• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Keď umiera rieka: India môže čeliť najväčšej katastrofe v dejinách

    22-8-2017 Zem & Vek 143 1040 slov zprávy
     

    Keď obilniny a farmári chradnú, experti upozorňujú na človekom spôsobené sucho, ktoré vysušuje juhoindickú rieku Cauvery, kedysi životodarnú pre milióny ľudí. Pozrime sa na to zblízka.


    Rieka Cauvery zomiera – a s ňou aj obilniny, nádeje a životy miliónov farmárov. Môže to byť najväčšia katastrofa v histórii Indie. Je na vine ambiciózny plán presmerovať všetky rieky do miest? Pohľad z blízka odhaľuje najväčšie sucho v južnej Indii za posledných 140 rokov.


    INDIA: Kedysi bohaté a sýtozelené ryžové polia boli zredukované na suchú, žltohnedú panorámu, po rokoch chatrných dažďov a krutých suchých období.


    Pre 52-ročného farmára pána Vijayakumara bola ryža jediným zdrojom príjmu pre celú rodinu. Postihnutý dvojnásobnou neúrodou a rastúcim dlhom, vybral sa v januári tohto roku na osamelú prechádzku na kraj jeho dvojakrového políčka v Tamil Nadu.


    Tam sa tvrdý a vráskavý muž, ktorý používal ťažké roľnícke náradie po celé desaťročia, obesil na neďalekom strome.


    „Stále mal starosti kvôli dlhom,“ povedala jeho žena, ktorá sa dnes snaží vysporiadať so stratou manžela a s narastajúcimi dlhmi. „Jeho myseľ nebola nikdy pokojná. Neustále hovoril, že má splatiť príliš veľa dlhov a obával sa, ako to jeho jediný syn všetko zvládne.“


    Pán  Vijayakumar si požičal od úžerníkov, aby zaplatil svadbu svojej dcére a na hnojivo pre svoje plodiny, ktoré nerástli, povedala jeho žena pre program Insight na kanáli NewsAsia.


    Je len jedným zo zhruba 350 farmárov, ktorí zomreli v Tamil Nadu v posledných mesiacoch, podľa neoficiálnych odhadov. V posledných 20-tich rokoch viac ako 300 000 zadlžených farmárov v Indii spáchalo samovraždu – mnohí kvôli rodinným dlhom, uvádzajú noviny The Hindu.


    Ľudia strácajú nádej


    Roky chatrných a nedostatočných dažďov viedli k vysychaniu vodných rezervoárov a dedinských vodných zdrojov v južnej Indii, predovšetkým v obilninárskej oblasti Tamil Nadu, ktorá čelí najhoršiemu suchu za 140 rokov.


    Aktivista Dr. Rajeh Singh hovorí: „Nikdy predtým sme nevideli sucho takej intenzity. Ľudia stratili nádej na život a páchajú samovraždy.“


    „Ľudia opúšťajú dediny a sťahujú sa do miest…Nemajú čo jesť a nemajú čo piť. Nemajú krmivo pre dobytok,“ dodal víťaz Ceny Ramona Magsaysaya a Štokholmskej ceny za vodu.


    Kedysi mocná 800 kilometrová rieka Cauvery, hlavná tepna v južnej Indii, od ktorej závisia milióny farmárov, sa v niektorých oblastiach, predtým než dokvapká do Bengálskeho zálivu, zmenila na prašnú cestu.


    Hlboké pralesy kedysi pomáhali udržať vodu na svojich svahoch, umožňujúc pomalé prúdenie, ktoré plnilo rieku. Ale široké odlesňovanie pozdĺž údolia Cauvery viedlo k erózii pôdy a poklesu dažďových zrážok.


    Vedkyňa a ekologička Dr. Vandana Shiva zdôrazňuje, že región má len štyri mesiace dažďa v čase monzúnov, počas ktorých sú ideálne podmienky, aby bola voda prirodzene zadržaná v humuse a v zemi v pralesoch.


    „Ale ak ju neuchovajú, príde dážď, spôsobí povodeň, a príde sucho,“ hovorí. „Druhý dôvod je, že existuje nadmerné čerpanie (vody) nad kapacitu rieky. Prečerpávanie vysušuje rieku.“


    Malé toky vysychajú


    Dr. Shiva tiež viní ambiciózny plán vlády, ktorá presmerováva indické rieky do siete nádrží a kanálov, s priehradami odkláňajúcimi tok z oblastí s nadbytkom vody. Hovorí, že „existuje predpoklad, že môžeme mať väčšie a väčšie mestá a môžeme odkloniť vodu stovky a tisíce kilometrov ďaleko.“


    Kritici tvrdia, že prehradzovanie riek spôsobí eróziu pobrežia, odlesňovanie a sťahovanie ľudí, a znásobí dopad na klimatickú zmenu.


    Dr. Singh vysvetľuje, že zavedenie centralizovaného zavlažovacieho systému a obrovských priehrad viedlo k vážnej erózii pôdy, zatiaľ čo nadmerné čerpanie podzemných rezervoárov znížilo hladinu vody. „Už nemáme vodu, ktorú by sme čerpali spod zeme, a voda  na povrchu odteká preč spolu so zemou, spôsobujúc eróziu a odplavovanie,“ hovorí. „Všetky malé toky zomierajú.“


    Ťažba bauxitu tiež spôsobila chaos a prispela ku kolapsu podzemných vôd. Enviromentalista pán Piyush Manush povedal, že ťažba bauxitu – z ktorého sa vyrába hliník – v pohorí Servarayan viedla k ekologickej katastrofe.


    Bauxit absorbuje dažďovú vodu a pomaly ju uvoľňuje. Lenže ťažba bauxitu zanechala pohoria holé a suché. „Ak je pohorie nedotknuté, bauxit a ďalšie minerály sa správajú ako špongia, ktorá absorbuje vodu a pomaly ju uvoľňuje. Ak dnes rozkopete kopec kvôli bauxitu, kopec stvrdne pod vplyvom slnka. A keď je tvrdý, tak stratí efekt špongie,“ hovorí.


    Dlhové zúfalstvo a samovraždy


    Čeliac vodnej kríze a neúrode obilnín, zúfalí farmári sa obrátili na úžerníkov, aby si požičali na jedlo, osivo, hnojivá a vybavenie.


    Títo úžerníci účtujú astronomické úroky a keď sa dlhy násobia, farmári sa často ocitnú v situácii, keď nedokážu zvládnuť tlak. Niektorí si myslia, že keď sa zabijú, môžu ochrániť ich rodiny – ale úžerníci neprestávajú prenasledovať preživších.


    „Stále máme dlhy, ktoré nie sme schopní splatiť. Žiadny náš dlh nebol odpustený,“ povedala pani Vijayakumariová.


    V apríli vystresovaní a nahnevaní farmári postihnutí suchom z Tamil Nadu obsadili ulice hlavného mesta Indie Dillí, aby protestovali a požadovali pomoc od štátu. Napriek prísľubom indickej vlády, indická provincia Karnataka odmietla vyplniť rozhodnutie najvyššieho súdu a uvoľniť viac vody do susedného Tamil Nadu. „Nedostatok vody spôsobuje viac a viac násilia na uliciach,“ píše Hindustan Times.


    Pre farmárske vdovy ako Vijayakumari a Vedhavalli, je už príliš neskoro. „Zachrániť rieku Cauvery znamená zachrániť životy farmárov,“ povedala pani Vedhavalli. „Bojíme sa všetkého, čo nás čaká. A nemôžeme sa spoliehať v žiadnom prípade na dážď.“


    Zdroj: http://www.channelnewsasia.com/news/cnainsider/as-a-river-dies-india-could-be-facing-its-greatest-human-9060070



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.






    Martin Urminský

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑