Zatím celkem nenápadně se připravuje obrovská revoluce v našich peněženkách. Přechod na plně bezhotovostní směnu. Včera se objevila zpráva, že mince a papírové peníze během několika let vymizí v Norsku. V Izraeli zase speciální výbor, který řídí šéf premiérova kabinetu, navrhuje třífázový plán vedoucí k úplné eliminaci hotovostních transakcí v zemi. A podobné zprávy chodí z mnoha koutů světa, včetně takové Nigérie. Veřejnost je, zdá se, v řadě případů bere tak, jak jsou jí servírovány. Jako další milník v nezadržitelném pokroku lidstva. Přitom může jít o hodně nebezpečný vývoj. S nedozírnými důsledky.
Když hovořím o „obrovské revoluci“, nepřeháním. Pokud se skoncuje s hotovostní ekonomikou, bude to poprvé v dějinách lidstva, kdy nebude možné provést obchodní transakci tak, aby o ní věděli pouze zúčastněné strany. Záznam o ní vždy bude mít k dispozici nějaká třetí strana. Tak tomu nikdy v historii nebylo – ať už se platilo oblázky, plátnem, dobytkem, zlatem, stříbrem, groši, tolary, bankovkami, korunami či eury ve fyzické podobě, vždy bylo možno transakci provést bez povědomí „třetí osoby“. Nyní to možné nebude.
Platbou za jakékoli zboží přitom každý člověk vysílá signál. O tom, jaké jsou jeho preference, o tom, jak majetný zhruba je, o tom, jaké jsou jeho libůstky, posedlosti i závislosti či třeba o tom, jakou nemocí trpí. Řada lidí už o sobě částečně tyto informace zveřejňuje na sociálních sítích nebo prostě jenom tím, že používají vyhledávače, jako je Google. Informace takto získané třetí stranou jsou však stále poměrně hrubé. Alespoň v porovnání s tím, jaké informace získá třetí strana v bezhotovostní ekonomice. Bude totiž mít informace nejen o tom, co vás zaujalo na internetu, ale přímo o tom, co vás zaujalo natolik, že jste za to byli ochotni zaplatit! A tahle informace nebude kusá, ale kompletní – třetí strana bude znát celý váš pomyslný nákupní košík od kolébky až do hrobu.
Nikoli náhodou tlačí za přechod na plně bezhotovostní směnu finanční instituce, často ty obří nadnárodní. Třeba za studií, kteří informuje o úplném ústupu Norska od hotovosti během pár let, stojí asociace Finans Norge, která sdružuje kolem 200 tamních finančních institucí. Přechod na bezhotovostní směnu pochopitelně uvítají provozovatelé globálních platebních systémů, vydavatelé platebních karet či zprostředkovatelé takzvaných bezkontaktních plateb. Tyhle společnosti a korporace představují právě onu „třetí stranu“. Stranu, o niž vy nevíte nic, zato ona o vás všechno. Třeba to, který sex shop navštěvujete. Nebo zda máte milenku (analyzovat lze nejen nákupní data samotná, ale i významnější změny v nákupním chování, které mohou ukázat třeba právě na to, že systematicky „zahýbáte“). Navíc, v případě vyhledávačů nebo sociálních sítí máme ještě stále možnost je nepoužívat. K používání bezhotovostních platebních prostředků budeme donuceni – zákonem. Nebude úniku.
Lidé zatím příchod bezhotovostní směny často vítají. Je totiž pohodlnější. A jistější. Když vám zloděj ukradne platební kartu, není nic nutně ztraceno, prostě ji zablokujete. Když vám ukradne hotovost, s těmi penězi se musíte nadobro rozloučit. Pochopitelně ani stávající kriminální živly nejrůznějších „žánrů“ přechod na bezhotovostní směnu vítat nebudou. Přesto si však nemyslím, že bychom pro tyto viditelné výhody měli upozaďovat nevýhody, ba nebezpečí, která v plně bezhotovostním světě číhají.
Možná vymýtíme drobné překupníčky, omezíme černý trh, na druhou stranu však v bezhotovostním světě může vzniknout nová forma kriminality. Kriminality spočívající v kupčení s citlivými osobními daty. S daty, která jsme doposud v celé šíří znali jen my sami. Tahle kriminalita nás zkrátka obnaží. V očích těch, které ani neznáme. Ale i když k žádnému kupčení nedojde, obnaženi budeme tak jako tak. Ony korporace, ony třetí strany, budou těmi, jež nás úplně svléknou. Svléknou nás a ještě z toho budou nesmírně profitovat. To proto, že takto svléknou další tisíce, ba miliony lidí. Levně získají cenné informace. Levně poznají naši duši, to nejniternější, co máme.
Proto jsem pro zachování možnosti volby. Ponechejme hotovost. Kdo bude chtít, třeba z důvodu pohodlí, přejít zcela na bezhotovostní směnu, ať tu možnost má. Ale neupírejme zároveň možnost platit hotově. A nejen z důvodu ochrany soukromí, ale z ryze praktických důvodů. Když udeří rozsáhlý blackout, výpadek elektrické energie, s platební kartou nekoupíme ani rohlík…
Zdroj: Blog autora