Internet pôvodne vznikol ako nezávislá platforma slúžiaca na výmenu vedeckých informácií medzi akademickými subjektmi. Preto bola jeho cenzúra nemysliteľná. Aj keď sa sprístupnil verejnosti ako nové progresívne médium, spočiatku bol vnímaný ako otvorený, takmer anarchistický priestor na slobodné šírenie názorov a informácií, ako nový svet, virtuálna realita prekračujúca územia a hranice jednotlivých krajín, do ktorej politici a vlády nemajú čo zasahovať.
Napriek tomu sa presne o to vlády od samého začiatku snažili, či už išlo o krajiny otvorene autoritatívne alebo tie, ktoré sa hlásia k myšlienke demokracie. Internet sa vyšvihol na vyššiu, masovo využiteľnú úroveň po roku 1989, keď vznikla technológia World Wide Web (www), výrazne zjednodušujúca jeho ovládanie. A hneď v 90. rokoch začali snahy o jeho cenzúru.
Ázijskí priekopníci
Úplne prvá krajina, ktorá s tým začala, nebola komunistická Čína, ale kapitalistický Singapur. Na jednej strane Singapur rýchlo naskočil na vlnu vzostupu informačných technológií a využil ju na prudký rozvoj svojej ekonomiky. Na druhej strane miestne ministerstvo informácií a umenia už v roku 1991 iniciovalo zákony, ktoré ustanovili cenzorov pre všetky médiá vrátane internetu. Monitorovali predovšetkým obsah vtedy veľmi populárnych diskusných skupín.
…
Mazanie nevhodného obsahu
V USA a západnej Európe sa cenzúra musela obhájiť pred voličmi, preto sa zväčša odôvodňovala bojom proti nelegálnej pornografii a prejavom nenávisti – tzv. hate speech, čo je veľmi všeobecný pojem, pod ktorý sa dá schovať čokoľvek.
V Spojených štátoch už v roku 1996 prijali zákon Communications Decency Act, zakazujúci príliš útočné prejavy v internetovej komunikácii. Zákon kritizovali viaceré aktivistické skupiny, označujúc ho za porušenie slobody slova.
…
Autor: Marián Benka
Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian