Přispělo k tomu i to, že církve a náboženské společnosti se samy žaloby vzdávají. Zda je to i proto, že v soudních pří preláti nemají většinou úspěch, těžko říci. Každopádně soudní vymáhání majetku nijak zvlášť nehází dobré světlo na jinak bohumilé počínání církví.
Ve zpravodajství ČT proto zaznělo, že z více než čtyř stovek ukončených sporů skončilo ve prospěch státu 85 procent.
Církve zatím vyhrály jenom zlomek případů – z uzavřených soudních sporů bylo 25 v jejich prospěch. Dalších 31 ještě skončilo dohodou. Samy vzdávají žaloby na majetek, který v současnosti patří městům, krajům nebo soukromníkům patrně i proto, že na ně se podivně přijatý zákon nevztahuje i když si to preláti myslí a vykládají si to tak.
Přesto s Českem coby státem stále vedou přes patnáct set soudních pří. Podle ČT jde v nich o desetitisíce hektarů lesů, polí, o desítky obytných domů, ale i o některé hrady a zámky. Hodnota napadeného majetku se pohybuje v mnoha miliardách korun.
Třináctá volební priorita KSČM se týká ne nehoráznému daru církvi!!!
Zcela čerstvý je spor, který se vede například o Květnou zahradu v Kroměříži. Zatímco zámek předal stát církvi v dubnu 2017, zahradu v restitucích nevydal.
"Květná zahrada nesouvisí nijak funkčně se zámkem a podzámeckou zahradou a ani nesloužila pro duchovní, pastorační, vzdělávací a jiné církevní činnosti,“ poznamenala pro zpravodajství ČT ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.
Přesto všechno církev nedávno podala na stát žalobu s argumentací, že zahrada vždy patřila k zámku, a proto by se měly restituce vztahovat i na ni.
O nenasytnosti církevních náboženských společností svědčí i případ , ve kterém Řád křižovníků s červenou hvězdou chtěl, aby soud přiřkl městské domy v pražském Karlíně státu. Pak by o ně mohl požádat v církevních restitucích. Se svou žalobou řád zaplať Pán Bůh nakonec neuspěl.
(ps, ČT24, Prvnizpravy.cz, foto: ps)