Česká policie požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání dvou poslanců k trestnímu stíhání. Sedmdesát dní před parlamentními volbami s největší pravděpodobností začne být trestně stíhán předseda a první místopředseda vládní strany, která si již dlouho drží první místo v průzkumech veřejného mínění. Zdánlivě nejde o nic nového v předvolební historii České republiky. Zasahování ministerstva vnitra do voleb jsme zažili již v prvních svobodných volbách v roce 1990 (aféra Bartončík) a pak se objevovalo s větším či menším dopadem ve všech dalších – vzpomeňme třeba Kubiceho zprávy o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy.
Všechny tyto zásahy měly společnou jednu vlastnost, a to načasování na samý závěr volební kampaně, aby postižená strana neměla žádný časový prostor pro věrohodné mediální vyvrácení vznesených obvinění. V jistém smyslu šlo o velmi laciný špinavý trik koordinovaný s médii hlavního proudu, které odvedly hlavní penzum podrazu. Ovšem, jak znělo jedno z oblíbených hesel v době totality, pokrok nezastavíš. Ukázalo se, že při troše drzosti lze stejným způsobem předsedy vlád nejen instalovat, ale také sesazovat, jak se přesvědčil Petr Nečas.
Účelem trestního stíhání Andreje Babiše není jeho porážka ve volbách. Naopak, zdá se, že mu to paradoxně může pomoci k lepšímu výsledku. Ale s největší pravděpodobností jej to jako osobu vyřadí z povolebního vyjednávání a koaliční potenciál hnutí ANO sníží na úroveň KSČM. V takovém případě by se nová vláda sestavovala na půdorysu jádra současné vládní koalice (ČSSD, KDU) doplněné zástupci ODS a TOP 09. Dá se předpokládat, že to vyvolá vnitřní silné pnutí uvnitř ANO. Jeho část vyznávající evropské hodnoty se možná odštěpí.
SANEP: Hnutí ANO má největší podporu, voliči velmi nadějně preferují i SPD
Tento můj pesimistický scénář by znamenal pro nás jako voliče, že se po volbách ve srovnání s těmi minulými skoro nic nezmění. Nový premiér bude z partaje, která nemusí překročit deset procent. To přece známe z povolebních vyjednávání v krajích – to poslední, co politiky zajímá je vůle voličů vyjádřená jejich hlasováním.
Jen si nejsem jist, zda se podobný systém ještě může jmenovat demokracie.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)