Společné akce Armády ČR, Aktivní zálohy OS ČR, složek Integrovaného záchranného systému, Celní správy ČR, Vězeňské služby ČR, klubů vojenské historie a civilních subjektů Cihelna 2017 se za resort Ministerstva obrany zúčastnil ministr obrany Martin Stropnický a náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář. Mezi řadou dalších významných hostů byl i ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek a ministr pro lidská práva Jan Chvojka.
Návštěvníci podle ministrského webu měli možnost vidět statické a dynamické ukázky současné výzbroje, vojenské pozemní a letecké techniky Armády ČR a ukázky výcviku vojenských profesionálů. Ty byly v režii jednotek sil podpory, 4. brigády rychlého nasazení a roty Aktivní zálohy Pardubického kraje.
"Jedním z důvodů, proč jsem se letos rozhodl navštívit tuto akci je, že síly podpory mají obrovský a nezastupitelný význam pro současnou armádu. Rád chodím na takovéto akce, ať již jde o Den sil podpory, Bahna či Den vzdušných sil. Rozhodně se tedy nejedná o nějakou povinnost, ale spíš o radost vidět naše jednotky: to, jakým způsobem plní úkoly, jakým způsobem komunikují se svými kolegy od Policie ČR, Celní správy a dalších složek,“ svěřil se nám generál Bečvář. „Rozvoj sil podpory je zahrnut v Koncepci výstavby AČR do roku 2025. Pro mne je rozhodujícím úkolem v této souvislosti výstavba 143. zásobovacího praporu v Lipníku nad Bečvou. Díky tomu dojde k významnému rozšíření především dopravních kapacit, které nám v současné době chybí. Naší povinností je totiž vyčlenit dvě brigádní úkolová uskupení. A právě toto zadání nám tento nový prapor pomůže naplnit,“ dodal náčelník Generálního štábu.
Ostraha objektu pod palbou
Námětem hlavní dynamické ukázky Armády ČR bylo napadení objektu důležitého pro obranu státu neznámými ozbrojenci. Ti přijeli k jeho vchodu v terénním vozidle a následně zahájili palbu. Bezprostředně poté se do boje na jejich straně zapojila osádka bojového vozidla BVP-2. Ostraha objektu opětovala palbu a snažila se zabránit vniknutí ozbrojenců do budovy. Následně ji posílily jednotky brigády rychlého nasazení a roty Aktivní zálohy Pardubického kraje na vozidlech Kajman, Dingo a Pandur. Likvidaci ozbrojenců definitivně se svou výraznou palebnou silou završilo nasazení tanku T-72. Ten mimo jiné demonstroval svou mohutnou sílu, když přejel a doslova rozdrtil osobní vozidlo.
Slanění psovodů i pohled do historie
K divácky velice atraktivnímu programu patřila špičková pilotáž bitevního vrtulníků Mi-24 a ukázky zásahu služebních psů, které vyvrcholily slaněním psovodů i se svými svěřenci z vrtulníku. Dále mohli návštěvníci zhlédnout ukázky klubů vojenské historie a těžké bojové techniky Vojenského muzea Králíky vztahující se k hlavnímu tématu celé akce, jímž bylo osvobození Československa v roce 1945. Program doplnila prezentace činnosti Integrovaného záchranného systému, bezpečnostních složek ČR či firem obranného průmyslu.