"Pro mnohé mravokárce se objevil další fenomén, ve vybraných lokalitách se nebudou vyplácet doplatky na bydlení. Po »lavičkových vyhláškách« možná další možnost zasahovat do pravomocí obcí, přestože u doplatku to umožňuje zákon. Bohužel jsou v České republice oblasti, kde tento problém je. Když to zjednoduším - Ostravsko, Šluknovsko, Podkrušnohoří a Sokolovsko. Ostatních částí republiky se tyto problémy výrazně netýkají, a proto mnohdy taková zlostná reakce, co si to zase vymýšlíme.
Používají se slova diskriminace, lidská práva, omezování osobní svobody. Plameně o tom hovoří ti, kteří v podobných lokalitách v životě nebyli, maximálně viděli několik fotek. Mnohdy se směšuje chudoba a nepřizpůsobivost. Ale v tom je obrovský rozdíl. Když se trochu podíváme zpět, vidíme, kde problém začínal," komentuje aktuální dění ústecký hejtman a uvádí dál.
Byla zrušena povinnost pracovat, kdo pracovat nechce, postará se o něj stát.
Byl zrušen hygienický výměr, kolik lidí může bydlet v bytě. Pokud majitel souhlasí, nemají evidence obyvatel na obecních a městských úřadech žádnou možnost žadatele o trvalý pobyt odmítnout.
"A z novější doby, převedení sociálních věcí pod úřady práce. Ale problémy si města také způsobila sama bezhlavou privatizací bytového fondu. Pokud vám byt nepatří, nemáte možnost nic ovlivňovat," dodává hejtman.
"Ve složité situaci jsou samosprávy, je logické, že se občané obracejí na ně. Chtějí řešení a spíše ještě okamžité řešení. Nechtějí pochopit, že obec má nějaké možnosti, obecní a městská policie nějaké pravomoci, a to samé se týká Policie ČR. Těžko se vysvětluje, že není trestné, když desítky dětí křičí celé odpoledne pod okny domu. Nebo se desítky dospělých hlučně baví u domu, co mají celý den dělat. Starší občané si stěžují na vulgarity, které musí vyslechnout, když někoho napomenou. Jednou snahou o zklidnění jsou »lavičkové vyhlášky«. Zamezily alespoň tomu, že se v sídlišti na veřejných prostranstvích negriluje, nerozdělávají táboráky, nevynášejí se sedací soupravy a válendy, aby se u toho pohodlně sedělo. Nyní řada měst připravuje vybrané lokality, kde se nebudou vyplácet příspěvky na bydlení. Jedná se většinou o sociálně vyloučené lokality. Toto se připravuje i v 15titisícové Bílině. V minulosti se město často za hubičku zbavilo bytového fondu a tohle jsou následky. Ve dvou problémových lokalitách jsou vytipovány vchody panelových domů, kde často zasahují strážníci, OSPOD, hygiena. Jsou to ale jen dílčí opatření, která mohou zmírnit složitou situaci. Ale nemohou ji vyřešit. Žijí zde lidé, kteří nepracovali, nepracují a nebudou pracovat. Je zde již druhá generace, která své rodiče neviděla chodit do práce. A druhým problémem je vysoká zadluženost a velké množství exekucí. Mnozí z těchto lidí ani nemají představu, co podepisují při pochybných půjčkách. A následně již nemají šanci z tohoto kolotoče vystoupit. Toto se musí řešit na úrovni poslanců a senátorů. Byla by to velká pomoc," vyjmenoval problémy hejtman Oldřich Bubeníček.
Kdo sype písek mezi jemná soukolí vztahů krajů s prezidentem?
"Jsem přesvědčen, že začít se musí u dětí. Musí se donutit rodiče, aby posílali děti do školy. Aby tyto děti neříkaly v 15ti letech, že se těší, až již budou evidováni na úřadech práce. Musí dosáhnout nejméně na výuční list. O řemeslníky je nouze, práci vždy najdou. Ale mohou získat i maturitu, mohou studovat dále. Vážím si těch, co každé ráno v oranžových vestách chodí po městě a uklízejí. Mají snahu. Využíváme ve městě asistenty prevence kriminality. Mají snahu a je s nimi spokojenost. Jako město připravujeme vykoupení některých bloků domů v problémovém sídlišti. Pokud se nějaká opatření na úrovni ministerstev nebo poslanců připravují, měli by se vždy iniciátoři přijet podívat do měst a obcí, kde tyto dnes neřešitelné problémy jsou, přijet si popovídat na kraj a dozvědět se zkušenosti z praxe. Sám bydlím 40 let v panelovém sídlišti, 27 let jsem zastupitelem města, dnes neuvolněným starostou a pátým rokem hejtmanem kraje. Dovolím si říci, že něco o situaci vím. Jezdím často po kraji a vidím, v jakých podmínkách někdy děti žijí. Ale také si dovolím říci, že razantnější řešení musí přijít od vlády a parlamentu. Blíží se volby a všichni budou slibovat. Ptejme se i na to, co chtějí řešit v Ústeckém kraji," uzavírá svůj komentář hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.