Golanských výšinách a tvrdí, že ľudia sú s opatrením oboznámení.
    November 2016: Izraelský letecký útok zabíja štyroch militantov armády Khalid ibn al-Walid na sýrskej strane Golanských výšin po tom, čo sa izraelskí vojaci dostali pod paľbu.
    Marec 2017: Izraelské lietadlá vykonávajú vzdušné údery na území Sýrie, ktorá paľbu opätuje protivzdušnou technikou v najintenzívnejšom vojenskom strete medzi krajinami od začiatku sýrskej krízy.
    Máj 2017: Izraelský minister Yoav Galant vyhlasuje, že nastal čas eliminovať Assada.
    Jún 2017: Sýrski „povstalci“ uvádzajú, že posledné štyri roky dostávajú z Izraela peniaze, za ktoré vyplácajú vojakov, kupujú muníciu a zbrane.



    Pramene:
    [1] Israel Gives Secret Aid to Syrian Rebels; autori: Rory Jones a Suha Ma’ayeh in Amman; Wall Street Journal, 18.6.2017
    [2] Syrian „Rebels“ In Turmoil After Qatar Crisis; Zero Hedge, 19.6.2017
    [3] Israeli Minister Calls For Assassination of Syria’s Assad; autorka: Anna Ahronheim; The Jerusalem Post, 16.5.2017
    [4] Gulf crisis seen widening split in Syria rebellion; autori: Tom Perry a Suleiman Al-Khalidi; Reuters/World News, 14.6.2017
    [5] Israel Has Been Secretly Funding Syrian Rebels For Years; Zero Hedge, 19.6.2017
    [6] Saving their sworn enemy: Heartstopping footage shows Israeli commandos rescuing wounded men from Syrian warzone – but WHY are they risking their lives for Islamic militants?; autor: Jake Wallis Simons; Daily Mail UK, 8.12.2015



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.






    Richard Strážan

    (*1969, Bratislava) Geopolitický a spoločenský analytik dlhodobo pôsobiaci, bádajúci a študujúci vo viacerých mestách Európy a Ázie; konfrontuje korene, poznatky a vplyvy historických, filozofických a kultúrnych vied, smerov a náboženstiev na spoločnosť a jej pohyb v priebehu storočí...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑